Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Nie 50 tys. zł a 100 tys. zł miasto Rzeszów chce przekazać pomorskiej wsi Rytel, przez którą niedawno przeszła potężna wichura. Rzeszowscy radni podejmą decyzję w tej sprawie w najbliższą środę.

W uchwale, którą w poniedziałek przygotował ratusz, czytamy, że Rzeszów na pomoc wsi Rytel chce przekazać 100 tys. zł. Radni w tej sprawie maja podjąć decyzję w środę podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, postanowił nie zwlekać i zwołać nadzwyczajną sesję rady w sprawie przeznaczenia dotacji na pomoc wsi Rytel w gminie Czersk. To właśnie ta miejscowość ucierpiała najbardziej w wyniku nawałnic, które w ubiegłym tygodniu przeszły przez Pomorze.

Zwołanie nadzwyczajnej sesji Tadeusz Ferenc tłumaczy w bardzo prosty sposób – z udzieleniem pomocy nie można czekać. Aby miasto mogło takiej pomocy udzielić  potrzebna jest zgoda rzeszowskich radnych.

Początkowo prezydent Rzeszowa chciał, aby miasto wsparło wieś Rytel kwotą 50 tys. zł.  W propozycji przygotowanej uchwały czytamy, że kwota ta wzrosła do 100 tys. zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„W nocy z 11 na 12 sierpnia (…) potężne nawałnice spowodowały ogromne zniszczenia na terenie Gminy. Solidaryzując się z osobami poszkodowanymi i władzami Gminy Czersk Rzeszów przekazuje kwotę 100 tys. zł na likwidację skutków tego żywiołu” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jeśli radni wyrażą zgodę – pieniądze do gminy Czersk trafią jeszcze we wrześniu. W wyniku burz i ulew we wsi Rytel ucierpiało 150 domów w wiosce liczącej 3 tys. mieszkańców.

– Sołectwo ma 9 tysięcy ha, a zniszczonych zostało 8 tys. ha lasu. Czujemy, że natura wyrwała nam serce, a tym sercem dla nas był las – mówił niedawno w TVN 24 Łukasz Ossowski, sołtys wsi Rytel.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama