Zdjęcie: Patrycja Mazur / Rzeszów News

– To będzie XXII wiek – zapewnia dyrekcja Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, w którym gruntowną modernizację przejdzie trakt porodowy. Powstaną nowoczesne sale przedporodowe i poporodowe dla matek. 

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

Po remoncie na Klinicznym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym będą pojedyncze sale dla matek oczekujących na poród, oraz pojedyncze sale dla matek po porodzie, z pełnymi węzłami sanitarnymi. To ma zapewnić wysoki komfort leczenia.

– To będzie XXII wiek – twierdzi Grzegorz Materna, dyrektor ZOZ nr 1, któremu podlega Szpital Miejski w Rzeszowie przy ulicy Rycerskiej. – To ostatni oddział w szpitalu, który jeszcze nie był remontowany. Wszystkie pozostałe wyremontowaliśmy dzięki pomocy urzędu miasta – dodaje Materna.

Obecnie w placówce trwa modernizacja bloku operacyjnego. Zostanie on oddany do użytku 15 marca 2018 roku.

Modernizacja traktu porodowego i bloku operacyjnego będzie możliwa dzięki umowie na dofinansowanie, którą we wtorek podpisali marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i dyrekcja szpitala miejskiego. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 10 mln zł, z czego prawie 8,2 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych – Regionalnego Programu Operacyjnego.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Dzięki tym pieniądzom uda nam się kupić ponad 1200 sztuk sprzętu medycznego dla bloku operacyjnego i dla traktu porodowego. Poza tym, uda nam się zmodernizować cały trakt porodowy. Pacjentki, które oczekują na poród i te, które będą po porodzie, będą u nas przebywać w komfortowych warunkach – mówi dyrektor Materna.  

W szpitalu miejskim rocznie leczy się  ok. 30 tys. pacjentów, przeprowadzanych jest ponad 8 tys. operacji, rodzi się ok. 1500 dzieci rocznie. – Te liczby pokazują, że musimy inwestować – w rozwój bloku operacyjnego oraz traktu porodowego – dodaje Grzegorz Materna.

Inwestycje zostaną zrealizowane do 31 października 2018 r. – Służba zdrowia w naszym mieście – szpitale wojewódzkie i szpital miejski – jest bardzo dobrze oceniana. Znajduje się na 2-3 miejscu w Polsce – cieszy się Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.  

Marszałek Władysław Ortyl poinformował, że samorząd podkarpacki na wsparcie służby zdrowia w naszym regionie przekaże 540 mln zł. – Prawie wszystkie szpitale powiatowe otrzymają pomoc – twierdzi Ortyl.  

Pieniądze zostaną przeznaczone zwłaszcza na bloki operacyjne, które będą spełniały standardy Ministerstwa Zdrowia i Unii Europejskiej. We wtorek przedstawiciele samorządu województwa podpisali także umowy na dofinansowanie szpitali w Kolbuszowej i Lesku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama