Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

– Od kiedy to młodzież szkolna dojeżdża do szkoły na godz. 6:00 rano? – zastanawia się pyta Paweł, Czytelnik Rzeszów News. Tak jest w Rzeszowie! 

Epidemia koronawirusa zmieniła funkcjonowanie wielu podmiotów, w tym i miejskiej komunikacji. W ubiegłym tygodniu Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zdecydował, że w związku z zawieszeniem zajęć w szkołach z rozkładów jazdy od piątku wypadną kursy oznaczone literą „S”, czyli tzw. kursy szkolne. 

Kilka dni później okazało się, że epidemia koronawirusa na tyle wystraszyła ludzi, że ZTM postanowił w rozkładach jazdy wprowadzić kolejne ograniczenia. Od środy (18 marca) na liniach 0A, 0B, 13, 17, 18, 19 oraz 34 obowiązuje sobotni rozkład jazdy, a kursy linii 53, która jeździ na lotnisko do Jasionki, zostały wstrzymane. 

Zanim jednak w życie weszły nadzwyczajne zasady funkcjonowania komunikacji, od poniedziałku (16 marca), niezależnie od okoliczności, i tak zmienił się rozkład jazdy na najbardziej popularnych liniach, jakimi są: 0A, 0B, 18, 19.

Chodzi o zmniejszenie kursów na popularnym „kole”, które oprotestowało Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji. ZTM zgodnie z nowym rozkładem jazdy uzupełnił braki kursami „18” i „19”, które także od poniedziałku (16 marca) jeżdżą według nowego rozkładu jazdy. 

Okazuje się, że wprowadzone przez ZTM zmiany nie są idealne, o czym miał okazję właśnie w poniedziałek przekonać się Paweł, Czytelnik Rzeszów News, który na godz. 6:00 chciał dojechać do pracy, korzystając z autobusu linii 19. Okazało się, że pierwszy autobus, który nie jest kursem szkolnym (oznaczony w rozkładzie literą „S”) ma dopiero na tej lini… po godz. 6:00.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Jestem wściekły. Dlaczego kursy o godzinach 5:08 i 5:26 z przystanku „Łukasiewicza pętla” oznakowane są literą „S”? Od kiedy to młodzież szkolna dojeżdża do szkoły na godz. 6:00? Jak mam dojechać do pracy, gdy dzieci i młodzież nie chodzą do szkoły? Przecież oni i tak nie korzystają z tych połączeń, bo o tej godzinie śpią, więc po co to „S?”. 

ZTM wyjaśnia, że takie oznaczenia wzięły się stąd, że kursy przed godz. 6:00 należą „do popularnych wśród uczniów godzin dojazdów do szkoły”. 

ZTM przekazuje także, że po godz. 5:00 z petli przy ul. Łukasiewicza w stronę centrum jedzie nie jedzie tylko „19”, ale też „5” o godz. 5:08 i „48” o godz. 5:23. – Ich trasa przejazdu pokrywa się na początkowym odcinku odpowiednio z liniami „18” i „19” – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama