Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Skandaliczna sytuacja w Przychodni Rejonowej w Tyczynie koło Rzeszowa. Małe dzieci zaszczepiono przeterminowanymi szczepionkami. Pielęgniarka, która za to odpowiadała, została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. 

“W przychodni w Tyczynie lekarz pediatra szczepił dzieci przeterminowanymi szczepionkami, niektóre dzieci miały szczepionki przeterminowane 8 miesięcy. Przychodnia kontaktuje się z pacjentami, a lekarz informuje, że szczepionki są przeterminowane kilka dni” – taką wiadomość otrzymaliśmy w piątek od jednego z naszych Czytelników. 

Józef Żyłka, kierownik Przychodni Rejonowej w Tyczynie, potwierdza, że dzieciom podano przeterminowane szczepionki.

– Zaszczepiono nimi kilkanaście dzieci. Pielęgniarka, która to zrobiła, została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Mieliśmy od razu kontrolę sanepidu. Kontaktujemy się z rodzicami dzieci, by zgłaszali się do nas i sugerujemy powtórzenie szczepienia – mówi nam Józef Żyłka. 

Jak to się stało, że pielęgniarka podała dzieciom przeterminowane szczepionki? – Samo opakowanie zbiorcze było prawidłowe, ale szczepionki w środku już nie. To uśpiło czujność pielęgniarki z dużym doświadczeniem. Pracowała ona u nas 30 lat. W opakowaniu było ok. 20 przeterminowanych szczepionek – twierdzi Żyłka. 

Na temat chcieliśmy porozmawiać z dyrekcją Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie, której podlega tyczyńska przychodnia, ale szef ZOZ-u Aleksander Panek odmówił rozmowy. – Nie udzielamy informacji telefonicznie – stwierdził krótko. 

Jaromir Ślączka, szef rzeszowskiego sanepidu, mówi, że to właśnie ich kontrola wykryła przeterminowane szczepionki w przychodni w Tyczynie.

– Na szczęście u dzieci nie wystąpiły żadne odczyny poszczepienne. Aby mieć jednak pewność, że nie doszło do narażenia na utratę bezpieczeństwa zdrowia lub życia dzieci powiadomimy o tym prokuraturę. Informacje na ten temat przekazaliśmy także do inspekcji farmaceutycznej – dodaje Jaromir Ślączka.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

69 KOMENTARZE

 1. UTYLIZACJA szczepionek, ludzie czy wy myslicie ze to odosobniony przypadek?
  Utylizaxcja szczepionek. Ludzie przestancie szczepic dzieci,

  Ale nie ma sprawy, jak powiedzial lekarz: POWTORZYMY SZCZEPIENIA .
  Komu zalezy na depopulacji Polakow?

 2. Ja bym ręce i nogi tym szmatom połamał. Polacy to tempy naród ! Dymają was na każd możliwy sposób a wy siedzicie cicho jak zbite kundle.

 3. Brawo! W końcu jakaś mądra wypowiedź Maniek.. Popatrzcie też, jak szybko nasza epidemia odry się skończyła – jak tylko udało im się wypchnąć szczepionki, których termin ważności upływał pod koniec listopada… ale owieczki jak durne poleciały jedna za drugą bo w telewizorach mówili że umierają…. co za patola się robi w tym kraju… Tak samo dziwny fakt nagłego wybuchu epidemii, kiedy tylko do sejmu zdążyła dotrzeć ustawa obywatelska… pic na wodę to wszystko a rączka rączkę myje…

 4. Czy Pan / Pani ktoś ma pojęcie na temat szczepionek? Bo po wpisie sądząc żadne ;D szczepionka nie chroni przed zachorowaniem na ta chorobę, kto takie brednie wciska to nie wiem sama. Czytał Pan / Pani ktoś kiedyś ulotkę jakiejkowliek szczepionki czy chodzi szczepić, bo wszyscy szczepią więc po się interesować? Jak bierze antybiotyki etc, to ulotek też nie czyta? No brawo, Polsko 😉

 5. potrzebne sa jakies przecieki, przynajmniej niech powiedza w jakim wojewodztwie beda nastepnie szczepic przeterminowanymi szepionkami. ehhh co zrobic, zdarza sie. A co mozna powiedziec rodzicom.. coz – trzymajcie kciuki za zdrowko i .. szczepimy dalej. Drugi raz na pewno nie przydazy sie podobna pomyleczka.

 6. Ludzie, na jakim wy świecie żyjecie, przecież tak robią z przeterminowanymi szczepionkami…cyk do pudełka z dobrą datą i lecimy dalej, nie ma żadnych strat. Ludzi mają za ciemniaków i wszystko im wciskają. Dlatego rodzice muszą być czujni i sami pilnować daty terminu ważności szczepionki, żądając pokazania preparatu przed szczepieniem, trzeba patrzyć pielęgniarkom na ręce. Obudźcie się wreszcie…ale możne własnie przez takie sytuacje zainteresujecie się szanowni rodzice również tym, co jest w składzie szczepionki i jakie producent wymienia skutki uboczne – POPROŚCIE ULOTKĘ I POMYSLCIE.

 7. Droga pani/e Gosciu- jeśli już to proszę pisać poprawnie, kto to jest panie piguły?. Nie ma takiego zawodu ! Proszę pisać jak ma byc- panie pielęgniarki!

 8. Każda pojedyncza fiolka powinna mieć nadrukowaną datę ważności. To tak jakby data na pudełku lekarstwa była inna a na blistrze z pastylkami inna. Ja zawsze przed zażyciem nawet wit C sprawdzam datę na blistrze a nie na pudełku.

 9. To zależy gdzie ucho przystawi, z pewnością tak było, tylko nie wiem kto to wymyślił i podał dalej jak wiele innych “prawdziwych” informacji na ten temat, dziwne że w całej Europie nie ma obowiązku szczepienia i nic się nie dzieje, ale w Polsce od razu epidemia, tylko głupi pozwala szprycować swoje dzieci nieznaną substancją i jeszcze wierzy, że to dla jego dobra, to chyba działa na wiarę jak w kościele.

 10. Szczepionki były zle i mogą zaszkodzić tym dzieciom, mogą również dalej zarażać inne dzieci skoro szczepionki przeterminowane nie działają. Gdyby miały dobry termin to wszystko było by dobrze, a i nie mogły by one zachorować na te te choroby ani zarażać innych co nie są zaszczepieni. Słyszał pan ostatnio o tym, że coraz więcej jest zachorowań na poważne choroby przez osoby nie szczepione? Wszędzie o takich rzeczach głośno.

 11. To nie była wina całej przychodni tylko pojedynczych osób, więc nie można od razu bulwersować się, że ktoś dobrze ocenia jaką kolwiek osobę z tego miejsca dobrze. Gdyby to się stało komuś z bliskich mi osób to było by okropne i była bym strasznie zła na “sprawców”, ale nie wyzywającym od razu osób w to nie zamieszanych.

 12. Kultura w komentarzach imponuje. Każdy może mieć własne zdanie i nie trzeba wcale przy tym innych obrażać. Naprawdę, da się tak żyć. A tak w ogóle to moim zdaniem osoba odpowiedzialna za dostarczenie czy przygotowanie tych szczepionek w pudełku powinna ponieść konsekwencje. Jeśli to nie była (jak już ktoś napisał) ta sama pielęgniarka co została zwolniona to trochę to było nie sprawiedliwe. Bo jak ona mogła sprawdzić czy szczepionki są dobre tak na prawdę skoro na opakowaniu się zgadzały. W jaki sposób można by było to sprawdzić? Nie wiem.

 13. Oczekuje się, że wartość światowego rynku szczepionek dla ludzi wzrośnie z 28,3 miliardów dolarów w 2015 roku do $ 72,5 mld USD w 2024 r. Według grupy wiekowej, szczepionki pediatryczne stanowiły 57,5 procent w 2015 roku, ale oczekuje się, że wykorzystanie szczepionek dla dorosłych wzrośnie o 13,2 % w tym okresie czasu. – Global Human Vaccines Market: Rise in Awareness Programs Sponsored by For-profit and Non-Profit Organizations a Significant Growth Booster, finds TMR https://www.transparencymarketresearch.com/pressrelease/human-vaccines-market.htm

 14. „Jeszcze chciałbym panu senatorowi odpowiedzieć, z czego mogły się wziąć oszczędności. To też analizujemy. W tej chwili właściwie żadnej partii szczepionki nie musieliśmy utylizować, doszliśmy do takiej perfekcji, jeżeli chodzi o logistykę, że praktycznie – oprócz tysiąca szczepionek przeciwko wściekliźnie, które przekazaliśmy do wojska – wszystkie szczepionki zostały wykorzystane w 100%, nic nie trzeba było utylizować.
  Jesteśmy chyba jednym z nielicznych krajów na świecie, który w ten sposób sobie z tym radzi, czego dowodem jest fakt, że w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia u nas w Polsce nakręcała film instruktażowy dla wszystkich krajów świata, jak należy postępować, jeżeli chodzi o logistykę, ze szczepionkami.
  Mamy Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach koło Zduńskiej Woli. Każda z szesnastu stacji sanitarno-epidemiologicznych posiada miejsce do przechowywania szczepionek. Oczywiście to łączy się z kosztami, bo one muszą być w odpowiedniej temperaturze, muszą być monitorowane itd., itd. Doszliśmy do takiej wprawy logistycznej, że właściwie nic nam się nie marnuje.” – Zapis stenograficzny (561) z 41. posiedzenia Komisji Zdrowia w dniu 27 listopada 2008 r.
  http://ww2. senat. pl/k7/kom/kz/2008/041z. htm

 15. I tu teraz do akcji oprócz sanepidu powinny wkroczyć panie i panowie: kierowniczki/ kierownicy, oddziałowe i ich zastępcy oraz wszelaki nadzór koordynujący aby personel sprowadzić do pionu i nakazać należytej schludnej prezencji a nie wyuzdanej – sztucznej luźnej modzie! Personel medyczny nie powinien wyglądać jak choinka albo modelka!

 16. Oj, tych magów i magików jest od groma. Rekordy bije pewna pani doktor ze Stalowej, która leczy badaniem z kropli krwi! i radzi brać suplementy z firmy w której ma dobre profity za polecanie jej. Przecież to badanie to ściema na kółkach! A durny naród idzie badać kroplę krwi i płaci krwawicę bo toż to przecież istny cud!

 17. Czy to przychodnia, szpital czy inna placówka medyczna. Panie piguły nie powinny mieć: tipsów, żelowych pazurków czy szponów orła! Nie raz było, że przy zakładaniu rękawic lateks pękał przy zetknięciu ze szponami. Czy ktoś to nadzoruje? Przecież pielęgniarka czy inny pracownik pracujący przy pacjencie powinien zachować szczególną ostrożność aby tegoż pacjenta niechcący nie drasnąć szponkiem. To samo dotyczy się przyklejanych rzęs. Można je nawet spotkać na gazikach bo wypadają tym uroczym paniom przy każdym mrugnięciu!

 18. Żeby to tylko były szczepionki, ojjjj. Niech sanepid przy okazji sprawdzi ważność probówek w laboratoriach, niech posprawdza daty ważności na pojemniki sterylne i uromedia w aptekach przy przychodniach. Wejdźcie to toalet, w niektórych przychodniach ubikacje przypominają najgorsze szalety miejskie. W nielicznych przychodniach można znaleźć pojemniki z środkiem odkażającym dostępne dla pacjentów. To, że ktoś nagłośnił sprawę szczepionek to dopiero wierzchołek góry lodowej.

 19. To ja teraz włożę kij w mrowisko: te mamy, które zdecydowały się podać swoim córkom szczepionkę na HPV lepiej niech się teraz modlą bo nie są przebadane skutki jakie po latach przyniesie podanie szczepionki albo lepiej żeby ich córki były bardzo rozwiązłe seksualnie w przyszłości bo ponoć wtedy szczepionka działa najpewniej!

 20. “… sugerujemy powtórzenie szczepienia …” – to chyba największa kpina !!!! Zutylizowali w dzieciach syf….i chcą jeszcze wiecej ich truć

 21. Podobna sytuacja była w Palomedzie 2 na Kujawskiej w Rzeszowie, początkiem roku, toczyło się postępowanie i zostało zawieszone, poza zwolnieniem dyscyplinarnie pielęgniarki nic nie zrobili, my jako rodzice zostaliśmy z tym sami…

 22. Pozew zbiorowy !!! Chyba nie zdajecie sobie sprawy jakie NOPy mogą wystąpić u waszych dzieci. To, że teraz wszystko jest ok, nie znaczy, że za pół roku czy rok będzie. Otwórzcie wreszcie oczy i zacznijcie myśleć….

