Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Z ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie zaczęła znikać kostka brukowa. Deptak pokryją płyty granitowe. Najpierw jednak trzeba naprawić to, czego nie widać. 

– Roboty trwają już nieopodal skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Kościuszki. Będą one sukcesywnie przesuwać się w kierunku ulic Matejki i Kopernika – poinformował w środę, 18 października, Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Przebudową ostatniego śródmiejskiego deptaka zajmuje się firma OBO Polska, z którą miasto umowę podpisało 29 września. Kontrakt opiewa na kwotę prawie 13,7 mln zł. Udało się go zawrzeć po trzech podejściach do wyłonienia wykonawcy. 

Jak w środę przekazali przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, pierwsze prace na ulicy Grunwaldzkiej związane są z przebudową starych instalacji podziemnych. To najdroższa część przebudowy ul. Grunwaldzkiej. Pochłonie blisko 6 mln zł.

Ruch pieszy, od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Kopernika, będzie odbywał się środkiem deptaka. Do lokali gastronomicznych, sklepów, punktów usługowych będzie można dojść po specjalnych metalowych, antypoślizgowych platformach. 

– Kierowcy na razie będą mogli korzystać z przejazdów przez ul. Grunwaldzką ulicami Matejki i Kopernika – wyjaśnia Artur Gernand. 

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Przebudowa deptaka potrwa 12 miesięcy. Kostkę brukową zastąpią płyty granitowe, podobne do tych, które są już na ulicach Kościuszki i 3 Maja. Ale zakres prac nie ogranicza się wyłącznie do wymiany nawierzchni ulicy Grunwaldzkiej.  

Przebudowa deptaka obejmuje też wymianę już starych, często wadliwie działających instalacji podziemnych. Przebudowane i remontowane będą m.in. kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci wodociągowa i gazowa. Latarnie będą miały energooszczędne oprawy LED.

Od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z Kopernika ułożona zostanie szara kamienna kostka, natomiast od Kopernika do Sobieskiego płyty granitowe (30×60 cm).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Więcej drzew i nowe ławki

 

Wizualizacje: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Inwestycja obejmie także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyczne ogrodzenie zostanie wyremontowane oraz częściowo wymienione, ułożona zostanie nowa nawierzchnia.

Na Grunwaldzkiej zostaną postawione 32 nowe ławki oraz stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Pojawią się też nowe drzewa. Na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej będą ustawione parklety, takie jak np. na ulicy Jagiellońskiej. 

W tym rejonie miał być odtworzony Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej, który postawiono w 1910 roku. W rejonie studni w nawierzchni deptaka pojawi się płyta z czarnego granitu wraz z inskrypcją, która będzie przypominała, że kiedyś w tym miejscu był taki pomnik.

Na odtworzenie pomnika, będący pamiątką 500. rocznicy zwycięstwa Polaków z krzyżakami, nie zgodził się wojewódzkich konserwator zabytków. Pomnik się nie zachował, nie zachowały się też materiały, z których go wykonano, nie ma również projektu.

– Rekonstrukcja byłaby fikcją – mówiła niedawno Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków w Rzeszowie. 

Modernizacja ulicy Grunwaldzkiej ma się zakończyć do końca września 2024 roku.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama