Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Do 41 wzrosła liczba pacjentów, którzy w Przychodni Rejonowej w Tyczynie zostali zaszczepieni przeterminowanymi szczepionkami. 

W poniedziałek Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie, któremu podlega przychodnia w Tyczynie, poinformował nas, że wszczęte kontrole pod kątem ważności terminu szczepionek w innych placówkach ZOZ-u nie wykazały dotychczas żadnych nieprawidłowości. 

– Kontaktujemy się ze wszystkimi rodzicami i pacjentami, którym zostały podane szczepionki po okresie ważności, w celu dokonania badania lekarskiego – przekazuje nam ZOZ nr 2, w nawiązaniu do sytuacji, jaka miała miejsce w Przychodni Rejonowej w Tyczynie.

O tym, że pacjentom podano przeterminowane szczepionki ujawniliśmy w zeszły piątek. Najpierw mowa była o kilkunastu osobach. Po naszej publikacji stanowisko zajął sanepid, który jednocześnie stwierdził, że liczba pacjentów, którym zaaplikowano szczepionki po terminie, wzrosła do 23 – to osoby w wieku od niespełna pół roku do 19. roku życia.

W poniedziałek ZOZ nr 2 poinformował nas, że liczba pacjentów aktualnie wynosi już 41. – W okresie od podania szczepionki do chwili obecnej, według naszej wiedzy, nie miały miejsca jakiekolwiek niepożądane odczyny poszczepienne – twierdzi ZOZ nr 2. 

– Pragniemy przede wszystkim przeprosić wszystkich naszych pacjentów Przychodni Rejonowej w Tyczynie, a także podkreślić, iż zależy nam na jak najszybszym i dokładnym wyjaśnieniu w zaistniałej sytuacji – czytamy w stanowisku ZOZ-u, który zapewnia, że w tej sprawie współpracuje z sanepidem. – Jesteśmy także gotowi do współpracy z innymi organami, które z urzędu będą prowadzić postępowanie wyjaśniające w tej sprawie – dodano. 

Pracownica przychodni, która podała pacjentom przeterminowane szczepionki, została dyscyplinarnie zwolniona z pracy, sanepid ukarał ją mandatem, a ZOZ nr 2 ma już gotowy wniosek przeciwko pielęgniarce do rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Sanepid zamierza również powiadomić prokuraturę i zalecił kontrolę wszystkich placówek na terenie Rzeszowie i powiatu rzeszowskiego, by sprawdzono nadzór nad szczepieniami ochronnymi. 

Przeterminowane szczepionki, jakie podano pacjentom w Tyczynie, to Synflorix przeciwko Streptococcus pneumoniae, znany jako pneumokok, a także Imovax Polio przeciwko poliomyelitis, czyli chorobie Heinego-Medina, oraz Clodivac przeciwko błonicy i tężcowi. Sanepid twierdzi, że niektóre szczepionki były przeterminowane nawet o ponad 3 miesiące.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

19 KOMENTARZE

 1. Nie mówiłem o prywatnych wyższych uczelniach lecz ogólnie o tamtejszej edukacji, łącznie z placówkami publicznymi (tumanie).
  Twierdzisz, że w USA dla zwykłego obywatela dostępny jest wyższy poziom edukacji? Może lepiej, zamiast wyzywać, oświeć mnie (anty)geniuszu i podaj jakieś argumenty na poparcie swojej tezy, porównaj statystyki dot. wykształcenia przeciętnego obywatela Polski i USA …

  Coś na szybko z google (ignorancie): https://www.wprost.pl/506324/Ogolnoswiatowy-ranking-poziomu-szkolnictwa-Polska-na-jedenastym-miejscu

 2. W uk wogole nie badaja dziecka przed szczepieniem i żyją, i jesli dziecko nie ma wysokiej goraczki a ma np katar to nie jest to przeciwskazanie do szczepienia

 3. Ten ZOZ nr 2 podlega pod starostę Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego wiecznego starostę. Dlatego mnie nie dziwi, że zdarzają się tam takie błędy.

 4. Kiedyś doświadczenia medyczne robili w obozach teraz robią za darmo na Polakach…a i tak ciemnota leci po darmowe szczepienia jak ćmy do ognia. Wystarczy sprawdzić odsetek szczepień wśród lekarzy, wiedzą jakie to dobro…

 5. To prawda problem linii komórkowych nie dotyczy tylko sytuacji zaistniałych w latach 60-tych (linia komórkowa WI-38, MRC-5). Dotyczy on również linii komórkowej PER-C6, która powstała dzięki aborcji przeprowadzonej w 1985 roku, a także kwestii linii komórkowej WALVAX-2 z roku 2015 oraz wszystkich innych, których próby produkcji być może odbywają się aktualnie w firmach czerpiących zyski z ich sprzedaży.

 6. Dopiero pare miesięcy temu była afera na całą Polskę, pytam co do tej pory robił sanepid? Naczelny Inspektor Sanitarny rapował jak debil o bezpieczeństwie szczepień. Sami poszukajcie na YT.
  JESTEM ZA BEZPIECZENSTWEM SZCZEPIEŃ! PO 1: Polskie Badania szczepionek ( zadna instytucja w PL ich nie posiada!)
  Po 2: Dokładne badanie dziecka przed szczepieniem łacznie z CRP, morfologia a nie samo.osluchanie!
  Po 3: ZNIESIENIE PRZYMUSU SZCZEPIEŃ niech Koncerny Farmaceutyczne biją się o klienta, a nie rzad ich rozleniwia i daje klientow na tacy! Niech sie wykazują badaniami, jakością!
  Amen

 7. A jeden z tych znachorów twierdził, że robi się je z dzieci z aborcji, to jak to w końcu jest? I zapomniałeś dodać, że to Tusk z Putinem ukartowali. A nie dają tam czasem magnesów do strącania samolotów? Antoni powinien zrobić śledztwo!

 8. A jeden z tych znachorów twierdził, że robi się je z dzieci z aborcji, to jak to w końcu jest? I zapomniałeś dodać, że to Tusk z Putinem ukartowali. A nie dają tam czasem magnesów do strącania samolotów? Antoni powinien zrobić śledztwo!

 9. 41 osób to jest prawie trzy opakowania tych szczepionek. Jedną jeszcze można by było zrozumieć, ale aż tyle???? Ciekawe ile jeszcze osób się ujawni. Tym to już prokurator powinien się zająć! Ciekawe kto wziął w łapę i lez wziął za świadome zutylizowanie tylu szczepionek?!?!?!

 10. I po co siejecie panike, jesli w szczepionkach znajduje się aluminium rtęć to w zasadzie nic nie szkodzi że jest przeterminowana,
  a i bym zapomniał, jak sie namnaża bakterie do szczepionek na pokaleczonym brzuchu konia i specjalnie oblepionym lajnem konskim do owego brzucha to w zasadzie im dłużej się namnażaja te bakterie to tym lepiej, więc sie nieprzejmujcie.
  A jeśli negujecie opisany wyżej proces produkcji szczepionek to poszukajcie sobie materiałów między innymi z drem Jaśkowskim lub prof Majewską.

 11. Pielęgniarki ZOZ nr 2 zaczęły kontrolować placowki podległe na podstawie upoważnienia dyrektora ZOZ. Jakie uprawnienia na dyrektor, a jakie pielęgniarka, żeby zaglądała do karty szczepień a także karty zdrowia mojego dziecka. Niech się za to ktoś weźmie!!!! Poza tym w 2016 już były pomyłki, że szczepiono dzieci na jednej wizycie dwiema różnymi szczepionkami na polio i wtedy nikt za to nie beknął!!!!

Comments are closed.