Zdjęcie: materiały prasowe

Każdego dnia walczą o przetrwanie, wspierając jednocześnie mieszkańców zubożałej, poprzemysłowej dzielnicy, udowadniając tym samym, że siła tkwi we wspólnocie. To zobaczycie w filmie dokumentalnym „Lombard”.

„Lombard” jest kolejnym filmem w ramach cyklu filmowego „Kino Konesera” w sieci Helios. Dokument będzie można zobaczyć w poniedziałek, 23 stycznia, w Heliosie przy al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie o godz. 18:00. Bilety na helios.pl.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Lombard” robi furorę. Głównymi bohaterami film są właściciele (Jola i Wiesiek) i pracownicy lombardu przy ul. Wytrwałych w Bobrku (dzielnica Bytomia na Śląsku), gdzie zgromadzono ponad 70 tys. przedmiotów, w tym nawet… ząb mamuta. 

To prawdopodobnie największy lombard w Europie, którego czas świetności minął.

Poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym.

Czas świetności lombardu w Europie minął wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty.

Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem.

Lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia mieszkańców. Znajdzie się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, oboje podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości…

„Lombard”, wyreżyserowany przez Łukasza Kowalskiego, to wielki zwycięzca festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2022, gdzie zdobył m.in. Grand Prix – Nagrodą Banku Millennium. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama