Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki

– Mam predyspozycje i kompetencje do tego, by być prezydentem Rzeszowa – mówiła w sobotę w radiu RMF FM Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

W sobotę RMF FM, powołując się na swoje nieoficjalne źródła, podało, że Ewa Leniart będzie kandydatem PiS na prezydenta Rzeszowa w przedterminowych wyborach. Te, zgodnie z opublikowanym w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektem rozporządzenia premiera RP, mają się odbyć 9 maja br.  

RMF FM twierdzi, że decyzja o starcie Ewy Leniart w wyborach ma być ogłoszona w przyszłym tygodniu. To byłby dość zaskakujący zwrot, bo lokalne struktury PiS od kilku dni na ulicach Rzeszowa sondują wśród mieszańców, który z kandydatów Zjednoczonej Prawicy jest najbardziej rozpoznawalny. Leniart w tych badaniach wypada blado.   

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki i lider PiS w regionie rzeszowskim, nie daje jasnej odpowiedzi, czy na poziome centralnym partii wyłoniono kandydata PiS w wyborach i czy będzie nim Ewa Leniart. – Zostanie on ujawniony w optymalnym momencie z punktu widzenia taktyki wyborczej. Nie możemy się zdekonspirować – mówi nam Ortyl. 

Leniart: ustalę z rodziną

W sobotę Ewa Leniart była gościem Krzysztofa Ziemca w radiu RMF FM. Unikała odpowiedzi na pytanie, czy będzie kandydatem PiS na prezydenta Rzeszowa. Stwierdziła, że nie ma decyzji. „Poczekamy cierpliwie” – mówiła Leniart. „Pełnię w tej chwili bardzo ważny urząd. Jestem wojewodą, mam mnóstwo pracy w regionie, jestem bardzo zajęta” – dodawała. 

Leniart zapytana, czy jest gotowa do startu w wyborach i wzięcia odpowiedzialności za Rzeszów, odpowiedziała, że jest „osobą, która posiada kompetencje i predyspozycje do tego”. Decyzję o starcie podejmie po konsultacjach z rodziną i „chwilę to potrwa”. „To poważna decyzja, która ma wpływ także na życie osobiste” – powiedziała Ewa Leniart.

Gdy zadzwoni do niej prezes PiS Jarosław Kaczyński i zaproponuje jej start w wyborach, to Leniart złoży deklarację „adekwatną do propozycji”. Na antenie RMF FM mówiła też, że ma swój udział w rozwoju Rzeszowa, bo cztery razy dotychczas pozytywnie opiniowała poszerzenie granic miasta. Ewa Leniart nazwała Rzeszów „kołem zamachowym” regionu.  

Ich troje 

Jeżeli start Leniart w wyborach się potwierdzi, to obóz Zjednoczonej Prawicy wystawi w nich aż trzech kandydatów. Walkę o najważniejszy fotel w rzeszowskim ratuszu już zapowiedział Marcin Warchoł z Solidarnej Polski. Swojego kandydata zamierza także wystawić Porozumienie Jarosława Gowina. Tam w tej chwili trwają prawybory

Przyspieszone wybory na prezydenta Rzeszowa muszą się odbyć, bo 10 lutego z tego stanowiska, po 18 latach urzędowania, zrezygnował Tadeusz Ferenc. Od czwartku funkcję prezydenta Rzeszowa tymczasowo pełni Marek Bajdak

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama