Zdjęcie: KWP Rzeszów
Reklama

– Kierowcy, zdejmijcie nogę z gazu – apelują funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Uwaga, na drogach jest ślisko.

W niedzielę w Rzeszowie zacząć padać pierwszy śnieg. To automatycznie pogorszyło warunki na drogach. Do tego dochodzi szybko zapadający zmrok i mgły. Skutek łatwy do przewidzenia – nawierzchnie są śliskie i mokre. 

Od godz. 13:00 do 18:00 rzeszowscy policjanci odnotowali osiem kolizji, do większości z nich doszło poza miastem.  

– Kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu. W takich warunkach widoczność spada, a droga hamowania znacznie się wydłuża – informuje Ewelina Wrona z podkarpackiej policji. 

Dlatego policja apeluje do kierowców, by dostosowali prędkość do panujących warunków i sprawdzili stan techniczny swojego samochodu.

– Zmiana opon, kontrola stanu wycieraczek, świateł oraz układu hamulcowego, powinny być obowiązkowymi czynnościami, jakie wykonamy przed zimą. Bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie pole widzenia. Należy pamiętać o oczyszczeniu szyb i lusterek naszego samochodu z lodu i innych zabrudzeń – radzą policjanci. 

Apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza po zmroku, szczególnie, że piesi, przy złej pogodzie stają się mało widoczni dla kierowców. Apel o ostrożność nie dotyczy tylko kierowców, ale także wspomnianych pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

– Nawet na przejściu dla pieszych należy się najpierw upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście, to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie – mówi Ewelina Wrona. 

Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 40 m. Pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny nawet z odległości 150 m.

Policja przypomina o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się drogami poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy obowiązują od 2014 r.  Za brak odblasków grozi mandat od 20 do 500 złotych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama