Zdjęcie: Pixabay
Reklama

– Nie ma naszej zgody na dyskryminowanie, bądź wykluczanie kogokolwiek ze względu na kolor skóry, wyznanie, czy preferencje seksualne – mówią organizatorzy Marszu Równości, który po raz pierwszy w Rzeszowie odbędzie się 30 czerwca. 

Marsz Równości organizują rzeszowskie struktury lewicowej partii Razem, rzeszowski oddział Kongresu Kobiet, Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, ludzie związani ze środowiskiem LGBT, stowarzyszenie Równość z Krakowa oraz osoby z innych polskich miast, w których były już organizowane podobne marsze. 

Organizatorzy rzeszowskiego Marszu Równości podkreślają, że będzie to pierwszy taki marsz na Podkarpaciu, gdzie PiS w 2015 roku osiągnął najlepszy wynik w wyborach prezydenckich oraz parlamentarnych. 

„Podkarpacie jest naszym domem, więc chcemy, żeby był on wolny od dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, płci, rasy, wyznania, narodowości oraz niepełnosprawności” – tłumaczą pomysłodawcy Marszu Równości, licząc jednocześnie, że marsz w Rzeszowie będzie zachętą do organizowania go w tych województwach, w których jeszcze marszu nie było.  

Pierwsze przymiarki do rzeszowskiej odsłony Marszu Równości pojawiły się po I Rzeszowskiej Manifie, która odbyła się w marcu br.  – Były wątpliwości, czy Rzeszów jest gotowy. Bo małe miasto. Bo to nie to samo, co iść w Marszu Równości w Krakowie, czy Warszawie – wspomina Agnieszka Itner z partii Razem w Rzeszowie. Twierdzi, że to ludzie ze środowiska LGBT zwrócili się do nich z propozycją zorganizowania marszu w stolicy Podkarpacia. 

– Przygotowania idą pełną parą i zapowiada się dość duży marsz – mówi Itner.

Uważa, że Marsz Równości w Rzeszowie jest potrzebny. – Osoby ze środowiska LGBT mają prawo żyć, jak chcą. Mają prawo do szczęścia, miłości, bycia w związku tak samo, jak i osoby heteroseksualne. Nie ma naszej zgody na dyskryminowanie, bądź wykluczanie kogokolwiek ze względu na kolor skóry, wyznanie, czy preferencje seksualne. Polityka tutaj nie ma znaczenia – dodaje Agnieszka Itner. 

Marsz Równości odbędzie się 30 czerwca. Jego trasa nie jest jeszcze znana. 

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama