Jakub Pawłowski z Rzeszowskich Piwnic poprowadzi piątkowy spacer miejski. Spacer wyjątkowy, bo szlakiem społeczności żydowskiej w Rzeszowie.
Spacer „Rzeszowscy Żydzi. Od genezy do zagłady” odbędzie się 13 października. Rozpocznie się o godz. 17:00. Uczestnicy spaceru spotkają się obok fontanny przy placu Wolności w Rzeszowie. Udział w wędrówce jest bezpłatny.
Podczas spaceru zostanie poruszony temat obecności żydowskiej w mieście, poczynając od czasów pojawienia się ich na stałe w nowożytności, kończąc na masowej eksterminacji, jaka spotkała ich ze strony Niemców okupujących Rzeszów w latach 1939-1944.
– To przejście ulicami miasta między wybranymi punktami, w oparciu o materiały ikonograficzne – prospekty miejskie, plany, mapy, ryciny, a przede wszystkim zdjęcia – wyjaśnia Piotr Piech, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
W przewadze będzie to wybór zdjęć z wystawy „Pozostaje pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji” w GFMRz. Spacer będzie próbą pokazania koegzystencji dwóch społeczności obok siebie, z większym naciskiem na przedstawicieli społeczności żydowskiej.
Spacer będzie też próbą ukazania kultury żydowskiej, w tym duchowej, codzienności Żydów w mieście – handlu, kupiectwa, rzemiosła, zaangażowania politycznego…
Przed II wojnę światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów (ok. 30 procent mieszkańców). Przed rozpoczęciem przez Niemców eksterminacji, przebywało ok. 23 tys. Żydów – rodowitych rzeszowian i przesiedlonych mieszkańców Łodzi, Kalisza czy Śląska.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl