Reklama

Dziś (16 listopada) drugi dzień Mistrzostw Polski w jeździe na rolkach slalomem. Rzeszowscy zawodnicy już wczoraj wywalczyli na nich cztery złote medale. Rzeszów News patronuje imprezie.

[Not a valid template]

 

– Takie zawody organizujemy już piąty rok z rzędu, ale po raz pierwszy jesteśmy gospodarzami imprezy o tak wysokiej randze jak mistrzostwa kraju – zaznacza Konrad Tomaka, współorganizator, sędzia i uczestnik w jednej osobie.

Rzeszów to mocna drużyna

W sobotę zawodnicy stanęli w szranki w trzech konkurencjach: battle, freestyle i speed slalomie. Pierwsza z nich to walka czterech uczestników na tricki na rolkach. Tylko dwóch z nich przechodziło do dalszych zmagań.

Freestyle polega na prezentacji dowolnych figur w rytm muzyki w czasie 1,5 minuty. Speed slalom to jazda na pełnym gazie pomiędzy 20 kubeczkami na jednej rolce. Zawodnicy zostali także podzieleni na grupy wiekowe: juniorów do lat 16-tu i starszych „30+”.

Na dwa dni mistrzostw, które odbywają się w pasażu rzeszowskiego Millenium Hall zjechało około 130 zawodników z całej Polski. Są rolkarze z Krakowa, Katowic, Otwocka, silna grupa reprezentuje Mazury z wicemistrzem świata na czele. Gospodarze nie są gorsi.

– My też mamy w swoim składzie prawdziwych czempionów, którzy z zawodów krajowych, europejskich, a także ogólnoświatowych zwożą po kilka medali. Taką perełką w naszej drużynie są na pewno trzy siostry Czaple – podkreśla Konrad Tomaka.

Najmłodsza z nich to 13-letnia Justyna. W rozmowie z nami nie była w stanie wyliczyć w ilu zawodach wzięła udział. Dyscyplinę, którą zaraziły ją starsze siostry, trenuje od sześciu lat.

– One też jeżdżą i biorą udział w zawodach. Dziś po raz drugi w życiu slalom udało mi się pokonać w czasie krótszym niż pięć sekund. Jestem szczęśliwa, że dokonałam tego właśnie w Rzeszowie, z którego pochodzimy – powiedziała nam zadowolona Justyna Czapla.

Rolki nie pytają o wiek

Mistrzostwa cieszą się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Niektórzy przyszli tutaj specjalnie, inni kibicować swoim koleżankom i kolegom. Największą grupę stanowią jednak zwykli przechodnie, którzy akurat pojawili się w centrum handlowym na zakupach.

– Przypadkiem natrafiłem na tę imprezę. Sterczę tu już 1,5 godziny i jestem jak zahipnotyzowany. Fajna sprawa. Podoba mi się. Może i ja skuszę się na rolki. Boję się tylko, żebym nie połamał swoich starych kości – śmieje się 38-letni Andrzej.

Jak zapewnia nas Konrad Tomaka, jest to jedna z nielicznych dyscyplin, w których wiek nie ma najmniejszego znaczenia. – Są wśród nas nawet sześciolatki. Najstarszy uczestnik mistrzostw ma bodaj 45 lat. A w świecie trenują nawet 60-latkowie. Przekonałem się o tym na własnych oczach – zapewnia.

Wczoraj wśród uczestniczek w kategorii „30+” wypatrzyliśmy panią Ewelinę z Rzeszowa. – Nie uważam, żeby nie była to dyscyplina dla poważnych ludzi. Sport jest dla wszystkich. To jedynie kwestia czasu i chęci. To moje pierwsze zawody. I od razu tak dobry wynik. Chyba ci najlepsi nie mogli przyjechać. Nie ukrywam, że jazda na rolkach wciągnęła mnie. Zastanawiam się czy nie jeździć na nich do pracy dodaje z uśmiechem.

Mamy już cztery złota!

Dziś (16 listopada) drugi dzień zmagań amatorów jazdy na rolkach. W jego ramach odbędą się m.in. finały konkurujących w kategoriach battle i speed slalomie. Dodatkową trakcją dzisiejszego dnia będą przejazdy pod tyczką dla najmłodszych zawodników. Dla starszych utrudnienie będzie polegać na tym, że będą musieli nad nią przeskoczyć. Także zapowiada się ciekawie, z pewnością atrakcji nie zabraknie.

Zadowolona z przyjazdu jest 15-letnia Michalina z Otwocka, która trenuje dopiero od czterech lat. – Przyjechaliśmy do Rzeszowa całą grupą razem z trenerem. Jestem na tego typu zawodach po raz pierwszy, ale już wiem że nie ostatni. Cieszę się, że przyjechałam, bo mogę sprawdzić swoje umiejętności względem innych zawodników. To pomoże w przyszłości poprawić moje wyniki – podkreśla dziewczyna.

Uczestnicy imprezy walczą o 33 medale. W niedzielne popołudnie wszystko będzie już jasne. Dowiemy się, kto stanie na podium i w jakim kolorze w świetle zabłyszczy na szyi jego krążek. Cztery z nich i to te najważniejsze, bo złote zarezerwowali sobie już wczoraj rzeszowianie. Dwa z nich przypadły w udziale Justynie Czapli.

– Największym odkryciem mistrzostw okazał się 8-letni Eryk Koszela, który wywalczył wczoraj dwa złota w kategorii do lat 16. Chłopak jest niesamowity. Nie mogło być inaczej, skoro wywodzi się z rodziny sportowej. Mama Eryka także jeździ na rolkach – dodaje z dumą Konrad Tomaka.

Zachęcamy zatem do odwiedzin Millenium Hall. Nie tylko na zakupy. Przede wszystkim by na własne oczy zobaczyć niesamowite ewolucje miłośników „jednośladowych wrotek”.

Jeśli jednak ktoś nie będzie mógł obejrzeć ich na żywo, nie muszą się martwić. Mistrzostwa na bieżąco rejestrowane są przez pięć kamer, z których obraz można oglądać na stronie www.wodzu.rzeszow.pl i facebookowym profilu Rzeszowskiego Stowarzyszenia Rolkarzy.

PLAN

Niedziela (16 listopada)

10:00 – 11:00 Rozgrzewka

11:00 – 12:30 Battle Kwalifikacje Senior Kobiet

12:30 – 14:00 Battle Kwalifikacje Senior Mężczyzn

14:00 – 14:30 Przejazd pod tyczką

14:30 – 15:30 Przerwa

15:30 – 16:30 Finały Slalom Battle

16:30 Rozdanie nagród

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Hej, Wpadłem na świetna stronke ostatnio buszując po necie:
    r.xyz1.pl/r/tCdoladoj
    dzięki której można doładować fona za darmo. Wystarczy wejść wypełnić wszystkie pola a po chwili dostajemy doładowani. Promocja limitowana

Comments are closed.