Umowa na iluminacje świąteczne dla Rzeszowa podpisana. Będą krócej świeciły

Reklama

Długo kazał czekać ratusz na decyzję w sprawie dekoracji świątecznych dla Rzeszowa. Umowę z dostawcą świecidełek wreszcie podpisano. Iluminacje będą świeciły o dwa tygodnie krócej – tak zdecydował prezydent.     

Umowę z firmą Multidekor z Piastowa, po wielu tygodniach oczekiwania, podpisano w poniedziałek (17 października). Multidekor od lat dekoruje świątecznie ulice Rzeszowa.  Miasto w tym roku na ten cel planowało wydać 1,7 mln zł, najwięcej w historii. Oferta Multidekoru była bliska tej kwoty. Była jedyną w ogłoszonym przez miasto przetargu

W tym roku iluminacje świąteczne wzbudziły szczególne zainteresowanie. Powodem jest szalejąca inflacja i gigantyczny wzrost cen prądu. Już pod koniec sierpnia kilkanaście rzeszowskich środowisk społecznych i politycznych zaapelowało do władz miasta, by  tegoroczne dekoracje świąteczne skrócono do miesiąca i ograniczono je do centrum.

Ratusz zastanawiał się, czy ulec tym namowom. O ograniczenie wydatków na świąteczne oświetlenie apelowali do prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka także opozycyjni radni PiS.  – Musimy poważnie rozważyć, co jest inwestycją, a co kosztem – odpowiadał Fijołek na sierpniowej sesji rady, sugerując, że dekoracje świąteczne są formą promocji Rzeszowa.

Miasto w końcu podpisało umowę z Multidekorem. Opiewa ona na kwotę 1,7 mln zł, ale urzędnicy skorzystali z możliwości skrócenia umowy maksymalnie o dwa tygodnie (był w niej taki zapis). To oznacza, że iluminacje będą widoczne na ulicach miasta do 15 stycznia, a nie 31 stycznia 2023 roku, jak pierwotnie planowano.

– Taką decyzję podjął prezydent Konrad Fijołek. Powodem skrócenia czasu dekoracji świątecznych są wysokie ceny prądu. Dzięki temu oszczędzimy ok. 400 tys. zł. Dostawcy światełek zapłacimy ok. 1,3 mln zł – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Nie zmieni się obszar dekoracji. Będą one na terenie całego miasta. 

Świąteczne ozdoby mają rozbłysnąć 1 grudnia. Tradycyjnie na Rynku stanie 16-metrowa choinka. Nowością będzie karuzela. Udekorowane będą też ronda, mosty, wiadukty, latarnie uliczne i skwery. Na deptaku przy ul. 3 Maja stanie świąteczny prezent z wyskakującym reniferem oraz choinkami. Dwa renifery mają być też na Skwerze Górskiego.

W sumie będą 474 sztuki elementów oświetlenia świątecznego.

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama