Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

Tadeusz Ferenc wysłał list do Ewy Leniart. Dziękuje w nim za pozytywną opinię o włączeniu do Rzeszowa Pogwizdowa Nowego. Ferenc liczy, że za rok Leniart wesprze włączenie całej gminy Krasne. To oznacza przyspieszone wybory. 

Prezydent Tadeusz Ferenc wysłał list do wojewody Ewy Leniart (PiS) w czwartek (30 kwietnia). Nawiązuje on do środowej decyzji Leniart, która ogłosiła, że jest za włączeniem do miasta Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Małopolski. Jednocześnie wojewoda negatywnie zaopiniowała włączenie do Rzeszowa dwóch innych sołectw, o które starało się miasto: Racławówka Doły z gminy Boguchwała oraz Malawa z gminy Krasne.

Teraz opinię w tej sprawie wyda Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a na końcu rząd – powinno się to stać do końca lipca br. Pogwizdów Nowy ma szanse być nowym osiedlem Rzeszowa od 1 stycznia 2021 roku. 

W liście do wojewody Leniart Tadeusz Ferenc dziękuje jej za to, że pozytywnie zaopiniowała przyłączenie Pogwizdowa Nowego. Ferenc w liście napisał, że wojewoda w dotychczasowym procesie poszerzenia granic Rzeszowa odegrała „niebagatelną rolę”.

To dość zaskakujące stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że większość dotychczasowych wniosków ratusza Ewa Leniart opiniowała negatywnie. Od 2015 roku, gdy Leniart jest wojewodą, do Rzeszowa przyłączono tylko Bziankę (od 1 stycznia 2017 roku) oraz Matysówkę i część Miłocina (od 1 stycznia 2019 r.).

Tadeusz Ferenc napisał w liście o „osobistym zaangażowaniu” Ewy Leniart w proces poszerzania miasta. Prezydent podziękował także wojewodzie za jej stanowisko, by w kolejnym roku, jak miasto ponownie wystąpi o zmianę granic, złożono wniosek o połączenie Rzeszowa z całą gminą Krasne. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Taki plan już rok temu poparła Ewa Leniart, pod warunkiem, że samorząd Rzeszowa dogada się w tej sprawie z gminą Krasne. – Ze spokojem taki kierunek Rzeszowa widzę i na pewno go poprę. Jeżeli Rzeszów chce się rozwijać, to przyłączenie gminy jest dobrym rozwiązaniem – mówiła rok temu Ewa Leniart. Dziś mówi w podobnym tonie. 

„Ze wszech miar doceniam w tych działaniach Pani perspektywiczne spojrzenie na rozwój Rzeszowa, a co za tym idzie na dalszy przyśpieszony awans cywilizacyjny całego województwa” – czytamy w liście Tadeusza Ferenca do Ewy Leniart. 

W liście prezydent podkreślił, że rozpoczęty w 2005 r. proces powiększania Rzeszowa sprawił, iż stolica Podkarpacia ponad dwukrotnie zwiększyła swoją powierzchnię, zdobywając „przestrzeń niezbędną do rozwoju”. Ferenc przypomniał, że miasto w przyłączone tereny zainwestowało już ponad 2 mld zł, m.in. w drogi, szkoły, przedszkola.

Tadeusz Ferenc na koniec listu wyraził „nadzieję na dalszą owocną współpracę”. Jeżeli rzeczywiście w 2021 roku miasto wystąpi o włączenie całej gminy Krasne do Rzeszowa, a rząd wyrazi na to zgodę, to w 2022 roku należy się spodziewać przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama