Reklama

Władze Rzeszowa wyciągną konsekwencje od dyrekcji Zespołu Szkół Elektronicznych za to, że nie powiadomiły ratusza o rasistowskich atakach na grupę portugalskich studentów przebywających w Rzeszowie.

– Jeśli kogoś się zaprasza, to naszym obowiązkiem jest zapewnić bezpieczeństwo tym osobom. Pierwszy raz słyszę o tych zdarzeniach rasistowskich. Wyciągniemy wnioski i konsekwencje wobec dyrektorki szkoły za to, że nie zgłosiła nam tych zdarzeń.

– W poniedziałek natychmiast dyrektorka zostanie do nas wezwana i poniesie konsekwencje. To ona była odpowiedzialna za to, żeby Portugalczycy czuli się w Rzeszowie bezpiecznie – mówi Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Władze miasta zapewniają, że także w poniedziałek będą rozmawiały z dowództwem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, w której pracuje 38-letni żołnierz podejrzewany o rasistowski atak na 18-letniego studenta z Portugalii.

Do zdarzenia – przypomnijmy – doszło 9 kwietnia w hotelu „Iskra”, w którym przebywała 15-osobowa grupa Portugalczyków. Studenci przyjechali do Rzeszowa 3 kwietnia w ramach unijnego programu „Erasmus+” i są pod opieką nauczycieli Zespołu Szkół Elektronicznych, który współpracuje z Portugalczykami.

– Durnota i głupota – tak wiceprezydent Sienko mówi o incydentach rasistowskich, których ofiarami byli portugalscy studenci.

Stanisław Augustyn, nauczyciel ZSE, a zarazem opiekun Portugalczyków, który złożył na policję zawiadomienie o znieważeniu 18-latka, mówił nam, że studenci co chwilę byli na rzeszowskich ulicach przedmiotem rasistowskich wyzwisk. – Jako Polakowi jest mi wstyd – nie krył oburzenia Augustyn.

Władze Rzeszowa zapewniają, że miasto nie będzie tolerowało rasistowskich incydentów.

– Powinniśmy być narodem tolerancyjnym, bez względu na kolor skóry, wyznanie. Takie incydenty nie mogą się zdarzać nie tylko w Rzeszowie, ale również w całym raju. Nasze miasto jest wymieniane wśród najbezpieczniejszych miast w Polsce. Nie powinniśmy pozwolić na to, żeby ktoś się dopuszczał takich incydentów – powiedział Stanisław Sienko.

Portugalscy studenci zostali wykwaterowani z „Iskry” i przewieziono ich na obrzeża Rzeszowa. Dom, w którym mieszkają, jest pilnowany przez firmę ochroniarską. Portugalczycy mają przebywać w Rzeszowie do przyszłego miesiąca.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

10 KOMENTARZE

 1. jakoś kilka metrów dalej za hotelem Iskra na miasteczku PRz mieszka sporo Hiszpanów, z wyglądu prawie jak Portugalczycy, a jednak nic im się w Rzeszowie nie dzieje złego. nawet im tu dobrze. I co, tych nagle wszyscy na ulicach pokazują palcem, plują, szydzą, obrażają i biją? cała ta niby afera tylko wpłynie na wizerunek Podhalańczyków. Erasmusi polskiego nie znają ni w ząb, a jednak zostają wyzywani. A może na ulicach ludzie krzyczą że kibicują Portugali na Euro, a ci od razu że Polacy to rasiści.

 2. @Jolanta
  W każdej grupie uchodźców jest 5% skrajnych terrorystów i to już jest powód żeby nikogo z tamtych stron nie wpuszczać do Europy…

 3. „Musimy wyjaśnić zasadnicze różnice pomiędzy niezdrową formą nacjonalizmu, który uczy pogardy dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest właściwą miłością własnego kraju. Prawdziwy patriotyzm nigdy nie stara się dążyć do dobrobytu własnego narodu kosztem innych. Bowiem ostatecznie dotknęłoby to także jego własnego narodu, wyrządzenie krzywdy dotyka obu stron – i agresora, i ofiary. Nacjonalizm, szczególnie w swoich najskrajniejszych formach, jest więc antytezą prawdziwego patriotyzmu.”

  Przemówienie w siedzibie ONZ, Nowy Jork, 5 października 1995 r
  Jan Paweł II

 4. Jola, pełna zgoda z tym co napisałaś. Zamiast mówić o szacunku, nietykalności cielesnej to idziemy w drugą stronę, nie piętnujemy, wręcz dumni jesteśmy z braku poszanowania innego człowieka. Mi jest cholernie wstyd za Polaków z tego powodu,.

 5. Święta racja. Ten ich opiekun to jakiś fantasta. Nigdy nie uwierzę, że samochody na nich trąbiły. Są w Rzeszowie ludzie o różnych kolorach skóry, przyjeżdżają na Erasmusa, na studia czy po prostu sobie żyją, nigdy jeszcze nie widziałem, żeby auta się zatrzymywały i na nich trąbiono. Jednego dnia w Galerii też widziałem jak sobie czarna rodzina szła i nikt się nie zatrzymywał, żeby ich opluć, tylko robili normalnie zakupy. Coś mi tutaj śmierdzi i to konkretnie.

 6. Może najwyższa pora zacząć mówić w mediach o szacunku dla innych ludzi a nie budować nienawiść do inności ,do uchodźców .
  A czymże my jesteśmy lepsi od Piłata …….nie chcemy uchodźców ,pogardzamy innością a może to wśród uchodźców ,czarnych …jest Jezus …..

 7. Nie wyobrażam sobie, że zaproszeni goście mieszkali gdzieś na obrzeżach miasta, pilnowani przez firmę ochroniarską. Czy ja żyję w III Świecie???
  „ZSE Rzeszów” powinien zagwarantować im nocleg w reprezentatywnym miejscu w centrum Rzeszowa – aby przynajmniej w części wynagrodzić im krzywdy moralne.
  Wg mojej oceny – Dyrektor Szkoły nie dopełniła swoich obowiązków. Podejrzany o przestępstwo żołnierz powinien zostać skutecznie osądzony, ponosząc koszty m.in. dodatkowego zakwaterowania, etc.
  To wielki wstyd dla miasta Rzeszowa. Jak będzie ono teraz postrzegane przez potencjalnych przyszłych studentów z programu „Erasmus+”?
  Dodatkowo chamstwo mieszkańców miasta dopełniło swoje. Daleko nam do Europy!!!!
  Wnoszę aby Portugalczycy zostali zakwaterowani w centrum Rzeszowa (w hotelu o odpowiednim standardzie) a krzywdy moralne aby zostały im przynajmniej po części wynagrodzone.
  Ponadto w sytuacji jaka miała miejsce wyczerpane mogły być znamiona przestępstwa dot. „znieważenia osoby” określone w art. 216 kodeksu karnego, więc warto poszukać świadków w w/w sprawie. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

 8. „– W poniedziałek natychmiast dyrektorka zostanie do nas wezwana i poniesie konsekwencje. To ona była odpowiedzialna za to, żeby Portugalczycy w czuli się w Rzeszowie bezpiecznie – mówi Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.”
  Jeżeli nawet doszło do incydentów, to co miała niby zrobić dyrektorka? Od zapewnienia bezpieczeństwa na ulicach Rzeszowa odpowiedzialny jest 01 KMP Rzeszów. A jeśli, podkreślam jeśli doszło do incydentów, to dlaczego polski opiekun grupy nie zgłosił tego na policję, tylko żali się na łamach portalu?
  „– Durnota i głupota – tak wiceprezydent Sienko mówi o incydentach rasistowskich, których ofiarami byli portugalscy studenci.”
  A skąd wiadomo, że zaistniały incydenty rasistowskie? Bo tak powiedział opiekun? Powtarzam, dlaczego nie zgłosił tego na policję? A szczytem były informacje zawarte w poprzednim artykule, w który napisane było m.in., że trąbili na nich ze względu na kolor skóry i co rusz obrażali w sklepach, na ulicy itd. Już to widzę jak kierowca jeden z drugim patrzy – idą Portugalczyki. Myśli sobie: – O nie kur…, nie będą mi się czarnuchy pałętać po moim pięknym Rzeszowie. A następnie sru i po klaksonie – ludzie zejdźcie na ziemię. Albo ekspedientka w sklepie na dziale z wędlinami mówi: – Nie sprzedam ci czarnuchu ani plasterka szynki. Ch… ci w oko. Rzeszów mieni się po przeczytaniu tych artykułów jak Monachium lub Berlin w 1938 roku i zachowanie Niemców do Żydów.
  Z tego co piszecie żołnierzowi niewiele zrobią. Na monitoringu poza obrazem z pewnością nie ma dźwięku – nie ma jak udowodnić co powiedział, Portugalczycy nie znają polskiego – to jak mogli poczuć się urażeni? Jedynie to może odpowie za trącenie tego Portugalczyka choć jak sami pisaliście tu cyt.: „Najprawdopodobniej panowie przechodzili obok siebie w hotelu i się potrącili. Ze strony żołnierza padły wulgarne słowa – mówi prokurator Piotr Pawlik. Z informacji, jakie posiada prokuratura, wynika, że doszło do „powszechnego znieważenia, tak jak zwykli ludzie między sobą się znieważają”. – Na razie nic nie wskazuje na to, żeby to było rasistowskie znieważenie – przekonuje prokurator Pawlik.” Za chwilę z rasistowskiego skandalu wyjdzie jeszcze, że parę portugalskich ch… to puścił w kierunku żołnierza owy poszkodowany, na co żołnierz po męsku mu odpowiedział.

  Taką aferę można kręcić jak prorok postawi zarzuty i to jakieś poważne, a tak oberwie dyrektorka, oberwało wojsko i oberwał wizerunek miasta, a na końcu okaże się, że nic się nie stało. Ot co.

 9. Wstyd dla miasta Rzeszowa. Ratusz teraz powinien to wynagrodzić. Jaka będzie opinia o naszym mieście??? Dyrektorka do zwolnienia a podejrzany pod Sąd.
  I jeszcze do tego rasistowskie wyzwiska na ulicach miasta. Gdzie ja żyję???? I jak to ma być postrzegany Rzeszów????

Comments are closed.