ZDJĘCIE: FB / Rafał Wilk
Reklama

Rafał Wilk to trzykrotny mistrz paraolimpijski z Londynu i Rio de Janeiro w tzw. handbike`u. Zapowiada, że z Paryża też przyjedzie z medalem. Trzymamy kciuki za Rafała!

Wczoraj rozpoczęły się igrzyska paraolimpijskie w Paryżu. Wystartuje na nich Rafał Wilk, były żużlowiec Stali Rzeszów, a obecnie rowerzysta z napędem ręcznym.

Rafał do startów na paraolimpiadzie przygotowuje się na zgrupowaniu wysokogórskim we włoskim Livigno. Do Paryża przyjeżdża dopiero 1 września. Wystartuje tam w dwóch wyścigach w jeździe indywidualnej na czas oraz ze startu wspólnego. Czasówka będzie 4 września a dzień później start wspólny.

ZDJĘCIE: FB / Rafał Wilk

Trasa wymagająca ale ciekawa

Rafał startuje z teamu Fundacji Rafała Wilka „Sport Jest Jeden”. Na igrzyska zabiera z sobą dwa rowery, doświadczony tym co spotkało go na igrzyskach w Tokio. Medal miał tam już prawie w kieszeni, niestety nie zdobył go z powodu awarii sprzętu.

Jak ocenia – trasa, którą będzie miał do pokonania we Francji jest wymagająca ale bardzo ciekawa. Znajdują się na niej dwa niedługie podjazdy i sporo zakrętów, które można wykorzystać do ucieczki rywalom.

ZDJĘCIE: FB / Rafał Wilk

Jedzie po medal!

Wilk zapowiada, że na igrzyska jedzie po medal. Będzie walczyć o podium jak na każdych zawodach w których bierze udział.

Rafał Wilk to polski żużlowiec, trener żużlowy, sportowiec; trzykrotny mistrz paraolimpijski z Londynu (2012) i z Rio (2016) w handbike’u; dwukrotny mistrz świata z Kanady 2013; Mistrz świata z Greenvill 2014 USA jazda na czas; dwukrotny mistrz świata z Nottwil Szwajcaria 2015; Kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Karierę rozpoczął w 1991, licencję uzyskał w barwach drużyny Stali Rzeszów. Niestety w 2006 roku podczas meczu ligowego miał wypadek, który przerwał jego żużlową karierę.

Rafał nie zrezygnował jednak z czynnej kariery sportowej. Zaczął uprawiać narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych mono ski. Ponadto trenuje kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym, tzw. handbike. W tej dyscyplinie odnosi sukcesy.

ZDJĘCIE: PKOL

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA

IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE
2012 – Londyn (Wlk. Brytania): 1 miejsce – jazda indywidualna na czas, 1 miejsce – wyścig ze startu wspólnego; 2016 – Rio de Janeiro (Brazylia): 1 miejsce – jazda indywidualna na czas, 2 miejsce – wyścig ze startu wspólnego. Uczestnik igrzysk paralimpijskich w Tokio (2021)

MISTRZOSTWA ŚWIATA
1 miejsce – wyścig ze startu wspólnego – Baie Comeau (Kanada), 2013; 1 miejsce – jazda indywidualna na czas – Baie Comeau (Kanada), 2013, 1 miejsce – jazda indywidualna na czas – 2014; 1 miejsce – wyścig ze startu wspólnego – Nottwill (Szwajcaria), 2015; 1 miejsce – jazda indywidualna na czas – Nottwill (Szwajcaria), 2015; 2 miejsce – wyścig ze startu wspólnego – Pietermaritzburg (RPA), 2017; 2 miejsce – jazda indywidualna na czas – Pietermaritzburg (RPA), 2017; 2 miejsce – wyścig ze startu wspólnego – Maniago (Włochy), 2018; 1; 3 miejsce – jazda indywidualna na czas – Maniago (Włochy), 2018; 3 miejsce – jazda indywidualna na czas – Baie Comeau (Kanada), 2022.

MISTRZOSTWA EUROPY
2 miejsce – jazda indywidualna na czas – Upper Austria, 2021

(Red)

 

 

Reklama