Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– Dziś świętujemy – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, otwierając zmodernizowaną ulicę Grunwaldzką. Jej modernizacja rozpoczęła się w październiku 2023 roku. Pojawiły się na niej m.in. elementy małej architektury, 70 drzew i nowa granitowa nawierzchnia.

Jak mówił prezydent Fijołek – ul. Grunwaldzka na jakiś czas zniknęła mieszkańcom z oczu i zagubiła się wśród innych ulic Śródmieścia. Teraz, po remoncie została im znów przywrócona.

– Zależy nam na tym by Śródmieście, a w ogóle całe miasto urządzać tak jak Grunwaldzką, by było bardziej sprzyjające pieszym, ludziom, by było więcej zieleni – mówił, dziękując wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej modernizację.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Warsztaty i spacer z przewodnikiem

Na imprezie z okazji otwarcia pojawiło się sporo Rzeszowian. Na ulicy stanęła scena, odbywały się warsztaty artystyczne i edukacyjne, każdy miał też okazję przespacerować się deptakiem z przewodnikiem.

Jak wyliczał przedstawiciel wykonawcy – na ulicy stanęło 150 elementów małej architektury, 70 sztuk drzew, odnowiono ogrodzenie przy Uniwersytecie Rzeszowskim, zabytkową sowę, poidełka i studnię przy ulicy Bernardyńskiej.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Pod nadzorem konserwatora i archeologów

Wszystkie prace były wykonywane pod nadzorem konserwatora i archeologów. W trakcie remontu udało się znaleźć fundamenty zabytkowej bramy i okazało się, że przez środek ulicy przepływa rzeczka Mikośka.

Największym wyzwanie było to, że w trakcie remontu ulica musiała być cały czas udostępniona dla przechodniów i musiało być dojście do znajdujących się tu lokali – mówił przedstawiciel wykonawcy.

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

LED i monitoring

Modernizacja ulicy przebiegała trzema etapami – zmodernizowano m.in. sieci kanalizacyjne i instalacje elektryczne. Jak się okazało w trakcie prac, była to ostatnia chwila na remont wybudowanego w 1939 roku wodociągu.

Na całej ulicy zainstalowano nowe oświetlenie LED i miejski monitoring. Koszt przebudowy wszystkich sieci to ponad 5,6 mln zł, a całość inwestycji pochłonęła ponad 13,7 mln zł.

(Red)

 

Reklama