W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie został przeprowadzony pionierski zabieg. Polegał on na wszczepieniu zastawki serca u 16-letniej dziewczyny z poważną wadą wrodzoną. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce!
Nowy początek dla nastolatki
Nastolatka urodziła się z rzadką, złożoną wadą serca – wspólnym pniem tętniczym oraz ubytkiem przegrody międzykomorowej. Całe życie zmagała się z problemami sercowymi, już w siódmym tygodniu życia przeszła pierwszą operację kardiochirurgiczną.
Dzięki nowoczesnej technologii, rzeczywistość pacjentki zmieni się na lepsze, bez ciągłych wizyt i operacji w szpitalu. Ten zabieg dał jej szansę na życie wolne od bólu i ograniczeń.
Pierwsza taka operacja w Polsce
– Dziewczynka jest po korekcji złożonej wady serca oraz kilku zabiegach interwencyjnych. Obecnie głównym problemem klinicznym była duża niedomykalność zastawki płucnej. Dzięki szczegółowej analizie anatomii serca udało się dobrać odpowiedni rodzaj zastawki. To pierwszy taki zabieg w Polsce, który ma w pełni zastąpić tradycyjną operację kardiochirurgiczną – informuje dr Wojciech Tarała, koordynator Pododdziału Kardiologii Dziecięcej.
Warto zaznaczyć, że zabieg był możliwy dzięki wsparciu specjalisty z Indii, dr. Sivakumara Kothandama. Zarówno jego doświadczenie, jak i wskazówki, których udzielał, przyczyniły się do sukcesu operacji.
– Jest to pierwsza tego typu zastawka założona w Polsce przy wsparciu dr. Sivakumara Kothandama. Jego obecność była ogromnym wsparciem dla nas. Cieszymy się z tej współpracy międzynarodowej, która pokazuje, jak ważne jest zaufanie do naszego zespołu i naszego szpitala – mówi dr Piotr Weryński, kardiolog dziecięcy.
Nadzieja na lepsze życie dzięki nowoczesnej medycynie
Zabieg wszczepienia zastawki MyVal może zmienić życie nie tylko jednej pacjentki, a wielu dzieci z poważnymi problemami sercowymi. Ten pierwszy w Polsce zabieg, to krok milowy w próbie podarowania pacjentom szansy na poprawę stanu zdrowia i zmniejszenie częstotliwości hospitalizacji.
Jest to zmiana w sposobie leczenia, która może otworzyć nowe możliwości w terapii dzieci z wadami serca. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dzieci mogą zyskać większą sprawność i lepszą jakość życia.
Warto zaznaczyć, że wykonanie zabiegu, stawia rzeszowski szpital w czołówce europejskich ośrodków kardiologii dziecięcej.
(oprac. MK)
Czytaj więcej:
Bez skierowania, bez rejestracji, szybko i za darmo. Rusza akcja cukrzyca