Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
Reklama

Strażakom nie udało się zebrać pełnej kwoty do budowy nowej jednostki straży pożarnej w rzeszowskiej strefie ekonomicznej Dworzysko. Pieniędzy nie dała wojewoda. Jest nowy przetarg, ale zakres inwestycji został pomniejszony.

Około 1,5 miesiąca Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie zwlekała z podpisaniem umowy z firmą Baudziedzic z Rudnej Małej, która jako jedyna stanęła do przetargu na wykonanie jednostki straży pożarnej. 

Strażacy liczyli, że przez ten czas uda im się zebrać brakujące pieniądze. W budżecie straży na budowę nowej jednostki zapisano 12,2 mln zł, ale oferta firmy Baudziedzic wyniosła ponad 15,8 mln zł. Strażacy postanowili szukać brakującej kwoty – ok. 3,6 mln zł.

Do inwestycji dorzucił się rzeszowski ratusz (1,2 mln zł) i Starostwo Powiatowe w Rzeszowie (100 tys. zł.) Strażacy mieli nadzieję, że pozostałe brakujące pieniądze dołoży też wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

– Niestety, nie dostaliśmy od wojewody pieniędzy – mówi brygadier Tomasz Korniewicz, naczelnik wydziału kwatermistrzowsko-technicznego KM PSP w Rzeszowie.  

Straż pożarna była więc zmuszona unieważnić przetarg. Drugi ogłoszono już we wtorek (10 lipca), ale zakres inwestycji został pomniejszony. 

– W tym przetargu zrezygnowaliśmy z budowy boiska sportowego, bieżni sportowej oraz budynku wspinalni sportowej wraz ze ścianą wspinaczkową do doskonalenia technik alpinistycznych oraz urządzeń do suszenia węży wewnątrz tego budynku – wyjaśnia nam Tomasz Korniewicz. 

Firmy w nowym przetargu mają 14 dni na składanie ofert. Termin zakończenia inwestycji nie uległ zmianie. Budowa nowej jednostki ma być zakończona do października 2020 roku. 

– Nie rezygnujemy ze starań o dodatkowe pieniądze. Chcemy, by obiekty, które “wykroiliśmy” z nowego przetargu, powstały. Jeżeli zdobędziemy brakujące fundusze, to ogłosimy na nie oddzielny przetarg – zapowiada naczelnik Korniewicz. 

Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

Nowa jednostka straży pożarnej ma powstać na 2-hektarowej działce w strefie Dworzysko. W pierwszej kolejności powstanie główny budynek, którego kubatura wyniesie ok. 11 tys. m sześciennych.  

W nowej siedzibie straży miejsce znajdą grupy specjalistyczne ratownictwa technicznego, chemicznego, grupa wysokościowa, wodno-nurkowa oraz kontenery kwatermistrzowskie, sanitarny i dekontaminacyjny. Nowa jednostka ma być wyposażona w pomieszczenia na przechowywanie specjalistycznego sprzętu.

W ramach pierwszego przetargu powstanie również warsztat do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej strażaków oraz komora dymowa do przeprowadzania ćwiczeń dla strażaków z jednostek PSP i OSP. 

Nowa jednostka straży będzie się znajdować blisko autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Dzięki nowej jednostce skróci się czas podjęcia interwencji przez strażaków w północnej części powiatu rzeszowskiego.

Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

10 KOMENTARZE

 1. Obwodnica zablokowana. Strażnica_ brak dotacji od wojewody; aquapark zablokowany, poszerzenie Rzeszowa też minimalne itp. itd Wyborcy ZAPAMIĘTAJCIE !!!!!

 2. Pani wojewodzie już podziekujemy ;( za straznice też:( lepiej pomniki burzyć niż remize wybudować:( to jest właśnie polityka PiS w całej okazałości:(

 3. Jak będzie kiedyś otwarcie tej nowej jednostki to nikt na szczęście nie będzie już pamiętał że był ktoś taki jak ta pani wojewodzina.

 4. Ahahaha, czyli rozumiem że strażacy w celu doskonalenia sprawności fizycznej, którą mają zapisaną jako obowiązek w czasie służby, będą wychodzić w miasto, a później w razie alarmu biec kilka kilometrów do strażnicy aby wyjechać?
  Widzisz jak idiotycznie to brzmi? Może czasem warto się zastanowić przed naspaniem czegoś, jeśli nie ma się kompletnie pojęcia o temacie

 5. Bieżnia, boisko sportowe… przecież to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto! Jest pełno takich obiektów w Rzeszowie, a jak komuś się nie chce tyłka ruszyć to nie ruszy!

 6. Założę się, ze przy otwarciu remizy pani Leniart wygłosi, że między innymi dzięki pomocy finansowej ze strony wojewody powstał tak nowoczesny budynek!

 7. Startuje jedna firma to i kwota wykonania pewnie wygórowana- jak tylko Baudziedzic przystąpił to od razu przetarg powinien być jeszcze raz rozpisany- tak robi miasto

 8. No i po raz kolejny zabrakło kasy – a ta jednostka w tym miejscu to faktycznie powinna byc na tip- top a tu brakuje 3 ,6 miliona a nikt nie pisze ile kasy idzie na durnoty a tu taka inwestycja na lata i pikus no zabrakło a może tak zbiórke ogłosic w niedziele : co łaska ; O !
  A tak Starosta by cus jeszcze dodał bo ta seta to jak do galarety a tu spora inwestycja.

Comments are closed.