Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

We wszystkich rzeszowskich szkołach, w których zaplanowano od środy egzaminy gimnazjalne, egzaminy się odbędą, mimo trwającego strajku nauczycieli.

Takie zapewnienia we wtorek po południu dotarły do Urzędu Miasta w Rzeszowie. Sami dyrektorzy szkół gotowość do przeprowadzenia egzaminów publikują na stronach internetowych placówek. W środę, 10 kwietnia, o godz. 9:00 mają się rozpocząć egzaminy z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, a dwie godziny później z języka polskiego. 

Jeszcze kilka dni temu dyrektorzy szkół w Rzeszowie twierdzili, że jeżeli rozpoczęty w poniedziałek strajk nauczycieli przeciągnie się na „dni egzaminacyjne” (10-12 kwietnia), to nie będą w stanie przeprowadzić egzaminów, bo będzie problem ze skompletowaniem składów komisji. Na 25 uczniów w komisji muszą być dwie osoby. 

W poczuciu odpowiedzialności…

Ale dyrektorzy stają na głowie, by mimo trwającego strajku do egzaminów doprowadzić. „Informujemy, że egzaminy gimnazjalne w naszej szkole odbędą się zgodnie z harmonogramem” – podała Szkoła Podstawowa nr 5.

Dyrekcja SP nr 25 informuje: „UWAGA RODZICE! W obecnej chwili strajk jest kontynuowany! Pracuję nad powołaniem zespołów nadzorujących przebieg egzaminu gimnazjalnego. Dołożę wszelkich starań, aby egzamin się odbył”.

SP nr 28: „W poczuciu odpowiedzialności za Państwa dzieci, a naszych uczniów, mimo prowadzonej akcji strajkowej, dołożyłam wszelkich starań, aby w naszej szkole odbył się egzamin gimnazjalny. Zbiórka uczniów w szkole – godz. 8:20”.

SP nr 29: „Drodzy Rodzice, w poczuciu odpowiedzialności za Państwa dzieci, a naszych uczniów mimo prowadzonej akcji strajkowej, która nie zostaje przerwana dołożyłem wszelkich starań, aby w naszej szkole odbył się egzamin gimnazjalny. Zbiórka uczniów klas 3 gimnazjum w szkole jutro (środa) o godz. 8:15″.

Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Rzeszowie mówi: – Według deklaracji dyrektorów, strajk nie zostanie zawieszony, ale egzaminy gimnazjalne odbędą się we wszystkich placówkach, w których odbyć się powinny.

Oznacza to, że w środę egzamin gimnazjalny w Rzeszowie odbędzie się w Szkołach Podstawowych nr: 5, 18, 21, 22, 25, 28, 29 i 31, Zespołach Szkolno-Przedszkolnych nr 4 i 7, a także w III i IX Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Sportowych, Zespołach Szkół Ogólnokształcących nr 3 i 4, Zespołach Szkół: Energetycznych, Plastycznych i Muzycznych nr 1.

W Rzeszowie „łapanki” nie będzie

W Rzeszowie do egzaminów gimnazjalnych ma przystąpić ponad 1800 uczniów. W czwartek zaplanowane są egzaminy z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki a w piątek z języka angielskiego. Zbigniew Bury mówi, że dyrektorzy rzeszowskich szkół stanęli na wysokości zadania i robią wszystko, by egzaminy się odbyły. 

– Rzeszów nie będzie robił „łapanki”. W komisjach egzaminacyjnych będziemy mieli „swoich” nauczycieli – mówi dyrektor Bury. Chodzi o utworzoną przez kuratorium oświaty bazę osób z pedagogicznym wykształceniem, które mogą zasiąść w komisji. To awaryjny plan Ministerstwa Edukacji Narodowej na chaos w polskich szkołach. 

– My nie chcemy przeprowadzić egzaminów byle tylko się odbyły, ale przede wszystkim zależy nam na tym, by egzaminy przeprowadzono zgodnie z procedurami i profesjonalnie, by nikt nie miał wątpliwości co do ich przebiegu. Jestem pełen podziwu dla naszych dyrektorów za profesjonalizm w podejściu – podkreśla Zbigniew Bury. 

O tyle to istotne, bo to właśnie na dyrektorów trwa nagonka prorządowych mediów, próbuje się na nich zwalić winę za ewentualne niedoprowadzenie do egzaminów. W Rzeszowie we wtorek strajkowało 78 procent szkół i przedszkoli oraz ok. 70 proc. nauczycieli. 

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama