Reklama

Pod hasłem „Gramy dla Ukrainy” w piątek (27 czerwca) odbędzie się Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Impreza zaczęła się w czwartek i potrwa do niedzieli. Największa gwiazda – brytyjska grupa White Lies.

ESK wystartował w czwartek, a głównym wydarzeniem tego dnia był koncert na rzeszowskim Rynku Vitolda Reka, niemieckiego innowatora kontrabasu. Razem z trójką przyjaciół zaprezentowali projekt „East West Wind”. Koncert był świetnym początkiem ESK. Relacja i zdjęcia TUTAJ.

Największą uwagę przyciąga jednak piątkowy Koncert Główny ESK. Rozpocznie się o godz. 20:00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej. Przygotowania do koncertu idą pełną pełną. Trwa budowa potężnej sceny szerokiej na 40 m. Uczestnicy koncertu będą występować na podestach. Ich wymiary to 20 m szerokości i 18 m głębokości. Murawa stadionu zostanie przykryta specjalną wykładziną.

Piątkowy koncert będzie pierwszym na tak dużą skalę w Polsce, którego hasłem jest  „Gramy dla Ukrainy”. Koncert ma pokazać, iż ludzie polskiej kultury oraz cała Polska wspiera dążenia do wolności naszych sąsiadów.

Największe przeboje polskich wykonawców, wybrane przeboje gwiazd zagranicznych, niepowtarzalne duety, ciekawą narrację, animacje i koncert gwiazdy światowej sławy – oto, co zobaczymy i usłyszymy podczas Koncertu Głównego Europejskiego Stadionu Kultury.

Kayah wraz z Idanem Raichelem (Izrael), Jamal z The Toobes (Białoruś), Misia Ff oraz Mr. Avant-Garde Folk Arto Tunçboyacıyan (Armenia), Mela Koteluk z Leną Kaufman oraz Lunivers (Rosja/Francja), Pustki z Mad Heads (Ukraina), a na koniec T. Love wespół z White Lies (Wielka Brytania) – to sześć duetów specjalnie stworzonych dla Koncertu Kolektywy.

Koncert Kolektywy zakończy wspólne wykonanie przez wszystkich artystów piosenki „Jest nadzieja” zespołu Mad Heads. Zespół wraz z innymi wykonawcami zaśpiewa jeden z najważniejszych utworów Majdanu opowiadający o nadziei na zmiany na lepsze. Wspólne wykonanie, w sposób symboliczny pokaże jednoczenie się na płaszczyźnie kulturowej pomimo różnic językowych i muzycznych, w myśl walki o wolność – jedną z najważniejszych wartości dzisiejszych czasów.

Widowisko podzielone zostało na trzy części, a rozpocznie go o godz. 20:00 koncert ukraińskiego zespołu Haydamaky pt. „Bohaterowie nie umierają”, w całości poświęcony walkom na Ukrainie.

Druga część, transmitowana przez TVP Kultura na żywo od godz. 21:00, to Koncert Kolektywów. Wystąpi w niej 13 wcześniej wspomnianych zespołów. Narratorem tej części będzie Krystyna Janda, a kolektywy w niecodzienny sposób zapowie Piotr Borowiec. Wydarzenie zakończy występ brytyjskiej gwiazdy – White Lies. Choreografię do części „Kolektywy” opracowała Agnieszka Glińska, a wystąpią tancerze Art Color Ballet, za scenografię odpowiada Anna Mioduszewska. Dodatkowo podczas koncertu zobaczymy specjalne animacje przygotowane przez Łukasza Rusinka.

Podczas zeszłorocznej edycji projektu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury na Koncert Główny została przygotowana formuła festiwalu oparta o kolektywy, duety polskich gwiazd i ich zagranicznych odpowiedników – szczególnie z krajów Partnerstwa Wschodniego. Polski zespół prezentował swój największy hit, następnie zagraniczny artysta wykonywał swój utwór, po czym następowało wspólne wykonanie utworu wybranego wcześniej przez muzyków.

– Przygotowując zeszłoroczny festiwal szukaliśmy formuły, która odróżni się na tle pozostałych festiwali w Polsce. Powstał pomysł na niecodzienne kolektywy, duety znanych wykonawców z kraju z zagranicznymi gwiazdami. Cieszę się, iż znaleźliśmy „przepis na sukces” którym jest niewątpliwie Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury – powiedział Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Wstęp na Koncert Główny jest bezpłatny. W piątek Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchamia specjalną linię autobusową „ESK”, która będzie dowoziła ludzi na koncert. Szczegóły TUTAJ.

Program Europejskiego Stadionu Kultury (26-29 czerwca) TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama