W środę premiera filmu o ojcu polskiego gazownictwa – Marianie Wieleżyńskim. Produkcja powstała na Podkarpaciu i dzięki dotacji z Podkarpackiej Kroniki Filmowej.
„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” to debiut reżyserski Mariusza Bonaszewskiego. Film wyprodukował Bogdan Miszczak. Należy on do cyklu „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej”. Bohaterem pierwszego obrazu w serii był Ignacy Łukasiewicz.
– Cykl powstał z myślą o przybliżeniu twórców światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Dzisiejszy przemysł naftowy nie istniałby bez geniuszu Ignacego Łukasiewicza. Dzieło i wizję Ignacego Łukasiewicza kontynuował Marian Wieleżyński, czyli ojciec polskiego gazu. Jego osiągnięcia zostały zupełnie zapomniane. Stąd pomysł, by bohaterem kolejnego filmu został właśnie Alchemik ze Lwowa – tłumaczy producent Bogdan Miszczak.
Marian Wieleżyński był inżynierem chemikiem, wynalazcą i pionierem przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórcą pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników).
– Nieczęsto zdarzają się takie postacie. To nonkonformista, realnie zmieniający rzeczywistość wokół siebie. Buntownik, który do końca pozostał wierny swoim ideałom – podkreśla scenarzystka Małgorzata Sobieszczańska.
Podwójna rola
W „Wieleżyńskim – alchemiku ze Lwowa” wystąpili m.in. Wojciech Zieliński, Anna Cieślak, Marcin Kwaśny, Peter Lucas i Mariusz Bonaszewski, który stanął także za kamerą.
– Ja, aktor, reżyserowałem swoich kolegów. Stoisz przed kamerą i często jesteś przekonany, że wiesz, jak to trzeba zrobić. Dość łatwo przychodzi ci reżyserowanie innych. Gorzej siebie. No i doczekałem się, sprawdzam, stoję za kamerą. Przygoda niezwykła – wspomina Mariusz Bonaszewski.
Zdjęcia do filmu zrealizowano w sanockim skansenie, miejskim parku w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Krośnie i na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Odpowiada za nie Mariusz Konopka.
Rzeszowska premiera filmu odbędzie się w środę, 23 czerwca, o godz. 18:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Ogólnopolską premierę zaplanowano na poniedziałek, 21 czerwca, w warszawskim kinie Luna. Transmisja online dostępna – TUTAJ.
(cm)
redakcja@rzeszow-news.pl