 23. Raczej przesłuchałabym jej rozmowy telefoniczne..bo już wczoraj wydzwaniała po koleżankach tego samego “fachu” że będzie miała ciepło w gaciach..

 24. Łatwo jest kogoś oceniać jeśli nie ma się pojęcia o czym i o kim się mówi. Zazwyczaj jeśli ktoś jest w porządku to znajdzie się inny któremu to nie pasuje. Jak napisano wyżej warto się zastanowić nad tym jak to się stało, że wadliwe szczepionki znajdowały się w opakowaniu o dobrym terminie. Zwolniona pielęgniarka powinna złożyć wniosek do sądu pracy o bezpodstawne zwolnienie w trybie dyscyplinarnym. To producent ponosi odpowiedzialność za partię towaru która została błędnie wydana. Poza tym ma on obowiązek monitoringu serii i daty ważności leków.

 25. Polska jako jedyna na świecie zgłosiła chęć przeprowadzenia badań na dzieciach odnośnie skutków podawania przeterminowanych szczepionek.

 26. Myślę, że Pan Pinkas i Pan Szumowski ze swoimi światowej klasy ekspertami medycznymi już mają przygotowane wytłumaczenie (być może taka sytuacja została przewidziana wcześniej, że może się wydarzyć) i zaraz w TV pójdą informacje, że pielęgniarka świadomie to robiła i innych winnych nie ma a zagrożenia ze strony przeterminowanej szczepionki nie ma żadnego. Zakończą stwierdzeniem, że dla pewności w takim przypadku trzeba dziecko zaszczepić jeszcze raz. To jest świadome działanie mające na celu eliminację strat wynikających z konieczności utylizacji kosztem jednostki najniższego szczebla. Te przeterminowane szczepionki nie przez przypadek znalazły się w tym pudełku i ta pielęgniarka oczywiście jest winna ale prokuratura powinna ujawnić kto, kiedy, gdzie i na czyje polecenie wsadził te szczepionki do tego pudełka, a co za tym idzie naraził na utratę zdrowia lub życia dzieci, które te szczepionki dostały. Nie zdziwiłbym się gdyby ogromne ilości takich pudełek były porozrzucane po całej Polsce. Zakładając, że w polsce jest (strzelam) 20tys. punktów szczepień i do każdego punku niech trafi jedno pudełko z 8 przeterminowanymi szczepionkami to możemy sobie wyobrazić 20tys. x 8szt = 160tyś przeterminowanych szczepionek, które zostały lub zostaną wstrzyknięte naszym dzieciom.

 27. Sprawa przeterminowanych szczepionek oczywiście jest bulwersująca, ale obrażanie przy tej sprawie całej przychodni i wszystkich ludzi tam pracujących- poniżej pewnego poziomu dyskusji publicznej. Osobiście bardzo wysoko cenię kompetencje dra Żyłki, a Pani Ela z rejestracji pediatrycznej jest zawsze życzliwa, uśmiechnięta i pomocna. Oczywiście co osoba, to opinia, ale nie wylewajmy dziecka z kąpielą!

 28. To nic, ważne że zostały zaszczepione i już nie będą zarażać innych dzieci, brawo dla tak świadomych i mądrych rodziców. Dzieci trzeba szczepić przynajmniej raz w roku albo tyle razy ile podpowiedzą w telewizji, zwłaszcza szczepionkami o nieznanym przez lekarza składzie, te są najzdrowsze dla dzieci. Po wszystkim, żeby zadziałało, trzeba zapalić znicz i krzyknąć “Konstytucja!”.

 29. nie polecam wyżej w/w przychodni. Mając mamę chorą w domu i zapisując ją do dr żyłki usłyszałam, że Pani doktor do domu na wizytę nie przyjedzie bo nie ma czasu? to na co ma czas? na “malowanie” się jak pisanka? jeżeli to wogóle makijażem można nazwać..Na niczym się nie zna leczy tylko ziołami..Gratuluje. Ja musiałam dyktować nazwy i dawki leków nie wspominając o tym, że nawet nie wiedziała jaka jest na nie refundacja. Większość ludzi co do niej przychodzi to nie się leczyć a raczej pogadać. Lekarz istna masakra.

 30. Warto jednak pomyśleć nad tym, że jeżeli opakowanie było dobre a w środku złe szczepionki to raczej pielęgniarka dorabiając na boku wyprowadziła dobre szczepionki w celu zarobku a zostawiła te które już dawno powinny iść do utylizacji..

 31. To Pani myśli, że skutki uboczne jeżeli się nie pojawiły się teraz to już nie mogą się pojawić? Dziecko może mieć wady rozwojowe..późniejsze problemy ze zdrowiem? Pani czyta trochę tego co się dzieje na świecie. Gratuluje myślenia, że jeżeli teraz nic się nie stało to już może się nie wydarzyć…życzę sukcesów. Ja na Pani miejscu jeżeli spotkało by to moje dziecko żądałabym od nich odszkodowania i to w nie małej kwocie. Na pewno bym tego tak nie podarowała, że ktoś igra z życiem ludzkim. A wszystkimi tymi przeterminowanymi szczepionkami zaszczepiłabym ta pielęgniarkę i osoby które tą przychodnią kierują..

 32. Zgadzam sie ze pielengniarka powinna zauwazyc ze szczepionki sa przeterminowane.
  Ale pytanie numer jeden brzmi: Kto jest odpowiedzialny za zamawianie szczepionek w tym osrodku?
  Jezeli ta sama pielegniarka to ok, ale jezeli ktos inny to znalezli sobie kozla ofiarnego…

 33. Mojemu dziecku ta pani pomyliła szczepionki. Całe szczęście że nie było żadnych ubocznych skutków ale miałam ciepło w butach z stresu.

 34. “szczepionki przeterminowane 8 miesięcy (…), a lekarz informuje, że” bez paniki bo “szczepionki są przeterminowane kilka dni” i następnie “sugerujemy powtórzenie szczepienia” (kolejna dawka toksyn).

  Brak informacji jaki to rodzaj szczepionki i jak małe były te dzieci. Oczywiście natychmiast wiadomo, że odczyny poszczepienne “nie wystąpiły”, ewentualne przyszłe zaburzenia rozwoju przypisze się innym czynnikom.

  “Samo opakowanie zbiorcze było prawidłowe, ale szczepionki w środku już nie (…) W opakowaniu było ok. 20 przeterminowanych szczepionek” czyli kowal zawinił, a Cygana powiesili.

 35. Moze teraz w koncu ktos przygladnie sie tej przychodni i co sie w niej dzieje moze wkoncu przestana sie liczyc znajomosci i mam nadzieje ze stara kadra pracownicza zostanie zastapiona nowa młoda bo niekrorzy juz dawno powinni nie pracowac tylko przejsc na zasluzona emeryture

 36. Przestępcą jest ta pielęgniarka..no proszę wybaczyć ale chyba jak szczepionki ktoś dostarcza to chyba się sprawdza czy są aktualne i co jest w opakowaniu? To w szpitalach też nikt nie sprawdza dat ważności tylko bezmyślnie się komuś podaje? wątpie..

 37. przychodnia w Tyczynie to wogóle powinna być zamknięta. lekarze nie mają pojęcia jak się leczy zaczynając od znachorki żony dyrektora. Zatrudniają pielęgniarki, które nie dowidzą już dawno powinny być na ameryturze albo nie umieją się wbić pacjentowi w żyłę tylko śmieją się jak głupie do sera i wszystko ich interesuje w koło oprócz pacjenta. A rejestracja to już wogóle jak z PRL..wygląda to iście jak sklep społem..

 38. “Opakowanie zbiorcze było prawidłowe, ale szczepionki w środku już nie” i zwolniono pielęgniarkę, która to przeoczyła… a co z “przestępcą”, który włożył te przeterminowane szczepionki do opakowania zbiorczego ?

 39. jeśli w opakowaniu były i przeterminowane i dobre szczepionki to trudno tu winić pielęgniarkę

  no i kto zamówił lub kto sprzedał szczepionki z krótkim terminem
  a może to zapasy sprzed 10 lat wygrzebane gdzieś z piwnicy?

  Wg mnie dyscyplinarka dla pielęgniarki to zamiatanie sprawy pod dywan i chronienie d##y kogoś na stołku

Comments are closed.