Zdjęcie: Pixabay

Do 41 wzrosła liczba pacjentów, którzy w Przychodni Rejonowej w Tyczynie zostali zaszczepieni przeterminowanymi szczepionkami. 

W poniedziałek Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie, któremu podlega przychodnia w Tyczynie, poinformował nas, że wszczęte kontrole pod kątem ważności terminu szczepionek w innych placówkach ZOZ-u nie wykazały dotychczas żadnych nieprawidłowości. 

– Kontaktujemy się ze wszystkimi rodzicami i pacjentami, którym zostały podane szczepionki po okresie ważności, w celu dokonania badania lekarskiego – przekazuje nam ZOZ nr 2, w nawiązaniu do sytuacji, jaka miała miejsce w Przychodni Rejonowej w Tyczynie.

O tym, że pacjentom podano przeterminowane szczepionki ujawniliśmy w zeszły piątek. Najpierw mowa była o kilkunastu osobach. Po naszej publikacji stanowisko zajął sanepid, który jednocześnie stwierdził, że liczba pacjentów, którym zaaplikowano szczepionki po terminie, wzrosła do 23 – to osoby w wieku od niespełna pół roku do 19. roku życia.

W poniedziałek ZOZ nr 2 poinformował nas, że liczba pacjentów aktualnie wynosi już 41. – W okresie od podania szczepionki do chwili obecnej, według naszej wiedzy, nie miały miejsca jakiekolwiek niepożądane odczyny poszczepienne – twierdzi ZOZ nr 2. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Pragniemy przede wszystkim przeprosić wszystkich naszych pacjentów Przychodni Rejonowej w Tyczynie, a także podkreślić, iż zależy nam na jak najszybszym i dokładnym wyjaśnieniu w zaistniałej sytuacji – czytamy w stanowisku ZOZ-u, który zapewnia, że w tej sprawie współpracuje z sanepidem. – Jesteśmy także gotowi do współpracy z innymi organami, które z urzędu będą prowadzić postępowanie wyjaśniające w tej sprawie – dodano. 

Pracownica przychodni, która podała pacjentom przeterminowane szczepionki, została dyscyplinarnie zwolniona z pracy, sanepid ukarał ją mandatem, a ZOZ nr 2 ma już gotowy wniosek przeciwko pielęgniarce do rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Sanepid zamierza również powiadomić prokuraturę i zalecił kontrolę wszystkich placówek na terenie Rzeszowie i powiatu rzeszowskiego, by sprawdzono nadzór nad szczepieniami ochronnymi. 

Przeterminowane szczepionki, jakie podano pacjentom w Tyczynie, to Synflorix przeciwko Streptococcus pneumoniae, znany jako pneumokok, a także Imovax Polio przeciwko poliomyelitis, czyli chorobie Heinego-Medina, oraz Clodivac przeciwko błonicy i tężcowi. Sanepid twierdzi, że niektóre szczepionki były przeterminowane nawet o ponad 3 miesiące.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama