Zdjęcie: Środowiskowy Dom Samopomocy

– Wykazywała się codziennymi, zaangażowanymi działaniami, skierowanymi na dobro podopiecznych – to opinia rodziców o Teresie Piątek, dyrektorce Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzeszowie. 

W poniedziałek (5 lutego) opisaliśmy list otwarty Renaty Sielskiej-Płonki, do 27 grudnia 2023 roku wicedyrektorki ŚDS przy ulicy Ofiar Katynia w Rzeszowie. Sielska-Płonka opisała zachowania przemocowe pracowników placówki wobec jej podopiecznych i fatalny sposób zarządzania domem przez jego dyrektorkę Teresę Piątek. 

Z kontrolą do Środowiskowego Domu Samopomocy, w którym przebywają m.in. osoby z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, weszli miejscy urzędnicy oraz służby wojewody podkarpackiego. Wyniki tej kontroli nie są jeszcze znane. Renata Sielska-Płonka twierdzi, że została zwolniona z pracy, bo sygnalizowała na nieprawidłowości w ŚDS.

Po naszej publikacji otrzymaliśmy list rodziców, opiekunów prawnych podopiecznych ŚDS. List trafił do wszystkich mediów, które opisały sytuację w domu przy ulicy Ofiar Katynia. Stanowisko publikujemy w całości. Od redakcji pochodzą śródtytuły. 

Stanowisko rodziców 

„Pragniemy wyrazić sprzeciw wobec treści zawartych w publikacjach prasowych i internetowych, które w naszym odczuciu nie są nacechowane troską o podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, nie opierają się na podmiotowości osób niepełnosprawnych, lecz instrumentalnie wykorzystując ww. osoby, wynikają jedynie z niezadowolenia byłego pracownika ŚDS z powodu braku przedłużenia umowy o pracę.

Powyższe odczucie potwierdza brak wcześniejszych reakcji ww. osoby na podawane przez nią fakty, gdy była zobowiązana służbowo do podejmowania stosownych, porządkujących działań, w stosunku do podanych przez nią, nieprawidłowości.

Ponadto, w naszym odczuciu, rzetelność publikacji wymaga, każdorazowo, sprawdzenia ich wiarygodności, w szczególności ze względu na szacunek dla osób niepełnosprawnych i ich rodziców/opiekunów. W tym konkretnym przypadku, publikowane treści zostały oparte na informacjach pojedynczej osoby i nie były weryfikowane z innymi rodzicami/opiekunami prawnymi podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

Są wyjazdy i zajęcia

Rodzice i opiekunowie prawni uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rzeszowie, przy ul. Powstańców Styczniowych/ul. Ofiar Katynia, pragną wyrazić w pełni pozytywną opinię dot. funkcjonowania w zakresie opiekuńczym i organizacyjnym ww. placówki. ŚDS przy ul. Powstańców Styczniowych/ul. Ofiar Katynia realizuje wiele różnorodnych form terapii i opieki dla swoich podopiecznych, m.in. arteterapię w formie zajęć plastycznych i tanecznych, zajęcia stolarskie rozwijające umiejętności manualne, i inne.

Ponadto w powyższej placówce są organizowane spotkania integracyjne z udziałem uczestników podobnych jednostek, które rozwijają ich kompetencje społeczne. W ramach aktywności ŚDS są organizowane wyjazdy o charakterze turystycznym, sportowym
i pielgrzymkowym, aktywizujące podopiecznych, rozwijające ich możliwości intelektualne oraz umiejętności samoobsługi.

Zainteresowani uczestnicy zajęć uczestniczą w czynnościach związanych z przygotowywaniem posiłków i pracach porządkowych rozwijając poczucie odpowiedzialności i samodzielności w życiu codziennym. Podopieczni ŚDS wyrażają swoje zadowolenie i satysfakcję z uczestnictwa w organizowanych zajęciach i pracy w grupie rówieśników.

Na tej podstawie pragniemy stwierdzić pełną zasadność funkcjonowania oraz wyrazić satysfakcję z faktu finansowania i prowadzenia przez Gminę Miasto Rzeszów przedmiotowej placówki.

Zaangażowana i troskliwa

W nawiązaniu do powyższego wyrażamy również uznanie dla zaangażowania zatrudnionej w ŚDS kadry merytorycznej i obsługi. W szczególności wyrażamy uznanie dla Pani Teresy Piątek – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzeszowie, która już wcześniej jako pracownik tej jednostki wykazywała się codziennymi, zaangażowanymi działaniami, skierowanymi na dobro podopiecznych, na ich rozwój i poczucie bezpieczeństwa w zespole ŚDS i w społeczeństwie.

Pani Dyrektor Teresa Piątek legitymuje się wysokim stopniem umiejętności organizacyjnych i kierowniczych, czego potwierdzeniem są ww. aktywności uczestników ŚDS.

W związku z tym wyrażamy, jako rodzice i opiekunowie prawni bezpośrednich beneficjentów pracy tej placówki, prowadzonej przez Gminę Miasto Rzeszów kierowaną przez Prezydenta Miasta, zaufanie do działań Pani Dyrektor ŚDS przy ul. Powstańców Styczniowych/ul. Ofiar Katynia, jej kadry oraz do Pana Prezydenta jako osoby reprezentującej organ prowadzący.

Wyrażamy poparcie działań i decyzji organizacyjnych Pani Dyrektor Teresy Piątek, które w naszym odczuciu, od wielu lat wypełnione są troską o osoby niepełnosprawne i mają zdecydowanie na celu ich, jak najpełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie, w tym
w społeczności mieszkańców Rzeszowa, miasta otwartego dla każdej osoby, bez względu na jej możliwości lub ograniczenia funkcjonowania w życiu codziennym.

Rodzice, opiekunowie prawni uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rzeszowie

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama