Weekend w Rzeszowie: Enej, „Popiełuszko”, 26. Finał WOŚP… [INFORMATOR]

Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News. Ewelina Lisowska

Na poważną nutę i kolędową. O błogosławionym i królu, którego zwą idiotą. Będzie też „Imię” w gwiazdorskiej obsadzie i „Tresowany Mężczyzna”. Weekend w Rzeszowie zapowiada się ciekawie.

1. PIĄTEK (12 stycznia)

Zdjęcie: Materiały prasowe. Spektakl „Popiełuszko”

Na doby początek weekendu warto wybrać się na koncert rapera TAU. Szykują się nowe utwory, aranżacje, koncertowy klimat, oprawa muzyczna i wizualna. Koncert odbędzie się w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o godz. 20:00. Bilety w cenie 35 zł można kupić na stronie crave.com.pl lub w sklepie Atman Shop (al. Piłsudskiego 34).

Mozart w filharmonii, Popiełuszko w „Siemaszce”

O godz. 19:00 w filharmonii koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. W programie m.in. W. A. Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara, W. A. Mozart – Don Giovanni: Serenada Don Giovanniego; Deh, vieni, alla finestra. Bilety w cenie 30 zł dostępne na stronie filharmonii.

W „Siemaszce” o godz. 11:00, 16:00 i 20:00 odbędzie się pokaz spektaklu „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Koncert dla Mikołaja

W piątek w filii „Staromieście” Rzeszowskiego Domu Kultury (ul. Staromiejska 43a) odbędzie się kolejny koncert charytatywny w ramach cyklu „Styczeń z Kolędą”. Pieniądze będą zbierane na rehabilitację 7-letniego Mikołaja z Rzeszowa, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00. 

Jeżeli ktoś chce pomóc Mikołajowi może też wpłacić pieniędzy na numer konta Alior Bank: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 (Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, tytuł przelewu: 13526 Krysztofowicz Mikołaj Krzysztof darowizna na pomoc i ochronę zdrowia).

Wieczór poetycki 

W Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) o godz. 19:00 odbędzie wieczór poetycki Jakuba A. Węgrzynowicza. Będzie to równocześnie premiera debiutanckiego tomiku pt. „Zjawiska”. Jest to swoisty pamiętnik. Wiersze pełne są emocji – „To osobiste „zwierszenie” ze wszystkiego co boli, cieszy, smuci czy napawa lękiem lub tęsknotą”. Podczas wieczoru będzie możliwość zakupienia tomiku.

Slot Art Cafe

W piątek o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Slot Art Cafe w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24). Tym razem gościem specjalnym będzie Paulina Kawa – trenerka zdrowia, autorka bloga www.liferoots.pl, kobieta z pasją. Kocha podróże, które są ogromną dawką inspiracji, odwiedziła 24 kraje. Właścicielka organizacji LIFE ROOTS.

Paulina Kawa przez kilka tygodni podróżowała po Indiach z radością i śmiechem. Zasmakowała indyjskiej pikantnej kuchni, spotkała swobodnie spacerujące święte krowy i przemieszczała się po wąskich uliczkach tuk-tukami. Odwiedziła kluby śmiechu w New Delhi, zwiedziła Taj Mahal w Agrze, poznała tańce Bollywood na Goa i spacerowała wzdłuż Gangesu w Rishikesh.

O tym wszystkim Paulina opowie w ramach spotkania zatytułowanego „Indie z radością”. Wstęp wolny.

2. SOBOTA (13 stycznia)

Zdjęcie: Materiały prasowe. Zespół Enej

W klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) zagra o godz. 20:00 Tune – zespół pochodzący z Łodzi, grający szeroko pojętego rocka alternatywnego. Założony w 2011 roku zespół posiada na swoim koncie dwa ciepło przyjęte albumy studyjne „Lucid Moments” oraz „Identity”. Bilety w cenie 40 zł można kupić w klubie.

„Kolędowanie z Enejem”

W klubie Life House (al. Rejtana 1) o godz. 18:30 odbędzie się „Kolędowanie z Enejem”, które jest niezwykłym projektem muzycznym, odwołującym się do bogatej, tak ukochanej przez nas wszystkich tradycji kolędowania. „Kolędowanie z Enejem” to najbardziej znane, najbliższe naszym sercom polskie kolędy i pastorałki w autorskich aranżacjach zespołu, urozmaicone melodiami rodem z Ukrainy.

Bilety w cenie 65 zł można kupić w serwisie Ticked Pro, Podziemnej Trasie Turystycznej.

„Tresowany mężczyzna”

O 18:45 panie będą mogły zobaczyć jak wygląda „Tresowany mężczyzna” w Teatrze „Bo tak” (ul. Dąbrowskiego 83). Naszą recenzję można przeczytać TUTAJ. Bilety w cenie 45 zł można kupić w serwisie kupbilecik.pl.

Przeboje Leonarda Cohena

W Filharmonii Podkarpackiej z kolei o godz. 18:00 będzie można zobaczyć spektakl muzyczny „Cohen-Nohavica” w reżyserii Mariana Opanii. „Cohen – Nohavica” to wyjątkowy spektakl, podczas którego można usłyszeć przeboje wybitnych artystów – Leonarda Cohena i Jaromira Nohavicy, które zostały przetłumaczone na język polski przez Macieja Zembatego, Antoniego Murackiego, Andrzeja Grządkowskiego, Jaromira Wroniszewskiego, Marka Markiewicza, Renatę Putzlacher, Andrzeja Poniedzielskiego, Jerzego Handzlika, Leszka Bergera, Jerzego Marka oraz Mariana Opanię.

Wśród piosenek prezentowanych podczas wydarzenia są m.in. „Sisters of Mercy”, „Hallelujah”, „Tower of Song”, „The Future”, „Potulní kejklíŕi”, „Když mě brali za vojáka”, „Až to se mnu sekne” czy „Zítra ráno v pět”. Bilety w cenie: 90 zł, 110 zł, 130 zł można kupić w kasie filharmonii, Podziemnej Trasie Turystycznej oraz w serwisie kupbilecik.pl

„Circus Paradise”

O godz. 19:00 z kolei będzie można zajrzeć do Teatru Przedmieście (ul. Reformacka 4). Tam rozegra się spektakl karnawałowy „Circus Paradise” wg „Parad” Jana Potockiego i „Dekameronu” Giovanniego Boccaccia. To szalone i wesołe widowisko pełne energii i niecodziennych sytuacji.

Dwie parady Hrabiego Potockiego ku uciesze gawiedzi, a także dwie opowieści z rubasznych i pełnych wigoru nowel Boccaccia. Zawiłe gry miłosne, liczne żarty sceniczne, gra słów i frywolny humor commedii dell’ arte ukazują nam prawdę o nas samych, o naszych słabościach i pragnieniach. Spektakl barwny i groteskowy, czasem oniryczny, czasem przewrotny, przedstawia niewątpliwie zabawne historie ludzkich namiętności.

Jak zarabiać na „lajkach”?

Steemit to zdecentralizowana platforma blogowa oparta na blockchainie. Pozwala ona nagradzać (środkami generowanymi przez system) autorów artykułów z całego świata. W praktyce oznacza to, że każdy „lajk” ma swoją wartość, który w zależności od siły użytkownika, waha się od jednego centa do nawet kilkudziesięciu dolarów.

W sobotę w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 9-1) Dawid Hallmann opowie o tej innowacyjnej platformie, która otwiera przed twórcami nowe możliwości. Piszesz, fotografujesz, tworzysz, chcesz się dzielić swoimi pasjami? Przyjdź i dowiedz się więcej! Masz już konto na Steemit? Przyjdź i podziel się swoją opinią! Początek o godz. 18.30.

Cieślik w Bajka Disco Klub

W klubie Bajka Disco Klub (al. Piłsudskiego 34) odbędzie się  o godz. 21:00 koncert Kordiana Cieślika znanego z takich kawałków jak „Wina dzban”, „Dziewczyna z gór”, „Serce pragnie”, czy „Daj, daj kochana”. Bilety w cenie 15 zł można kupić w klubie.

3. NIEDZIELA (14 stycznia) 

Zdjęcie: Materiały prasowe. Spektakl „Imię”

Niedziela będzie należała do 26. Finału WOŚP. Na rzeszowskim Rynku zagra m.in. Ewelina Lisowska, Magdalena Andres i Arek Kłusowski. O szczegółach wydarzenia pisaliśmy TUTAJ

W niedzielę o godz. 18:00 odbędzie się również premiera „Idioty” wg. Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Szymona Kaczmarka. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru.

Bobrowski i Foremniak w filharmonii

O godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej będzie można zobaczyć spektakl „Imię” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru, podczas kolacji wyprawianej przez profesora literatury Pierre’a (Szymon Bobrowski) i jego żonę Elisabeth (Małgorzata Foremniak ) w ich paryskim mieszkaniu.

Zaproszeni goście to przyjaciel domu, puzonista – Claude (Marcin Hycnar / Mateusz Banasiuk), brat Elisabeth błyskotliwy przedsiębiorca – Vincent (Wojciech Malajkat ) oraz jego dużo młodsza ciężarna partnerka Anna (Dorota Krempa).

W tym gronie przebieg spotkania zdawał się przewidywalny. Jednak tym razem typowe, drobne sprzeczki przerodzą się w prawdziwą bitwę. Całe zamieszanie wywoła z pozoru niewinne pytanie o planowane imię dla dziecka.

Dobrze napisane, dowcipne dialogi, zaskakujące sekrety rodzinne bohaterów to komediowe atuty „Imienia” porównywanego często do „Boga mordu” (filmowa „Rzeź” Romana Polańskiego). Film, który powstał na podstawie sztuki „Imię” otrzymał w 2013 roku dwa Cezary oraz trzy nominacje (w tym za najlepszy scenariusz adaptowany).

Bilety w cenie 80 i 90 zł można kupić w kasie filharmonii lub w serwisie kupblecik.pl oraz w Podziemnej Trasie Turystycznej.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl