Zdjęcie: Facebook.com / Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Będzie okazja, żeby lepiej poznać „polskiego króla nafty”. Ale też obejrzeć minerały, próbki skał, dowiedzieć się jak powstają bryły, atrakcją będą m.in eksperymenty. Piknik z Łukasiewiczem w sobotę, 15 października.

Ignacy Łukasiewicz to jeden z patronów 2022 roku. Był naukowcem, twórcą przemysłu naftowego, farmaceutą, ale też filantropem, rewolucjonistą i działaczem niepodległościowym. W marcu przypadała 200. rocznica jego urodzin.

 – Chcemy, by ten jubileusz był dla województwa podkarpackiego wyjątkowym wydarzeniem – mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, zachęcając do udziału w pikniku, który odbędzie się na terenie urzędu, przy ul. Grunwaldzkiej 15.

W programie są: warsztaty, gry i zabawy dla dzieci. Będą roboty, samoloty udźwigowe, balon stratosferyczny i rakieta sondująca. Pokazy chemiczne, fizyczne i eksperymenty.

Symulator lotu szybowcem, minerały i próbki skał, będzie można też kupić srebrną monetę kolekcjonerską NBP i przejść szkolenie z rozpoznawania autentyczności pieniędzy.

Przed budynkiem urzędu wojewódzkiego stoi już wystawa plenerowa „Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat”. Na zdjęciach można zobaczyć pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, która powstała w Bóbrce niedaleko Krosna.

Jest też plan kopalni wykonany przez jej dyrektora, są pierwsze destylarnie i magazyny naftowe, ale także jedna z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych.

Piknik rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 16:00.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama