Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu zespół IGNEA

Rockowa Noc połączyła się dużym ukraińskim festiwalem muzycznym Faine Misto. To oznacza, że pod koniec sierpnia do Rzeszowa przyjadą także zagraniczne gwiazdy.

Festiwal „Faine Misto”, nazywany także „Terytorium Wolnych Ludzi”, od 2013 roku odbywał się w Tarnopolu na Ukrainie. Ale w tym roku wojna pokrzyżowała plany organizatorom, stąd pomysł na nawiązanie ponadgranicznej współpracy z Rzeszowem.

– Łącząc siły tworzymy jeszcze ciekawszy projekt – mówił w środę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Za sprawą Fainego Mista będziemy mieli rzecz wyjątkową w historii obu naszych krajów. Trzydniowy festiwal polskiej i ukraińskiej muzyki rockowej, a tak naprawdę ponadnarodowej – podkreślał. 

W zeszłym roku przez teren Fainego Mista przewinęło się ok. 80 tys. uczestników. Festiwal słynie z fenomenalnej atmosfery i produkcyjnego rozmachu, należy do jednych z największych na Ukrainie. – To taki Woodstock Wschodu – mówi Artur Tylmanowski z agencji Arto Music & Media, współorganizator festiwalu. 

To właśnie agencja Arto jeszcze dwa tygodnie przed barbarzyńskim atakiem Rosji na Ukrainę (24 lutego) miała w Polsce zacząć promować lipcowe Faine Misto i zachęcać Polaków, by odwiedzili ukraiński festiwal, który rozmachem przypomina gdyński Opener.

Okazało się, że trzeba połączyć siły i stworzyć jeden, wspólny festiwal. – Ukraińcy do końca nie wierzyli, że Rosjanie na nich napadną – mówi Tylmanowski. On wie, jak robić duże festiwale, przez lata był dyrektorem artystycznym Cieszanów Rock Festiwal. 

Twórczy front 

O tym, że 17. edycja Rockowej Nocy została wydłużona do trzech dni wiadomo już od początku lipca. W środę, Estrada Rzeszowska, agencja Arto, a teraz także twórcy Fainego Mista, przekazali szczegóły.

Zanim to się stało Oleksandr Tkachenko, ukraiński minister kultury, podczas krótkiego nagrania mówił o „twórczym froncie, który przez kulturę i muzykę przypomina całemu światu, że w Ukrainie rozstrzyga się los całej Europy”.

– Nieuzasadniona agresja Rosji rzuciła wyzwanie całemu demokratycznemu światu. Bohaterstwo ukraińskich żołnierzy i dowódców, a także wsparcie całego świata pozwala na godny sprzeciw wobec wroga – podkreślał minister Oleksandr Tkachenko.

Niestety, Ukraina wciąż jest daleko od zakończenia wojny. – Rosyjski agresor nadal jest na naszej ziemi z wielotysięcznym wojskiem i ogromną ilością ciężkiego uzbrojenia – dodał Tkachenko.

Dlatego dziękował organizatorom festiwalu Faine Misto, że od początku wojny zbierają pieniądze na wsparcie Ukrainy, rodzin rannych i poległych żołnierzy. Do tej pory przekazali pomoc o wartości 35 mln hrywien. 

Zbiórka dla Ukrainy

Pieniądze będą zbierane także podczas sierpniowego festiwalu. W piątek, 26 sierpnia, na głównej scenie, czyli na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Rzeszowskiej, odbędzie się koncert charytatywny z udziałem zagranicznych gwiazd. Przyjedzie osiem zespołów z Ukrainy i innych europejskich miast. 

Zagrają m.in zespół IGNEA, Sick Solution i Space of Variations. Nazwiska kolejnych gwiazd zostaną ogłoszone do końca lipca. – Będą gwiazdy światowego formatu – obiecują organizatorzy. Pieniądze ze sprzedaży biletów na piątkowy koncert i wrzucone do puszek, zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.

Maksym Cherakshyn, współorganizator Fainego Mista, podziękował za już okazane wsparcie. – Polska była pierwszym narodem, który podała pomocne ręce Ukrainie, przyjął uchodźców i sprawia, że mogą się czuć jak w rodzinnym domu – mówił w środę, podczas łączenia online. 

Mega petarda 

Drugi festiwalowy dzień, w sobotę 27 sierpnia, otworzy przegląd konkursowy młodych, obiecujących i rozwijających się kapel. Podczas Rockowej Nocy walczą o występ na scenie głównej, nagrodę pieniężną, statuetkę Tadeusza Nalepy i godziny w należącym do Estrady Rzeszowskiej Estrada Studio. 

Zespoły mogą się zgłaszać do końca lipca, regulamin jest na stronie rockowanoc.pl. I to jest zaproszenie także dla ukraińskich składów muzycznych, które przebywają w Polsce.  Dotychczas zgłosiło się prawie 70 kapel.

– To są debiutujące zespoły, ale zrobią sporo zamieszania na naszej scenie – obiecuje Piotr Madura z Estrady Rzeszowskiej, koordynator Rockowej Nocy. Po występach konkursowych zagrają: Mr. Pollack, Jesus Chrysler Suicide, Proletariat, KSU i na zakończenie Dezerter.

W niedzielę, 28 sierpnia, najpierw na scenie wystąpi laureat konkursu dla młodych kapel, a zaraz po nim Tides from Nebula, Turbo i wreszcie Riverside.

– Rock to moc, a tej mocy potrzebuje zarówno Ukraina jak i my w Rzeszowie, żeby spełniać rolę ratownika. Dajmy czadu! – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, zachęcając do udziału w festiwalu.

– To, co szykuje się w naszym mieście pod koniec sierpnia, to rzecz absolutnie bezprecedensowa i mega petarda – dodał z kolei Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

 

Miasto w mieście 

Festiwal to nie tylko koncerty, ale Rock City, czyli miasto w mieście. – To będzie strefa działań magicznych, z dużym ogniskiem, które sprawią, że uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia będą blisko natury, swoich przyjaciół i autentycznych przeżyć – mówi Anna Cygankiewicz z Arto Music & Media.

Poza tym przez Rzeszów przejedzie parada motocyklistów, a w sobotę na terenie rzeszowskiego salonu Harley-Davidson przy ulicy Ludwika Chmury odbędzie się zbiórka krwi. Kto się podzieli krwią, na festiwal wejdzie za darmo. 

Dla gości spoza Rzeszowa będzie pole na 1000 namiotów z pełnym zapleczem, powstanie strefa sprzedaży i wymiany rockowych gadżetów oraz płyt, a motocykliści będą mieli swój parking. Oni też mogą kupić zniżkowe bilety i karnety. Dwudniowy karnet jest w cenie biletu jednodniowego, a bilet jednodniowy kosztuje 40 zł. 

Wszystkie bilety można kupić na ticketmaster.pl. Cena jednodniowych biletów na Rockową Noc 2022 wynosi 69 zł, karnetu to 119 zł. Są też karnety rodzinne za 59,50 zł. Organizatorzy przewidzieli też jednodniowe bilety ulgowe dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny (34,50 zł).

Ci, którzy mają już karnety, za udział w piątkowych koncertach prawdopodobnie będą musieli dopłacić. Jak i ile, to jeszcze ustalają organizatorzy, a szczegóły mają być dostępne niebawem na stronie Rockowej Nocy. Dzieci do 12. roku życia na festiwal wchodzą bezpłatnie. Karnet na pole namiotowe od piątku do niedzieli kosztuje 40 zł.

Rockowej Nocy i Fainemu Mistu patronuje Rzeszów News.

(la) 

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama