Fot. Materiały TVN. Na zdjęciu Małgorzata Rozenek - Majdan, która prowadzi programy "Dzień dobry TVN, "In vitro. Nauka czy cud? 2"

Małgorzata Rozenek-Majdan, która wspiera obywatelski projekt „TAK dla in vitro”, będzie gościem Podkarpackiego Kongresu Kobiet w Rzeszowie. W programie cztery panele dyskusyjne, pokaz mody i koncert.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Małgorzata Rozenek-Majdan, prowadząca „Dzień dobry TVN”, od dawna angażuje się w walkę o przywrócenie finansowania procedury in vitro. Jest mamą trzech synów, którzy przyszli na świat dzięki tej metodzie. Teraz została także wiceprzewodniczącej Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla in vitro”. W piątek rozpoczęła się zbiórka podpisów.

– W latach 2013-2016 mieliśmy świetny program dofinansowania metody in vitro przez państwo, był on pokazywany jako wzór w innych krajach. W 2016 roku, decyzją ministra Radziwiłła, został wycofany. Postawiono wtedy na wspieraną przez środowiska katolickie naprotechnologię, która okazała się kompletnym fiaskiem – mówi Rozenek-Majdan.

Do przywrócenia w Polsce Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, niezbędne jest zebranie pod projektem 100 tysięcy podpisów. – Musimy zrobić to w ciągu trzech miesięcy od oficjalnego rozpoczęcia zbiórki – dodaje Rozenek-Majdan. Wolontariusze jeżdżą już po całej Polsce i zbierają podpisy.

Przywrócenie finansowania procedury in vitro to tylko jeden z tematów tegorocznego Podkarpackiego Kongresu Kobiet, który w najbliższą sobotę (26 listopada) odbędzie się w Rzeszowie w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego 83.

– Najważniejsze jest dla nas poszerzanie współpracy zbudowanej na wartościach i empatii – mówi Patricia Mitro, organizatorka Kongresu. – W szczególności zależy nam na poruszeniu tematów ważnych obecnie w życiu społeczno-gospodarczo-zawodowym.

Podkarpacki Kongres Kobiet, to propozycja dla pań, tych z dużych i małych miast, niezależnie od poglądów, wieku czy zawodu. Wśród uczestniczek będą matki, córki, wnuczki, społeczniczki, aktywistki, biznesmenki.

– Zapraszamy również mężczyzn w tym samorządowców, działaczy, aktywistów, ponieważ świat może iść do przodu a my się rozwijać również dzięki mężczyznom – dodają organizatorzy.

Kongres poprowadzi dr Agnieszka Buk, adiunkt UR, wiceprezes Stowarzyszenia „Ekos”, Konsul Honorowa Republiki Federalnej Niemiec w Rzeszowie oraz członkini Rzeszowskiej Rady Kobiet. W programie są 4 panele dyskusyjne: o roli kobiet w życiu publicznym, kryzysie humanitarnym i fali uchodźstwa, in vitro oraz kobietach innowacyjnych.

Na zakończenie kongresu zaśpiewa Dominika Kindrat, na fortepianie zagra Maciej Łukaszewicz. Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń organizatorzy proszą o wcześniejsze przybycie. Wstęp jest wolny, rejestracja odbędzie się od godz. 9:00 do 10:00.

Program Kongresu Kobiet: 

Rejestracja: 9:00-10:00

– Panel nr 1: 10:00-11:15 – „Rola kobiet w życiu publicznym”, moderatorka: Anna Pięta- Szawara, prelegentki: Jolanta Kaźmierczak, Elżbieta Łukacijewska, Patricia Mitro, Alena Myrda, Mirka Gorazd

– Panel nr 2: 11:15-12:30 – „Kryzys humanitarny i fala uchodźstwa – co możemy zrobić jako Europa”, moderatorka: Anna Siewierska-Chmaj, prelegentki: Daria Chmielewska, Orystlava Sydorchuk, Joanna Lasko

– Pokaz mody: 12:30-12:45 – Gabriela Tomaka- Ząbek

– 12:45-13:30 – Przerwa

– Panel dodatkowy: 13:15–13:45 – In vitro – szansa na macierzyństwo i szczęśliwą rodzinę, Elżbieta Łukacijewska wraz z Małgorzata Rozenek- Majdan

– Panel nr 3: 13:45–14:45 – „Kobieta Innowacyjna”, moderatorka: Karolina Winiarska, prelegentki: Kelli Wróbel, Małgorzata Skawińska, Lucyna Kuźniar-Lasota, Gabriela Tomaka- Ząbek

– Panel nr 4: 14:45–15:45 – „Siostrzeństwo kobiet w działaniu – rola rad kobiet”, moderatorka: Justyna Białczak, prelegentki: Elżbieta Piejko, Monika Lach, Laura Starowiejska, Dorota Konieczna-Herdzik, Magdalena Koryl

– Koncert 15:45-16:30 – Dominika Kindrat – wokal i Maciej Łukaszewicz – fortepian.

Zdjęcie: Facebook.com / Podkarpacka Rada Programowa Kobiet / Kongres 2021

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama