Fot. Materiały prasowe Toyoty. Na zdjęciu autobus z wodorowym napędem
Reklama

Rzeszów chce współpracować z Grupą Lotos w dostawie paliwa wodorowego i budowy związanej z tym infrastruktury. W czwartek podpisano list intencyjny.

Rzeszów to kolejne miasto, z którym Lotos w tej sprawie będzie współpracować. Podpisanie listu intencyjnego już w środę zapowiedział Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, podczas prezentacji w stolicy Podkarpacia elektrycznych pojazdów koncernu MAN.  

W czwartek list podpisali Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa oraz Paweł Jan Majewski, prezes Grupy Lotos. Równolegle gdański koncern finalizuje porozumienie ze spółką Autosan, która do napędu swoich autobusów ma testować wodór wytworzony przez Lotos.

– Aktywnie szukamy nowych szans biznesowych oraz poszerzamy grono naszych partnerów. Tylko dzięki współpracy wszystkich uczestników tego łańcucha wartości możemy realnie wpłynąć na tempo wodoryzacji transportu w Polsce – uważa Paweł Jan Majewski.

Celem podpisanego w czwartek listu jest współpraca w dostawie wodoru. Miasto Rzeszów planuje bowiem kupić autobus wodorowy, z którego korzystaliby pasażerowie miejskiej komunikacji. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

List dotyczy też infrastruktury dla pojazdów z ogniwami paliwowymi FCEB (Fuel Cell Electric Bus). Chodzi przede wszystkim o wymianę wiedzy i doświadczeń oraz, docelowo, o najnowsze technologie przy dostawach wodoru i tankowania tym paliwem autobusów.

– Naszym priorytetem zawsze była ochrona zdrowia mieszkańców. Od dawna stawiamy na ekologiczny transport i podpisana właśnie umowa umożliwi nam zrealizowanie kolejnego kroku – zakupu autobusów zasilanych wodorem. Lotos gwarantuje nam, że projekt jest poważnym przedsięwzięciem i zakończy się sukcesem – przekonuje Tadeusz Ferenc.

Autobusy zasilane wodorem mają wiele zalet: nie emitują żadnych zanieczyszczeń i zapewniają duży komfort jazdy dzięki cichej pracy elektrycznego silnika. Podobne listy intencyjne Lotos podpisał wcześniej z Gdynią, Wejherowem oraz Tczewem.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama