Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Szóste miejsce zajął Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa,  w tegorocznym rankingu tygodnika „Newsweek” na najlepszych prezydentów polskich miast.

W poniedziałek w trakcie Kongresu Regionów we Wrocławiu tygodnik „Newsweek” wręczył honorowe dyplomy 15. najlepszym prezydentom polskich miast. Ranking opracowano na podstawie ankiet, które otrzymali prezydenci wszystkich miast.

Finałową „15” wybrała kapituła”: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dyrektor biura Związku Miast Polskich dr Andrzej Porawski a także sekretarz redakcji „Newsweeka” Ryszard Holzer.

Ranking ponownie wygrał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Drugie miejsce zajął Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, trzecie Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Na liście „15” jest także Tadeusz Ferenc, który Rzeszowem rządzi od 2002 roku. Ferenc znalazł się na szóstym miejscu. W porównaniu z ubiegłym rokiem to skok o pięć pozycji. W 2016 r. Ferenc zajął 11 miejsce, ale w 2015 r. był zwycięzcą rankingu.

„Newsweek” przypomniał, że Tadeusz Ferenc doprowadził do ponad dwukrotnego powiększenia Rzeszowa. Gdy Ferenc obejmował rządy w ratuszu miasto miało zaledwie 54 km kw.

„Udało mu się przekonać mieszkańców (zwłaszcza tych z okolicznych gmin), aby zgodzili się poszerzyć jego granice. Dziś Rzeszów to miasto ponad dwa razy większe. Budżet też jest większy: kiedyś – 370 mln zł, dziś – 1,37 mld zł. Wartość dóbr i usług produkowanych w mieście wzrosła w tym czasie o 58 proc.” – napisał „Newsweek”.

Tygodnik docenił też, że miasto w tym roku zamierza kupić 10 elektrycznych autobusów a w przyszłym roku kolejnych 120.

„Tadeusz Ferenc marzy o takich, które będą jeździły bez kierowców. I mało tego – o wybudowaniu tunelu próżniowego do testowania superszybkich pociągów. I jeszcze o szynowej kolejce, która będzie jeździć sześć metrów nad poziomem ulic” – opisuje Ferenca „Newsweek”, przywołując jednocześnie jego „kolejkowe” wspomnienia: „Jeździłem taką w Sydney”.

„Prezydent Rzeszowa szuka inspiracji na całym świecie. Okrągłą kładkę dla pieszych, z której słynie miasto, podpatrzył w Chinach, fontannę multimedialną i ogrzewane przystanki – w Dubaju” – dodał tygodnik Tomasza Lisa.

– To jest nagroda dla całego Rzeszowa. Ludzie kochają nasze miasto, identyfikują się z nim, dbają o nie i zależy im na jego rozwoju. Bez zaangażowania mieszkańców, ich pomysłowości i kreatywności niewiele bym zrobił – mówi Tadeusz Ferenc.

Tadeusz Ferenc nie jest jedynym prezydentem z Podkarpacia, który znalazł się na liście 15. najlepszych prezydentów polskich. W tym gronie znalazł się także Robert Choma, prezydent Przemyśla. Zajął on 10 miejsce.

NAJLEPSZA „15”

1. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

2. Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia

3. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli

4. Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu

5. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

6. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa

7. Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia

8. Robert Biedroń, prezydent Słupska

9. Krzysztof Żak, prezydent Lublina

10. Robert Choma, prezydent Przemyśla

11. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska

12. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

13. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów

14. Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej

15. Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

W ustalaniu rankingu celowo pominięto Warszawę i Wrocław

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama