Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów News. Na zdjęciu spektakl "Kolacja dla głupca"

Komedie, prapremiera sztuki o Łukaszu Cieplińskim i spektakle w terenie – rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej 22 maja wznawia działalność artystyczną. 

Rząd zgodził się, by tydzień wcześniej, niż zakładał plan, otworzyć kina, teatry i filharmonie. Instytucje kultury miały być „odmrożone” 29 maja. Rząd uznał, że można je otworzyć już 21 maja.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wznowi działalność artystyczną 22 maja. Po długiej przerwie „Siemaszka” powraca z humorem. 22 i 23 maja zaprosi widzów na komedię „Kolacja dla głupca” w reżyserii Marcina Sławińskiego.

W czerwcu na Dużą Scenę powrócą także uwielbiane przez widzów „Szalone nożyczki” (również w reżyserii Sławińskiego) oraz komedia Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru”
w reżyserii Pawła Aignera z popisową rolą Tomasza Schimscheinera. 

29 maja odbędzie się natomiast przekładana od miesięcy prapremiera sztuki Jarosława Jakubowskiego „Hiob’51”. Spektakl opowiadający historię życia i śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego wyreżyserował Jan Nowara.

– Związanego z Podkarpaciem prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jednego z Żołnierzy Wyklętych, zagra znany z gościnnych występów w Rzeszowie, a od niedawna zatrudniony na etacie w „Siemaszce” Kacper Pilch – zapowiada Monika Midura, sekretarz literacki „Siemaszki”. 

Partnerem spektaklu jest rzeszowski oddział IPN. Tego dnia teatr będzie świętował także 60. Międzynarodowy Dzień Teatru. Tuż po prapremierze, podczas uroczystej gali, wybrani pracownicy instytucji zostaną uhonorowani nagrodami marszałka podkarpackiego, prezydenta Rzeszowa i dyrektora Teatru.

W czerwcu w trasę po Podkarpaciu ponownie wyruszy Scena Wędrowna Teatru i to aż z trzema spektaklami. W Lubaczowie, Głogowie Małopolskim i Strzyżowie będzie można zobaczyć spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w reżyserii Beniamina Bukowskiego.

Do Głogowa Młp. zawita też Robert Żurek w roli Leonarda Cohena w muzycznym spektaklu „Tańcz mnie. Cohen” wyreżyserowanym przez Sławomira Gaudyna. „Na pokuszenie” ze śpiewającymi aktorkami Mariolą Łabno-Flaumenhaft i Dagny Mikoś w reżyserii Jana Nowary zostanie zaprezentowany w Radymnie, Przemyślu, Głogowie Młp. i Nowej Dębie.

W „Siemaszce” trwają także przygotowania do realizacji ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki, którego pilotaż miał miejsce w roku ubiegłym. W planach jest szereg wydarzeń angażujących wielu niezależnych artystów, instytucje, uczniów podkarpackich szkół i społeczności lokalne.

Teatr pracuje także nad programem nowej odsłony letniego festiwalu „Trans/Misje”, który odbędzie się w sierpniu.

„Siemaszka” zapowiada, że wszystkie wydarzenia artystyczne odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Widzowie mogą zająć 50 proc. dostępnych na widowni miejsc. Obowiązkowe pozostają także maseczki i dezynfekcja rąk.

Repertuar dostępny jest na stronie www.teatr-rzeszow.pl Bilety na spektakle odbywające się w teatrze można kupić w kasach biletowych i przez internet. W sprawie biletów na spektakle wyjazdowe, należy się kontaktować z instytucjami organizującymi wydarzenie.

Z kolei drugi rzeszowski teatr Przedmieście wznawia się działalność artystyczną 23 maja

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama