Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Dobra wiadomość dla kobiet w ciąży. Szpital Pro-Familia w Rzeszowie od środy (26 maja) przywraca porody rodzinne.

O przywrócenie porodów rodzinnych w szpitalach w naszym mieście od wielu miesięcy apelowały rzeszowskie matki, wspierane przez sekcję kobiecą Konfederacji.

Porody rodzinne zostały zakazane w marcu ubiegłego roku, gdy w całym kraju ogłoszono pandemię koronawirusa. Rząd poluzował przepisy w lipcu, ale decyzję o wznowieniu porodów rodzinnych pozostawił szpitalom. Musiały one zapewnić odpowiednie zaplecze.

Żaden szpital w Rzeszowie nie zdecydował się jednak na taki krok. Dopiero teraz robi to rzeszowska Pro-Familia, która była na celowniku Fundacji Rodzić po Ludzku. Fundacja krytykowała szpital za to, że mając zaplecze porody rodzinne blokuje. 

We wtorek Pro-Familia poinformowała, że od środy (26 maja) wznawia wspomniane porody. Szpital przygotował listę zasad i wytycznych, która będzie obowiązywać osobę towarzyszącą.

– Po analizie obecnej sytuacji epidemiologicznej podjęliśmy decyzję o przywróceniu możliwości obecności taty przy porodzie naturalnym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prawie cały personel szpitala się zaszczepił – mówi Radosław Skiba, dyrektor Pro-Familii.

W dniu przyjęcia do szpitala do porodu naturalnego pacjentki mają wykonywany test antygenowy w kierunku SARS CoV-2. Test będzie musiała mieć wykonana również osoba towarzysząca.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W porodzie naturalnym nie będzie mogła uczestniczyć osoba z pozytywnym testem antygenowym oraz objęta kwarantanną lub izolacją.

– Wyjątek stanowią osoby, które zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki przeciwko SARS CoV-2 lub mają dokument potwierdzający przebycie zakażenia SARS CoV-2  w przeciągu ostatnich trzech miesięcy – wyjaśnia dyrektor Skiba.

Rodzice będą mogli być razem podczas trwania porodu oraz do dwóch godzin po porodzie. Po przewiezieniu świeżo upieczonej mamy na oddział położniczy, ojciec będzie proszony
o opuszczenie szpitala.

W Pro-Familii rocznie przychodzi na świat blisko 5 tysięcy dzieci.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama