Zdjęcie: Wiktoria Cieśla / Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
Reklama

Premierą „Kwiat paproci” w reżyserii Martyny Łyko w sobotni wieczór Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie zainaugurował ogólnopolski projekt „Przestrzenie Sztuki”.

„Siemaszka jest jednym z czterech z czterech ośrodków teatralnych w Polsce zaproszonych do „Przestrzeni Sztuki”, nowatorskiego programu Ministerstwa Kultury, który ma promować  artystów i grupy artystyczne niezwiązane formalnie z dużymi instytucjami.

„Przestrzenie” odbywają się w 8 miejscach w Lublinie, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Zielonej Górze i w Rzeszowie. Połowa z nich dotyczy tańca, pozostałe teatru i w tej drugiej grupie jest „Siemaszka”. „Przestrzenie” odbywają się też w Centrum Kultury w Lublinie, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze i Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Pierwsze wydarzenie w ramach „Przestrzeni Sztuki” w Rzeszowie odbyło się już miesiąc temu, kiedy w teatrze pojawili się wielbiciele poezji i malarstwa na wieczorze poetyckim „prze_cięcia Pacześniak Dłuski Pacześniak”.

Z oficjalnym otwarciem projektu czekano jednak do premiery spektaklu „Kwiat paproci” w reżyserii Martyny Łyko. Multimedialne widowisko powstało we współpracy z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca RUDKI pod egidą Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie i zrzeszającym młodzież z rzeszowskich szkół średnich.

Premierę „Kwiat Paproci” poprzedził popis aktorski uczestnika Młodej Sceny „Siemaszki” Bartosza Rułki, który wystąpił w monodramie „Pojedynek” na podstawie powieści „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza.

Zdjęcie: Wiktoria Cieśla / Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie

„Siemaszka” w najbliższym czasie zrealizuje w ramach „Przestrzeni Sztuki” jeszcze kilka wydarzeń. Już 27 października w teatrze odbędzie się VIII Najazd Awangardy na Rzeszów. Spotkanie poetek i poetów z Podkarpacia uświetni obecność gościa honorowego Krzysztofa Karaska – jednego z najwybitniejszych poetów pokolenia Nowej Fali.

Jeszcze w tym roku „Siemaszka” planuje włączyć się w organizowane przez Uniwersytet Rzeszowski obchody 100-lecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza – legendarnego kierownika literackiego sceny przy ul. Sokoła. W planach jest czytanie performatywne tekstu „Panna Młoda z Wesela” napisanego przez Pleśniarowicza, poświęconego największym rolom Wandy Siemaszkowej.

„Rzeszów Off”

Na drugą połowę listopada przewidziano „Rzeszów Off”. W Rzeszowie zaprezentują się teatry niezależne i stowarzyszenia tworzące tzw. spektakle offowe. Swój udział zapowiedzieli m.in. Stowarzyszenie Pedagogów Teatru z Warszawy, kolektyw artystyczny Vagabond Physical Collective z Bytomia oraz rzeszowski Teatr Przedmieście.

Na „Przestrzeniach” swoją działalność ma rozwijać Młoda Scena „Siemaszki”, działająca od dwóch lat pod kierunkiem aktorki i pedagoga Barbary Napieraj. Poszerzyć ma się także działalność Sceny Wędrownej. W repertuarze spektakli wyjazdowych, prezentowanych na terenie całego Podkarpacia, ma się znaleźć więcej tytułów, m.in. „Kwiat paproci”.

W planie jest też połączenie gościnnych występów z warsztatami korespondującymi z przekazem danego przedstawienia. Podobnie ma stać się w przypadku spektaklu :”Tango and Piazzolla”. W sali industrialnej Galerii Rzeszów spektakl teatru tańca ma się stać  pretekstem do warsztatów teatralno-tanecznych Tomasza Dajewskiego.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Teatr w sieci/natenczas”

Na „Przestrzeniach” teatr chce także zrealizować z podkarpackimi szkołami drugi etap projektu „Teatr w sieci/natenczas” – prowadzenie przez aktorów warsztatów przygotowujących uczniów do wystawienia własnej inscenizacji oraz występu w konkursie recytatorskim. – Po ustaniu zagrożenia pandemią ich praca ma być kontynuowana w realnej rzeczywistości – zapowiada Monika Midura, sekretarz literki „Siemaszki”. 

Jak twierdzi Midura, obiecująco zapowiada się projekt „Premiera z TVP3 Rzeszów”. Wchodząc we współpracę z TVP, „Siemaszka” chce za pośrednictwem szklanego ekranu pokazać widzom, jak wyglądają przygotowania do premiery danego spektaklu. Według planu na antenie TVP mają ukazywać się materiały (reportaże, felietony), ukazujące pracę zespołu od kulis oraz rozmowy na żywo z twórcami przedstawienia.

– Widzowie TVP3 Rzeszów będą mieli także szansę wygrać zaproszenia na daną premierę – informuje Monika Midura. 

„Strona A/ Strona B (Elektra/Kaligula)”

Kolejnym przedsięwzięciem na „Przestrzeniach Sztuki” mają być planowane w przyszłości sceniczne i plenerowe interwencje artystyczne „Strona A/ Strona B (Elektra/Kaligula)”, do których zaproszeni zostaną twórcy teatralni i młodzież z trudnych środowisk. To projekt, którego misją przewodnią jest integracja społeczna młodzieży zagrożonej wykluczeniem.

Uczestnicy mogą korzystać z tańca, muzyki i literatury, aby odnaleźć sens, czerpiąc z wartości płynących ze wspólnej pracy w grupie. Powstanie scenariusz – na motywach tekstów klasycznych, wzbogacony o doświadczenia własne uczestników, a działania sceniczne twórcy opierać będą na muzyce z opery „Elektra Straussa” i balecie „Caligula” Vivaldiego.

„Zwiedzanie filmu”

W sferze dalszych planów pozostaje także projekt „Zwiedzanie filmu” w przestrzeniach Muzeum-Zamku w Łańcucie. Punktem wyjścia do pracy z widzami-zwiedzającymi mają tu być książka oraz film „Rękopis znaleziony w Saragossie”. W zamyśle zwiedzanie zamku ma zostać połączone z projekcjami fragmentów filmu oraz wystawami scenograficznymi.

Czas i forma realizacji przedsięwzięć na „Przestrzeniach Sztuki” będą uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Na Facebooku powstał fanpage „Przestrzenie Sztuki Rzeszów”, na którym będą pojawiały się informacje o wszystkich działaniach. Informacji można szukać również na stronie www.teatr-rzeszow.pl

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama