Zdjęcie: archiwum Rzeszów News

„Miasto Rzeszów odrzuciło wszystkie uwagi mieszkańców do Programu Ochrony Środowiska” – alarmują aktywiści ze Stowarzyszenia Centrum Rzeszowa. Uchwała w tej sprawie miała być głosowana na wczorajszej sesji. Na szczęście odesłano ją do komisji.

Odrzucono wszystkie poprawki

„Miasto Rzeszów odrzuciło WSZYSTKIE uwagi mieszkańców do Programu Ochrony Środowiska. Mieszkańcy Rzeszowa i Stowarzyszenie Centrum Rzeszowa zgłosili łącznie 80 uwag do „Programu Ochrony Środowiska Miasta Rzeszowa na lata 2025–2029”. Dotyczyły one kluczowych problemów zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska” – alarmowali w mediach społecznościowych członkowie Stowarzyszenia Centrum Rzeszowa.

Zgłoszone uwagi to m. in:

  • Sprzeciw wobec wpisania do Planu Ochrony Środowiska budowy wiaduktu Wyspiańskiego-Hoffmanowej – inwestycji powodującej smog, hałas i degradację zabytkowego kompleksu stacji kolejowej Rzeszów Staroniwa, wbrew założeniom ochrony środowiska i ochrony zabytków.
  •  Wykazano, iż w dokumencie POŚ brak planu budowy spójnych ścieżek rowerowych w centrum miasta jako alternatywy dla ruchu samochodowego (dokument za to zawiera szczegółowy plan budowy dróg dla samochodów…).
  •  Wykazano, iż Plan zawiera wewnętrznie sprzeczne elementy: np. wskazuje zagrożenie dla miasta hałasem powodowanym przez samochody i jednocześnie przewiduje plan budowy dróg powodujących ten hałas. Tak samo ze smogiem.
  •  Wskazano, iż normy jakości powietrza są regularnie przekraczane, choć autorzy planu twierdzą, że w Rzeszowie mamy do czynienia z „brakiem przekroczeń”.
  •  Wskazano na brak polityki informacyjnej miasta i rzetelnych informacji o przekroczeniach norm smogu w czasie rzeczywistym, mimo że są one regularnie przekraczane (przykładowo: media społecznościowe miasta milczą na ten temat).
  •  Zgłoszono także obszerny dokument reprezentującej nas kancelarii prawnej o konieczności dostosowania inwestycji w Rzeszowie do polityki ekologicznej państwa i przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju – inwestycje drogowe dla ruchu samochodowego są z tą polityką sprzeczne.

Uchwała jest szkodliwa

Jak alarmują członkowie stowarzyszenia z 80 uwag w zaplanowanej uchwale nie uwzględniono ani jednej poprawki. Podtrzymano natomiast zapisy dotyczące budowy wiaduktu, który ma połączyć ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej, a miałby przebiegać tuż pod oknami mieszkańców osiedla Pułaskiego.

Członkowie stowarzyszenia zaapelowali więc do radnych o odrzucenie uchwały. Według nich dokument jest szkodliwy i należy z niego wykreślić zapisy dotyczące budowy wiaduktu, który jest sprzeczny z celami ochrony środowiska.

Jak dodali plan w obecnym kształcie nie zawiera też spójnych planów budowy ścieżek rowerowych, a powietrze według urzędników jest natomiast czyste.

W przygotowaniu raport do Komisji Europejskiej

Aktywiści obecnie przygotowują raport do Komisji Europejskiej, aby nagłośnić sytuację oraz wskazać, że „miasto powołuje się na archaiczne zapisy i przestarzałe strategie promujące ruch samochodowy, sprzeczne z ideą zrównoważonego rozwoju i polityką ekologiczną państw członkowskich.

„Pospieszne przyjmowanie tego planu przez Radę Miasta nie daje czasu na dyskusję i przypomina działanie władz autorytarnych” – komentują.

Jak się okazuje radni nie głosowali wczoraj nad „Programem Ochrony Środowiska miasta Rzeszowa na lata 2025-2029”.

O zdjęcie tej uchwały i wniesienie jej do prac w komisji zawnioskował radny Rozwoju Rzeszowa Witold Walawender. Jak mówił – prosi o jej ponowne przejrzenie, bo jest kilka uwag, które zgłosili radni i mieszkańcy miasta.

(red)

Czytaj więcej:

Miasto myśli nad tunelem łączącym Wyspiańskiego z Hoffmanowej

Reklama