Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu zespół Sorry Boys

„Kurka Wodna…” Sorry Boys, ale „(…) katastrofa jest coraz bliżej” i weekend również, więc nie zmarnujcie go z byle jakim Typem – my polecamy Tego Typa Mesa na sobotę. Jeśli wolicie więcej mężczyzn na scenie, to urzeknie was koncert aż pięciu tenorów!

1. PIĄTEK

Silent Jester – rzeszowska kapela kreująca swój unikatowy styl w którego surowości przeważa metalcore z różnymi domieszkami death i heavy metalu. W wyłącznie autorskich tekstach zespół porusza mroczną tematykę fantastyczno-apokaliptyczną z nutą groteski, co w połączeniu z ostrym i ciężkim brzmieniem, daje dobrą atmosferę na scenie i świetny kontakt z publiką, co jest ogromną zaletą zespołu.

Selfdestruction to kolejna grupa metalowa, założona w 2014 roku w Rzeszowie. Po różnych perturbacjach od 2016 roku zespół aktywnie działa na rzeszowskiej scenie muzycznej. Występował w takich miejscach jak Vinyl, Route 66, scena na Rynku oraz w ramach łańcuckich konfrontacji „Na schodach”. W czerwcu utwór „Wojownik” zadebiutował na antenie Radia Rzeszów w ramach audycji „Podkarpacka Scena Przebojów”, gdzie dwukrotnie znalazł się w pierwszej trójce, i utrzymuje się na liście przez 13 tygodni.

Clockwork Mind to muzyka prosta, ale niepozbawiona melodii. Dla zwolenników szufladek ukuto termin: free melodic rock. Można znaleźć tu elementy zarówno klasycznego nisko budżetowego punk rocka, a także wstawki w klimatach ska. Freudowska sekcja rytmiczna spotyka się z gitarami, które ciągnie za ocean. Sfera wokalna to wypadkowa szczęścia, pracy i dialogu. Teksty są różnorodne. Wśród nich znaleźć można proste jak budowa cepa opowiastki moralizatorskie, oraz rozbudowane, oparte o literackie tradycje romantyzmu, głębokie liryki egzystencjalne.

Aetherall to z kolei młody, grający od niedawna zespół z Lublina poruszający się w cięższych, klasycznych brzmieniach z pogranicza hard rocka, heavy metalu i thrashu.

Wszystkie cztery grupy zagrają na deskach sceny klubu Route 66 (ul. Dymickiego 4) już od godz. 19:00. Bilety w cenie 8 zł można kupić  klubie.

Wszystko wokół krzyczy, że masz być pierwszy, najlepszy, jedyny. Pewnie zastanawiasz się, co znaczy być drugim? W ramach projektu „I Am Second – Jestem Drugi” w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) będzie się można spotkać Agę Ramotowską – niedużą osóbkę, która ma wielkie pokłady energii. Będzie ona opowiadać o tym, jak próbowała sobie sama radzić w życiu i dlaczego jej to nie szło. I co najważniejsze – wyjaśni, dlaczego woli być drugą.

Spotkanie z Agą o 19.00, wstęp wolny.

Miłość do trance

Po 5 latach do klubu „Pod Palmą” (ul. Cicha 4) wraca „I Love Trance”. W najbliższy piątek imprezę będzie rozkręcał Next DJ, który w muzyce zakochany od urodzenia, miłość do trance poczuł kilkanaście lat temu. Przygodę z graniem rozpoczął od gościnnych setów w radiach internetowych, następnie zajął się tworzeniem mashupów, których do dziś ma na koncie ponad 100 oraz Matt Skyer producent muzyki elektronicznej z Polski. Pasja, miłość i zainteresowania muzyczne, ale przede wszystkim ogromny talent i pracowitość to cechy, które stanowią drogę do sukcesu. Mimo młodego wieku zdążył zagościć w sercach wielu klubowiczów i pasjonatów muzyki trance.

„I love Trance” to część projektu, którego celem jest promocja muzyki i artystów z gatunku trance na terenie Podkarpacia jak i całej Polski. Został on założony przez grupę przyjaciół, producentów, djów, a przede wszystkim wielkich pasjonatów muzyki Trance.

„I Love Trance” rozpocznie się od godz. 20:00. Bilety w cenie 15 zł do kupienia w klubie.

NoName to kwintet z Krakowa grający gitarowego rocka z melodyjnym męskim wokalem na froncie – własne kompozycje, własne teksty zarówno po polsku, jak i po angielsku oraz świetne brzmienie to wizytówka zespołu. Muzyka NoName jest pełna różnorodności – od lirycznych rockowych ballad, przez bluesowe smaki po ostre gitarowe riffy. Dla rzeszowskiej publiczności zagrają w Underground Pub (ul. Matejki 10) o godz. 20:00, wstęp wolny.

Jeśli ktoś nie miał okazji świętować Walentynek, albo nie miał z kim, to warto się wybrać w piątek do klubu Life House (al. Rejtana 1) na imprezę z opaskami. Czerwona oznacza, że imprezowicz jest w związku, pozostałe kolory, że czeka na ciekawą przygodę. Na spragnionych dobrej zabawy czekają również liczne konkursy. Impreza rozpocznie się o godz. 21:00, wstęp 12 zł.

Sorry Boys w Lukrze

„Roma” jest trzecim studyjnym albumem Sorry Boys. Napisana w połowie po polsku i angielsku, emanuje charakterystycznym dla zespołu bogactwem muzycznych światów i kontekstów.

Roma przywołuje Rzym – miejsce, do którego prowadzą wszystkie drogi. Metaforyczna Roma tropiona na ścieżkach płyty Sorry Boys stanowi upragnione miejsce pełne szczęścia, miłości, spełnienia odkrywane przez każdego w indywidualnym momencie.

Tytułowa „Roma” nawiązuje nie tylko do wiecznego miasta, ale również do mitologii romantycznej, romansu jako gatunku literackiego i romskiego etosu, wędrownego stylu życia z muzyką, które jest tak bliskie artystom. „Patronem Romy jest Apollo – bóg muzyki, poezji, miłości i światła – przewodnich tematów albumu” – mówi autorka kompozycji i tekstów, Bela Komoszyńska.

Na płycie pojawiają się zaskakujące inspiracje z różnych epok i szerokości geograficznych – od Chopina, poprzez Ewę Demarczyk, śpiew kurpiowski, aż po tradycję Gospel.

„Roma Tour” to premierowe koncerty z materiałem z „Romy”, z którymi Sorry Boys odwiedzą ponad 20 miast w całej Polsce. Na koncertowej mapie znalazł się również Rzeszów. Sorry Boys zagrają w klubie Lukr (al. Kopisty 1) o godz. 21:00. Bilety w cenie 55 zł do kupienia na www.lukr.club, www.kupbilecik.pl oraz w Punkcie Info Millenium Hall (poziom 0).

W Filharmonii Podkarpackiej o godz. 19:00 odbędzie się koncert orkiestry symfonicznej pod dyrygenturą Vadima Brodskiego, który zagra również na skrzypcach. Ponadto usłyszymy sopranistkę Ewelinę Szybilską i Juliana Brodskiego, który zagra na saksofonie. W programie „Vadim Brodski Show”. Bilety w cenie 30/40 zł do kupienia w kasie filharmonii.

Maraton Oscarowy

Tuż przed ceremonią wręczenia najważniejszych nagród filmowych w kinach Helios będzie można zobaczyć  „Maraton Oscarowy” W ciągu jednej nocy będzie okazja zobaczyć cztery filmy, które łącznie zawalczą o prawie 30 statuetek! Na początek faworyt – „La La Land” i rekordowa liczba nominacji, później „Jackie” – z nominacją m.in. za genialną rolę Natalie Portman. Po krótkiej przerwie „Przełęcz ocalonych”, dramat wojenny, opowiadający nieprawdopodobną historię człowieka, który został sanitariuszem, by nie musieć zabijać, a na koniec – „Aż do Piekła”.
Maraton rozpocznie się o godz. 23:00.  Bilety w cenie 32/36 zł można kupić w kasie kina.

ENEMEF: Antywalentynkowa Noc Grozy to nowa świecka tradycja, która powstała z myślą o tych, którzy pragną uciec od przesłodzonej formy Walentynek. Strach i przerażenie zamiast kolejnej historii o wielkiej miłości będą w piątkową noc królować na ekranie Multikina. W repertuarze: premierowo mroczny thriller Verbinskiego „Lekarstwo na życie”; niepokojąca i wstrząsająca „Autopsja Jane Doe”; fundujący ostrą jazdę bez trzymanki „Zombie Express”; przerażający i zaskakujący „Lament”.

Maraton rozpoczyna się o godz. 22:00. Bilety w kasie kina można kupić w cenie od Ceny od 24 do 33 zł za całą noc.

Rage w Radiu Rzeszów

Wszyscy pasjonaci gry w tenisa stołowego mogą wziąć udział w IV Osiedlowym Turnieju Tenisa Stołowego, który odbędzie się w Rzeszowskim Domu Kultury filia Budziwój (ul. Budziwojska 194). Turniej zostanie rozegrany systemem pucharowym w trzech kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, „open” i turniej drużynowy „debel”. Zawody rozpoczną się o godz. 15:00, wstęp wolny.

W studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów wystąpi rzeszowska formacja Rage. Zespół gra muzykę rockową wzbogaconą o elementy innych gatunków muzycznych, które inspirują członków zespołu: Krystian Filip (wokal) Damian Zając (gitara) Oscar Kuźniar (gitara) Paweł Kuś (bas) Michał Kornaga (perkusja). W 2016 r. zespół Rage wydał swoją debiutancką płytę „Synestezja”, która odzwierciedla mieszankę gustów muzycznych członków zespołu. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00, wstęp wolny.

2. SOBOTA

Antysystemowy – to słowo dziś nabiera siły. Świat jest systemem, ale są tacy, którzy są przeciw. Przeciw systemowi, a nawet przeciw światu. Dodajmy – naszemu światu, bo są inne światy, których nie dopuszcza do głosu nasza świadomość, czyli globalna mediosfera, która wypiera rzeczywistość.

Ale to, co wyparte nie przestaje istnieć. Tkwi głęboko, wrze pod powierzchnią i może wybuchnąć. Witkacy był i jest antysystemowy. Był i jest proroczy. „Kurka Wodna” to sztuka o świecie, w którym umiera duch i rozpadają się więzy. Rośnie konsumpcja, ale pożądania są nienasycone. Absolutu brak, a katastrofa jest coraz bliżej. To nasz świat.

Spektakl „Kurka Wodna – katastrofa jest coraz bliżej” będzie można zobaczyć w Teatrze im. W. Siemaszkowej o godz. 19:00. Bilety w cenie 35/45 można kupić w kasie teatru.

Ten Typ Mes w Life House

Ten Typ Mes to wszechstronny artysta z 10 płytami na koncie (w tym dwiema złotymi) swobodnie mieszający rap z elektroniką, g-funkiem i jazzem. Wraz z zespołem tworzy na scenie kolektyw, którego moc (perkusja i klawisze) kontruje melodią (żeńskie chórki). Doświadczenie festiwalowe (od Hip Hop Kempu po Orange i Off Festival) pomaga Mesowi przyciągać publiczność z różnych światów.

Felietony rapera ukazujące się od lat (m.in. T-mobile-music, Co Jest Grane24, Gazeta Magnetofonowa) i piosenki dla innych wykonawców (m. in. dla Korteza) dowodzą współczesnego, wielowątkowego podejścia do roli autora tekstów. Nowa płyta „AŁA.” promowana singlami m.in. z Izą Lach i Dawidem Podsiadło otwiera nowy rozdział w koncertowej historii Typa i jego zespołu.

Ten Typ Mes zagra dla rzeszowskiej publiczności w klubie Life House (al. Rejtana 1)  o godz. 21:00.
Bilety w cenie 50 zł można kupić w serwisie ticketpro.pl

Tego w Rzeszowie jeszcze nie było

Pięciu światowej sławy tenorów wystąpi na jednej scenie i zaśpiewa największe klasyki operowe, w tym całą serię arii z repertuaru Luciana Pavarottiego w Filharmonii Podkarpackiej. Walentynkowy koncert nosi nazwę „Wielkiego turnieju pięciu tenorów”. Weźmie w nim udział piątka najważniejszych.

Publiczność swoimi głosami uraczą: Adam Zdunikowski, solista Teatru Wielkiego w Warszawie, Dariusz Stachura solista Teatru Wielkiego w Łodzi nazwany Polskim Pavarottim, który prowadził również wakacyjny koncert przy fontannie multimedialnej, Tomasz Krzysica- absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej, Adam Sobierajski-solista Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Mariusz Ruta z białostockiej opery. Towarzyszyć im będzie zespół Strauss Ensemble Artura Jaronia.

O brak wrażeń nie ma się co martwić – panowie występować będą zarówno solo, jak i razem w piątkę. Na jaki repertuar można liczyć? Nie zabraknie najsłynniejszych piosenek o miłości z kultowym „O sole mio” na czele. Publiczność dostanie też nieco muzyki typowo rozrywkowej, czyli tej ze znanych filmów, jak choćby „Maria” z „West Side Story”. Tenorzy zaśpiewają też opery, operetki i oczywiście najpiękniejsze arie z repertuaru Luciana Pavarottiego.

Koncert rozpocznie się o godz. 18:00. Bilety w cenie  80, 90, 100, 120 zł można kupić w kasie filharmonii, Podziemnej Trasie oraz na www.kupbilecik.pl.

SnowKiller na snowparku

O godz. 12.00 na snowparku w Rzeszowie odbędzie się pierwsza impreza z serii SnowKillers. To zimowe warsztaty odbywające się na specjalnie przygotowanych przeszkodach snowparku, na których doświadczeni snowboardziści i narciarze będą uczyć wykonywania skomplikowanych ewolucji wszystkich chętnych.

W ramach imprezy będzie można przesmarować narty, deskę oraz zdobyć ciekawe informacje na temat konserwacji sprzętu przed jak i po sezonie.

Na koniec imprezy zostanie zorganizowany Jam Session czyli swobodna jazda wszystkich uczestników na snowparku dla najlepszych zostaną przewidziane nagrody ufundowane przez sponsorów imprezy. Wstęp wolny.

3. NIEDZIELA

Ostatni dzień tygodnia to świetna okazja, aby spędzić ją w gronie rodzinnym! Można skorzystać z „Zimowych poranków z Bobem Budowniczym”, które w kinie Helios zaczynają się już o godz. 9:45. W repertuarze: „Wiadomość z kosmosu”,  „Plakietki Boba”,  „Jabłka wszędzie”  oraz „Strażnik bezpieczeństwa spychacz”. Dla maluch zostały przygotowane również gry i zabawy a także degustacje. Wstęp 15 zł.

Czasoodkrywanie w Masce

Czas na spotkanie z władcą zegarów, wskazówek i przesypującego się piasku. Spróbujmy razem poznać jego tajemnice. Czy czas stoi, biegnie, a może płynie? Jak można go zatrzymać? Czy czas można zobaczyć? A może, jeśli się tylko postaramy, zdołamy go usłyszeć? Przed nami fascynujący świat sekund, minut, godzin, ale również dni, nocy i pór roku… Już czas wybrać się do teatru

„Czasoodkrywanie” to pierwsze w Rzeszowie przedstawienie przygotowane w nurcie teatru inicjacyjnego (pierwszego kontaktu dziecka z teatrem).

Spektakl w prosty i w przystępny sposób opowiada o skomplikowanym zjawisku, jakim jest czas. Spektakl odbędzie się o godz. 12:00 w Teatrze Maska. Bilety w cenie 15 zł można kupić w kasie teatru.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: