Fot. Materiały prasowe / Lou Rocked Boys. Na zdjęciu Enej

A w ten weekend Rzeszów da wam „Kamień z napisem Love” i teatralne soft porno w futrze. Będzie też i nieco poważnie, bo o raku szyjki macicy. Nie zabraknie  również smogu, tzn. „Smoka”, spektaklu w Teatrze Maska.  Percival Schuttenbach to z kolei gwarancja mocnego brzmienia.

1. PIĄTEK

„Yarka Duouet” to duet  muzyczny tworzony przez wokalistkę Yaryne Sorochuk i gitarzystę Jakuba Szturma, w którym prezentują autorskie kompozycje jak i znane utwory w swoich akustycznych aranżacjach. Jak sami mówią: dla nas muzyka to coś więcej, niż hobby… Muzyką żyjemy i oddychamy…”. Ten niezwykły duet pojawi się w Starym Browarze Rzeszowskim (ul. Rynek 20) o godz. 20:00, wstęp wolny.

Jak daleko może się posunąć człowiek, żeby zaspokoić swoje żądze? Prawdziwe namiętności mogą być motorem i nadać sens życiu. Ale mogą też być obsesją. Spełnianie ukrytych pragnień może nieść nieodwracalne konsekwencje. „Wenus w futrze” Davida Ivesa w reżyserii Jana Nowary to historia burzliwego spotkania oraz walki o władzę i dominację. Tytułową Wenus-Wandę poznajemy, gdy przychodzi na przesłuchanie do nowej sztuki teatralnej. Reżyser Thomas nie spodziewa się, że to on zostanie poddany próbie, ponieważ współczesna Wenus może mieć więcej wspólnego z Heddą Gabler niż z rzymską boginią.

Potrzeba uwznioślenia życia towarzyszy każdemu z nas, ale jej konsekwencje mogą okazać się śmiercionośne. Eksperyment z Wenus obiecuje rozkosz, jednak nie za cenę czyjegoś cierpienia. Gdy ta granica zostanie przekroczona, budzą się demony i rozkoszna Afrodyta może przybrać postać okrutnej i mściwej Furii.

Genialnie rozpisane dialogi, świetnie skrojone postaci i dynamika akcji gwarantują wyborną zabawę i wiele poziomów interpretacji. W „Siemaszce” będzie można zobaczyć uwodzicielską parę: Dagny Ciporę i Michała Chołkę w zmysłowym spektaklu „Wenus w futrze” już o godz. 20:00.
Bilety w cenie 30/40 zł do kupienia w kasie teatru.

Cypis – były członek nieistniejącej już grupy P.W.P. i WMO a obecnie członek takich składów jak Niedouczeni wulgarności , Wybitnie wyjebani , Zagubieni w psychozie cieni , Projekt HC , Opuszczony szpital. Aktywny w podziemiu od 2004 roku. W Rzeszowie zagra solo w klubie Life House (al. Rejtana 1) o godz. 21:00. Bilety w cenie 25 zł można kupić na stronie biletyna.pl

 Muzyka Gershwina w filharmonii

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrygenturą Rubena Silva zaprezentuje utwory z repertuaru George George Gershwin, które „są tak ekscytujące, jak nagłówki dzisiejszych gazet”.  W piątkowy wieczór usłyszymy „Błękitną Rapsodię”. W tym nowatorskim utworze Gershwin zestawił ze sobą elementy muzyki symfonicznej, jazzowej i rozrywkowej pokazując nadzwyczajny talent.

Niedługo później świat usłyszał jego „Koncert fortepianowy F – dur” – usłyszy go też Rzeszów. Tak jak „Rapsodię…” otwiera słynne, długie klarnetowe glissando, tak znakiem rozpoznawczym „Koncertu” stał się trzydźwiękowy motyw grany na kotłach wprowadzający główny temat bluesowy.

Poemat symfoniczny „Amerykanin w Paryżu” – to kolejna propozycja, którą zagrają muzycy filharmonii, napisany podczas tournée koncertowego kompozytora po Europie został chłodno przyjęty przez ówczesną krytykę, za to publiczność była nim zachwycona. „To nie jest Symfonia Beethovena. To utwór żartobliwy, nie zaś uroczysty. Nie ma wyciskać łez. Spełni swoje zadanie, jeśli sprawi publiczności filharmonicznej przyjemność, jako lekka, radosna muzyka, szereg dźwiękowych obrazków” – pisał kompozytor.

Na zakończenie spotkania z muzyką Gershwina zabrzmi „Rumba” powstała po wakacjach kompozytora na Hawanie. Utwór zainspirowany kubańskimi instrumentami i folklorem ma charakter uwertury symfonicznej, dlatego też do dzisiaj funkcjonuje pod nazwą „Uwertura kubańska”.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 30/40 zł do kupienia w kasie filharmonii.

Na pewnej kaczej wyspie Zła Czarodziejka chce porwać lokalnego mędrca. Jego syn i córka wodza eskadry muszą połączyć siły, by jej przeszkodzić. O czym mowa? O filmie „Zakwakani”, który możemy znaleźć wśród feryjnych propozycji kina Zorza. Projekcja zacznie się już o godz. 12:00. Wcześniej na najmłodszych kinomanów będą czekać ciekawe spotkania i pokazy. Bilety w cenie 11 zł można kupić w kasie kina.

2. SOBOTA

Środek weekendu to świetna okazja, aby pomagać.  A jak można pokazać, że ma się wielkie serce? Wystarczy wziąć udział w charytatywnej „Akcji Pediatria” zorganizowanej w ramach projektu „Klinika Doktora Misia” prowadzonego przez firmę szkoleniowo edukacyjną Passio.

Celem akcji jest zebranie jak największej liczby nowych upominków (zabawek, maskotek) oraz słodyczy dla dzieci (pacjentów) Oddziałów Pediatrycznych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie oraz Oddziału Pediatryczno – Pulmonologicznego Szpitala Miejskiego.

Podczas akcji realizowane będą pokazy oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i profilaktyki zdrowotnej. Szkolenia będą zorganizowane zarówno dla dzieci, osób dorosłych, jak i osób starszych. Na przygotowanych stanowiskach zaproszeni goście będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, profilaktyki zdrowotnej oraz wykonać podstawowe badania – zmierzyć ciśnienie, czy sprawdzić poziom glikemii we krwi włośniczkowej.

Akcja odbędzie się w godz. 12:00-18:00 w centrum handlowym Millenium Hall na poziomie 0, przy sklepie Zara.

Beksiński w „Siemaszce”, Percival Schuttenbach w Vinylu

Pierwszy na świecie spektakl inspirowany życiem i twórczością Zdzisława Beksińskiego. To sportretowany los malarza, fotografa i grafika uwikłanego w konflikt między sferą życia codziennego a twórczością. Muzyczne i multimedialne widowisko w reżyserii wybitnego kompozytora Jerzego Satanowskiego przeniesie widzów w surrealistyczny świat obrazów Beksińskiego.

„Beksiński. Obraz bez tytułu” to przedstawienie z gatunku teatru światła, dźwięku i obrazu, pełne jedynej w swoim rodzaju animacji plastycznej, które jednocześnie jest wyjątkową grą z wyobraźnią widzów. Spektakl odbędzie w Teatrze im. W. Siemaszkowej się o godz. 19:00. Bilety w cenie 30/45 zł można kupić w kasie teatru.

Z duetem Chruściel&Micał, prezentującym akustyczną muzykę na żywo w połączeniu śpiewu, harmonijki ustnej oraz gitary akustycznej będzie się można z kolei spotkać w Starym Browarze (ul. Rynek 4) o godz. 20:00, wstęp wolny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Grają na słowiańskich instrumentach, będących rekonstrukcją lub repliką tych, które istniały w tamtych czasach. Nie maja zapędów naukowych, ale znają się też na rekonstrukcjach historycznych. O kim mowa? O Percival Schuttenbach, którzy zagrają w rzeszowskim Vinylu w najbliższą sobotę od godz. 20:00. Bilety w cenie 30/40 zł można kupić w kasie klubie i on-line – TUTAJ. O koncercie więcej możecie przeczytać TUTAJ. Rzeszów News jest jego patronem.

W „Podróż zimową” zabiorą nas Karol Kozłowski i Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, żona Włodka Pawlika.  W programie Schubert  i cykl pieśni „Podróż zimowa”. Bilety w cenie 12/20 zł dostępne w kasie filharmonii. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

Profilaktyka to podstawa

Zbliża się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week), którego tegoroczna edycja przypada na 23-29 stycznia 2017. W ramach wydarzenia odbywają się akcje i kampanie edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz propagowanie wśród kobiet regularnych badań cytologicznych jako najlepszej metody profilaktyki tego typu nowotworów.

Z tej okazji studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim, zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland przygotowali akcję profilaktyczno-edukacyjną w całej Polsce o nazwie PINK LIPS PROJECT, która jest nie tylko symbolem, ale i wyrazem szacunku i podziwu skierowanego w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową.

To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania rakowi. Podczas udziału w akcji, która odbędzie się  w sobotę (21 stycznia) w godz. 12-18 w Galerii Plaza Rzeszów, studenci będą edukować wszystkich zainteresowanych o raku szyjki macicy, czym jest, kto jest najbardziej narażony, a przede wszystkim jak chronić się przed rozwojem choroby.

Celem akcji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości wśród kobiet o raku szyjki macicy i zachęcenie do regularnych badań cytologicznych, dzięki którym można szybko dokonać diagnozy.

3. NIEDZIELA

Enej – polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza folku, rocka, ska i szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Znani są z takich hitów jak: „Kamień z napisem Love”, „Może będzie lepiej”, „Lili” czy „Skrzydlate ręce”. Sławy przysporzył im utwór „Radio hello”.

Ten energiczny zespół zagra w klubie Life House (al. Rejtana 1). Od godz. 18:00 rzeszowską publiczność będą rozgrzewać  chłopaki z Le Moor. Bilety w cenie 30/40 zł można kupić w sieci TicketPro.

Joga w Estradzie Rzeszowskiej

„Well-being na dzień dobry” to sposób na udaną niedzielę. W Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska) w godz. 9:00-10:30 odbywać się będzie „Joga dla dorosłych”, która jest  świetnym sposobem na utrzymanie równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Podczas spotkania organizatorzy zapoznają was z podstawowymi asanami tj. pozycjami ciała, technikami oddechu i relaksacji, oraz elementami medytacji kierowanej.

Następnie odbędzie się „Joga dla całej rodziny” (11:00 – 11:45), gdzie rodzice wspólnie z pociechami będą wykonywać ćwiczenia gimnastyczne z elementami pracy w parach, ćwiczeń oddechowych oraz jogi śmiechu. Joga dla całej rodziny to nie tylko sposób na zacieśnienie więzi, ale przede wszystkim, ciekawy pomysł na wspólnie spędzone popołudnie dla wszystkich członków rodziny, od malucha po seniora.

Kolejny punkt spotkania to „Vege semianarium” (12:00 – 13:30), czyli dlaczego opłaca się jeść warzywa? Dawid podzieli się historią swoich przyjaciół, którzy zdecydowali się przejść na „zieloną stronę mocy”. Będziemy mowa również o aspektach zdrowotnych i etycznych związanych z dietą wegetariańską. Każdy uczestnik seminarium będzie miał okazję skosztować zdrowych wegetariańskich przekąsek i herbat ziołowych.

Wstęp na jogę i seminarium jest wolny, jednakże liczba miejsc jest ograniczona, dlatego należy rezerwować miejsca pod numerem telefonu: 737 764 388,  e-mailowo – mermina@hotmail.co.uk.

Deski Teatru Maska mają w niedzielne południe również propozycje dla najmłodszych. Jest nią spektakl „Statek Noego”, który przyprawiony sporą dozą spontaniczności, nastawiony na bliski kontakt z widzem spektakl opowiada biblijną historię potopu wykorzystując włóczkowe lalki zwierząt. Spektakl rozpocznie się o godz. 12:00. Bilety do kupienia w kasie teatru za 15 zł.

Smok w Masce

Do Rzeszowa w niedzielę znów zawita smog, tzn. „Smok” w Teatrze Maska. Każda głowa, a w szczególności głowa dziecięca, wypełniona jest różnymi marzeniami, wyobrażeniami czy bajkami… Tak jak my, dorośli, przestajemy wierzyć w świętego Mikołaja, tak dzieci wierzą w niego gorliwie i bezwarunkowo. Tak jak my staramy się wierzyć w sprawczą siłę pieniądza, tak dzieci zawierzają swojej wyobraźni .

Zgoda – część z dorosłych wierzy w UFO, ale czy ktokolwiek z nas wierzy w smoki? Przecież smoki nie istnieją… A kto powiedział, że ludzie istnieją? Może to właśnie my jesteśmy smokami? Wszystko jest kwestią umowną i wyobraźni. Jedno jest pewne – czy to smok, czy też człowiek, musi wyzbyć się uprzedzeń i uwierzyć, że wszystko jest możliwe… Zwłaszcza w bajkach. Bo może to właśnie nasze życie jest bajką? Bo tylko wtedy, gdy wpuścimy ją do naszego życia, możemy stać się szczęśliwsi i dostrzec to, co często mijamy bez zastanowienia.

Smoki istnieją i mogą nauczyć nas wielu pożytecznych rzeczy, a i my możemy pokazać im świat, jakiego nie znają… Zaprośmy je tylko do naszego pokoju, żeby sobie pohasały lub odwiedźmy je pod łóżkiem… Tam musi być coś więcej niż tylko kurz… Spektakl rozpocznie się o godz. 16:30. Bilety w cenie 15 zł do kupienia w kasie teatru.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl