Zdjęcie: Pixabay

Kilka tysięcy osób w naszym regionie zostanie zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. W Rzeszowie testy szczepionki na COVID-19 przeprowadzi „Medyk”.

– Pracujemy bez chwili wytchnienia. Przed nami całe popołudnie spotkań w sprawie testów szczepionki, w tym z Amerykanami i z koordynatorami na Europę – mówi nam w poniedziałek rano Stanisław Mazur, lekarz i prezes „Medyka”. 

Jak podkreśla, wszystko odbywa się w przyspieszonym tempie. – Zwykle testy trwają tygodniami, miesiącami. Teraz liczą się dni i godziny. Zobowiązaliśmy się, że będziemy dostępni 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – tłumaczy Mazur.

W testach szczepionki ma uczestniczyć kilka tysięcy osób. – Wybraliśmy ich z puli naszych pacjentów, jest ich tam blisko 900 tys. Badania zgodnie z wymogami są przekrojowe – zapewnia prezes „Medyka”.

Na razie nie może jednak ujawnić, kiedy testy się rozpoczną i ile potrwają. – Bardzo chciałbym o tym opowiedzieć, pochwalić się, ale niestety obowiązuje mnie tajemnica – przekonuje Stanisław Mazur. – Chodzi o życie i zdrowie wielu ludzi. Musimy zachować najwyższe standardy – dodaje. 

Wynalezienie szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 ogłosiły już m.in. Pfizer, Moderna i BioNTech. Czy to z nimi współpracuje rzeszowski „Medyk”? – O tym także nie mogę rozmawiać ze względu na klauzulę poufności – twierdzi Mazur. – Firmy pilnują się nawzajem. Badania prowadzone są na całym świecie, ponieważ różne grupy etniczne mogą różnie reagować na szczepionkę. Ale uczymy się bardzo szybko – deklaruje. 

Aby móc przeprowadzać testy szczepionek na koronawirusa, rzeszowski „Medyk” musiał spełnić wiele warunków. – Nasz ośrodek był sprawdzany pod wieloma względami. Mieliśmy audyt amerykańskiej FDA, w którym wypadliśmy bardzo dobrze. Mamy najlepszy personel: genetyków, biotechnologów, chemików. Mamy odpowiedni sprzęt: dwa roboty do izolacji wirusa, pięć komór laminarnych, trzy termocyklery – wylicza Mazur.

Przypomnijmy, że 13 listopada podczas podpisania umowy między Politechniką Rzeszowską a “Medykiem” Stanisław Mazur zapowiedział, że pracownicy i studenci PRz będą jednymi z pierwszych, którzy skorzystają ze szczepionki na COVID-19, gdy tylko będzie ona dostępna.

– Regularne szczepienia przeciw COVID-owi dla wszystkich planujemy w pierwszym kwartale przyszłego roku w naszych punktach w Jasionce i przy al. Rejtana – mówił wtedy prezes „Medyka”.

marcin.czarnik@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama