Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

„Powiedzmy głośno i wyraźne: CHCEMY WETA! Wolne sądy!” – tak podkarpacki Komitet Obrony Demokracji zachęca do udziału w sobotnim (22 lipca) proteście w Rzeszowie w obronie sądownictwa.

To będzie już szósty „Łańcuch Światła w Rzeszowie” przed Sądem Okręgowym na placu Śreniawitów. Pierwszy odbył się w zeszłą niedzielę. Brało w nim udział prawie 130 osób. Z każdym kolejnym protestem jest coraz więcej osób, które przed sądem zapalają świeczki. W czwartkowym proteście uczestniczyło około 500 osób, w piątek ta liczba zwiększyła się już do 700.

Prawdopodobnie dzisiaj protestujących będzie jeszcze więcej, szczególnie, że z piątku na sobotę senatorowie PiS przepchali ustawę o Sądzie Najwyższym. Jedynym, który wstrzymał się od głosu był rzeszowski senator partii Jarosława Kaczyńskiego – prof. Aleksander Bobko, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Protesty w całym kraju nie ustają. Teraz wszystko pozostaje w rękach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który może zawetować skandaliczną ustawę, która w praktyce likwiduje trójpodział władzy w Polsce i daje ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze nieskrępowaną władzę nad polskim sądownictwem.

Do sobotnich protestów także przyłącza się Rzeszów. Szósty „Łańcuch Światła” organizuje ponownie podkarpacki Komitet Obrony Demokracji.

W internecie pojawiają się komentarze zachęcające Polonusów do udziału w proteście. Przedstawiciele Polonii w piątek w Rzeszowie rozpoczęli swoje pięciodniowe święto w ramach XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

„Polonusi, przyjdźcie pod sąd o 21:00! Wolna Polska europejska!” – namawiają internauci Polonusów.

„Łańcuch Światła” rozpocznie się właśnie o 21:00.  „W Warszawie pod Sejmem ciągle trwają ważne protesty. W Rzeszowie Łańcuch Światła też nie zgaśnie!” – zapowiada podkarpacki KOD.

„Lokalne wsparcie jest bardzo ważne zarówno dla Sędziów jak i dla protestujących pod Sejmem. Okażmy im solidarność. Nie milczmy, gdy rząd podporządkowuje sobie instytucję, która ma gwarantować uczciwość wyborów” – apeluje KOD.

KOD przypomina, że na biurku prezydenta Dudy leży już do podpisania ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych, która doprowadzi do wygaszenia obecnej kadencji członków KRS i wymiany prezesów sądów. Andrzej Duda zapowiedział, że ustawy w PiS-owskiej wersji nie podpisze. Niedługo Duda dostanie do podpisu ustawę o Sądzie Najwyższym. 

„Brońmy sadów. Miarka się przebrała. Żądamy weta” – pod tymi hasłami w sobotę w polskich miastach będą się odbywać protesty przed sądami.

„To, co PiS chce zrobić, niszczy trójpodział władzy. Sprawi, że Konstytucja – ta sama, która chroni nasze prawa i wolności obywatelskie – stanie się fasadowa. Przyjdź. Przynieś świeczkę, wzorem dawnych mieszkańców Polski, którzy świecami odpędzali burzowe gromy. Zapal ją pod Sądem Okręgowym w Rzeszowie!” – apeluje KOD.

„Powiedzmy głośno i wyraźne: CHCEMY WETA! Wolne sądy!” – dodają organizatorzy protestu w Rzeszowie. Proszą, by na „Łańcuch Światła” wziąć tylko świeczki, flagi polskie i unijne oraz nie przychodzić z transparentami i partyjnymi emblematami.

„Protestujmy godnie, tak jak wymaga tego powaga sytuacji. Już nieraz stanęliśmy na wysokości zadania. Niech tak będzie i tym razem! Światła nie zgasną! – zaznacza podkarpacki KOD.

“Łańcuchy Światła” odbędą się o 21:00 przed wszystkimi sądami okręgowymi i rejonowymi na Podkarpaciu. Poniżej lista:

– Rzeszów – Sąd Okręgowy (zamek)

– Przemyśl – Sąd Rejonowy, ul. Mickiewicza

– Krosno – Sąd Okręgowy, ul. Sienkiewicza

– Tarnobrzeg – Sąd Okręgowy, ul. Sienkiewicza

– Mielec – Sąd Rejonowy, ul. Kościuszki

– Dębica – Sąd Rejonowy, ul. Słoneczna

– Lubaczów – Sąd Rejonowy, ul. Mickiewicza

– Jasło – Sąd Rejonowy, ul. Armii Krajowej

– Sanok – Sąd Rejonowy, ul. Kościuszki

– Łańcut – Sąd Rejonowy, ul. Grunwaldzka

– Ropczyce – Sąd Rejonowy, ul. Słowackiego

– Jarosław – Sąd Rejonowy, ul. Jana Pawła II 

– Stalowa Wola – Sąd Rejonowy, ul. Ks Jerzego Popiełuszki

– Nisko – Sąd Rejonowy, plac Wolności

– Strzyżów – Sąd Rejonowy, ul. 3 Maja

– Lesko – Sąd Rejonowy, pl. Konstytucji 3 Maja

– Przeworsk – Sąd Rejonowy, ul. Lwowska 9

– Leżajsk – Sąd Rejonowy, ul. Mickiewicza 47

– Kolbuszowa – Sąd Rejonowy, ul. Tyszkiewiczów 4

– Brzozów – Sąd Rejonowy, ul. 3 Maja 2

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.