Tak Rzeszów świętował 670. urodziny. Wyróżnienie dla prof. Andrzeja Urbanika [FOTO]

Kochajmy Rzeszów! – apelował prof. dr hab. Andrzej Urbanik, który w czwartkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej odebrał tytuł „Zasłużony dla miasta Rzeszowa”.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Wręczenie tytułu „Zasłużony dla miasta Rzeszowa” prof. Urbanikowi, współtwórcy rzeszowskiej radiologii, było najważniejszą częścią uroczystości 670-lecia lokacji miasta Rzeszowa. Andrzejowi Urbanikowi medal i statuetkę Jana Pakosławica, pierwszego właściciela Rzeszowa, wręczył prezydent Konrad Fijołek.

W 670. urodzinach Rzeszowa uczestniczyło prawie 700 osób. Sala Filharmonii Podkarpackiej w czwartek (18 stycznia) pękała w szwach. Wieczór rozpoczął się od odegrania hejnału Rzeszowa w wykonaniu trębacza Tomasza Nowaka i odegrania walca Wojciecha Kilara z filmu „Ziemia obiecana” przez orkiestrę pod kierownictwem Krzysztofa Mroziaka.

Prof. Andrzej Urbanik dziękował za wyróżnienie. Choć urodził się we Wrocławiu, to dzieciństwo i lata szkolne spędził w Rzeszowie. Mieszkał przy ul. Gałęzowskiego, chodził do nieistniejącej już SP nr 15 i III Liceum Ogólnokształcącego.  

Prof. Urbanik jest autorem ponad 350 prac naukowych, promotorem 24 prac doktorskich i opiekun pięciu przewodów habilitacyjnych. Czterech jego habilitantów uzyskało już tytuł profesora. To właśnie dzięki Urbanikowi rzeszowska radiologia należy do polskiej czołówki.

To z inicjatywy Andrzeja Urbanika, w 2015 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim utworzono elektroradiologię. W czwartek wybitny radiolog mówił, że tytuł „Zasłużony dla miasta Rzeszowa” przyjmuje z pokorą, ale również w imieniu swoich współpracowników. 

– To, co udało się zrobić, to nasze osiągnięcie, na chwałę Rzeszowa, z którego jest bardzo dumny, do którego zawsze wracałem – mówił wzruszony prof. Urbanik.

Podziękował też swojej żonie, Małgorzacie, rodowitej krakowiance, za to, że sprowadziła do Rzeszowa zabytkową aptekę, która jest eksponowana na Uniwersytecie Rzeszowskim. – Jestem bardzo dumny z tego miasta. Kochajmy Rzeszów! – apelował prof. Urbanik. 

Czwartkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej, prowadzony przez Adam Głaczyńskiego i Łukasza Błąda, uświetniły występy Ani Rusowicz i Mateusza Ziółko, którzy śpiewali utwory zespołu Breakout i Stana Borysa.

Nie mogło zabraknąć także urodzinowego tortu.

 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama