W Rzeszowie otwarto Centrum Edukacji Zdalnej dla młodzieży z Ukrainy [FOTO]

Reklama

Punkt wyposażono w sprzęt, który umożliwia uchodźcom zdalną naukę w ukraińskich szkołach. Do końca marca takich miejsc w Rzeszowie będzie cztery.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Centrum Edukacji Zdalnej dla młodzieży z Ukrainy znajduje się w utworzonym we wrześniu ub. r. Punkcie Informacji Oświatowej przy ul. Gałęzowskiego 2, sprzęt komputerowy na potrzeby centrum przekazała w listopadzie UNHCR, agencja ONZ ds. uchodźców.

W czwartek, 23 lutego, Centrum Edukacji Zdalnej oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. Jest w nim 10 miejsc, centrum jest czynne w godzinach 9:00-14:00. W razie potrzeby, czas jego pracy zostanie wydłużony. Docelowo takich centrów w Rzeszowie będzie cztery.

– Trzy kolejne chcemy uruchomić w marcu – w Młodzieżowym Domu Kultury przy al. Piłsudskiego 25 i Osmeckiego 51, w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Staszica 16a i w SP nr 25 – zapowiada Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Komfortowe warunki

Łącznie będzie w nich 80 miejsc. Centra Edukacji Zdalnej powstają z myślą o ukraińskich dzieciach i młodzieży, która kształci się w rzeszowskich szkołach, ale nie korzysta z polskiego systemu oświaty, tylko ukraińskiego.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Stanowiska komputerowe mają im pomóc w zdalnej nauce i w komfortowych warunkach połączyć się ze swoimi nauczycielami na Ukrainie. 

– W naszych szkołach jest już bowiem duża grupa uczniów, którzy chodzą do klas z dziećmi polskimi, albo przygotowują się do tego w specjalnie utworzonych oddziałach – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, nadzorująca miejską edukację. 

Mieć równy dostęp 

Pomieszczenia do zdalnej nauki pomógł wyposażyć UNICEF, zaś laptopy przekazał UNHCR. – Naszym celem jest zadbać o to, aby uchodźcy z Ukrainy mieli dostęp do wszystkich usług i praw, które im przysługują – mówi Adriana Negry z UNHCR.

Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki, mówi, że UNHCR był jedną z pierwszych organizacji, która pomaga w radzeniu sobie z kryzysem uchodźczym. – Ich jedyne biuro poza Warszawą mieści się właśnie w Rzeszowie – podkreśla.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama