Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Kolejne święto piłkarskie w Rzeszowie. Tym razem wymuszone wojną na Ukrainie. W czerwcu na Stadionie Miejskim mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata kobiet 2023 rozegrają piłkarki Ukrainy – ze Szkocją i Węgrami.

O rozegraniu meczów reprezentantek Ukrainy w Rzeszowie w czwartek poinformował Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Na stadionie przy ulicy Hetmańskiej piłkarki Ukrainy 24 czerwca zagrają z reprezentantkami Szkocji, a kilka dni później, 28 czerwca, z piłkarkami Węgier. 

Oba mecze odbędą się w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata kobiet, które w 2023 roku zaplanowano w Australii i Nowej Zelandii (od 20 lipca do 20 sierpnia). Prawo do udziału w żeńskim mundialu już wcześniej sobie zagwarantowały reprezentantki Polski. Walczą o nie jeszcze piłkarki Ukrainy. W ich grupie B najmocniejsze są Hiszpanki. 

Światowa ranga 

Oba mecze ze Szkocją i Węgrami odbędą się w Rzeszowie. Rozegranie spotkań na Ukrainie jest niemożliwe z powodu trwającej wojny za naszą wschodnią granicą. Mecz z piłkarkami Szkocji pierwotnie miał się odbyć w kwietniu, ale na prośbę ukraińskiej federacji piłki nożnej FIFA przeniosła mecz na czerwiec, i do Polski. 

Prawo do zorganizowania meczów reprezentantek Ukrainy przyznano Rzeszowowi, choć brano pod uwagę jeszcze dwa inne miasta na Podkarpaciu – Mielec i Stalową Wolę. – Wydarzenia tej rangi na Podkarpaciu jeszcze nie mieliśmy – twierdzi Mieczysław Golba. Jeszcze nie wiadomo, czy mecze będą bezpłatne.

Wiadomo natomiast, że dzieci do lat 10 będą mogły za darmo obejrzeć spotkania Ukrainy ze Szkocją i Węgrami. PZPN chce uniknąć sytuacji, gdy wcześniej podczas międzynarodowych meczów na stadionie miejskim, gdy wstęp był bezpłatny, szkoły hurtowo zamawiały po kilkaset biletów, a nie wszystkie finalnie zostały wykorzystane. 

– Chcemy tak zorganizować te mecze, by każdy, kto chce, mógł je zobaczyć. Chcemy uniknąć luk na trybunach. Jeżeli opłaty będą, to symboliczne – 5, może 10 złotych – zapowiada prezes Golba. Stadion przy Hetmańskiej jest w stanie przyjąć około 12 tysięcy kibiców. 10 procent biletów musi być zarezerwowanych dla kibiców reprezentacji gości.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Nasza piłka staje na nogi 

Na razie nie wiadomo, gdzie zostaną zakwaterowane reprezentantki zarówno Ukrainy, jak i Szkocji oraz Węgier. To już leży w gestii macierzystych federacji piłkarskich. Rola PZPN w tym względzie ogranicza się do przesłania listy hotelów, w których piłkarki mogą zostać. Te z Ukrainy przyjadą na Podkarpacie na około tydzień przed pierwszym meczem. 

– Reprezentantki Szkocji przylecą 2-3 dni przed meczem – wyjaśnia Golba. 

Godziny obu meczów też jeszcze nie są znane, w grę wchodzą godziny 17:00 lub 18:00. O tym ostatecznie będzie decydować FIFA. Prawdopodobnie mecze będą transmitowane na żywo w telewizji. PZPN w tej sprawie prowadzi negocjacje z TVP Sport i Polsatem. Z rozegrania spotkań w Rzeszowie cieszą się władze miasta. 

– Podkarpacka piłka z powrotem staje na nogi – uważa Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama