White Lies, jeden z najpopularniejszych zespołów brytyjskich grający muzykę z pogranicza indie rock i post-punk, będzie gwiazdą Europejskiego Stadionu Kultury. Wystąpi 27 czerwca podczas koncertu głównego na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.

Informację o tym, że Brytyjczycy przyjadą do Rzeszowa organizatorzy podali na oficjalnym profilu Wschodu Kultury na Facebooku. Program tego, co się będzie działo w Rzeszowie podczas tegorocznego Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury był w większości znany już w połowie maja. Do dzisiaj trzymano w tajemnicy informację, kto będzie zagraniczną gwiazdą całej imprezy w Rzeszowie.

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz Rzeszowa, Białegostoku i Lublina. Te trzy miasta tworzą projekt Wschód Kultury. Rzeszów reprezentował prezydent Tadeusz Ferenc. W konferencji brał udział także minister kultury Bogdan Zdrojewski. Cała impreza dofinansowana jest z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Już wiadomo, że zagraniczną gwiazdą Europejskiego Stadionu Kultury będzie White Lies. To laureaci takich nagród jak Q Awards i Mojo Honours List, dwóch najbardziej znanych magazynów muzycznych w Wielkiej Brytanii. Grupa zdobyła również nagrodę za Najlepszą Okładkę Płyty „Big TV” w 2013 roku, a także uzyskała nominacje do muzycznych nagród MTV (2009) oraz nagród magazynu muzycznego NME w kategorii Najlepszy Nowy Zespół (2009).

Brytyjczycy wystąpią podczas koncertu głównego 27 czerwca na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie. Mają za sobą wyprzedane trasy koncertowe po Europie, Ameryce Północnej, Japonii i Wielkiej Brytanii. 38 tys. osób próbowało zdobyć bilety na ich ekskluzywny koncert w Manchesterze w 2010 roku. W sprzedaży pojawiło się tylko 400 biletów, które zostały wykupione w kilka minut.

Brytyjczycy mieli okazję współpracować z legendarnym producentem Stephenem Streetem, który jest odpowiedzialny za produkcję albumów Blur i The Smiths. Ich pierwszy album z 2009 „To Lose My Life” zadebiutował na szczycie brytyjskiej listy przebojów. Tuż po premierze, „To Lose My Life” sprzedawało się lepiej niż albumy Lady Gagi czy Kings Of Leon.

Koncerty, wystawy, tańce

Wschód Kultury został zainaugurowany w marcu 2013 r. podczas seminarium „Kultura dla Partnerstwa Wschodniego” w Lublinie. Zeszłoroczna edycja zgromadziła ponad 826 artystów z 27 krajów, zaprezentowano przeszło 180 wydarzeń kulturalnych, a w organizację festiwali zaangażowanych było około 1000 osób.

Tegoroczny Wschód Kultury zapowiada się jeszcze bardziej imponująco. Tradycyjnie już w ostatni weekend czerwca (26-29) odbędzie się Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, na początku lipca przez blisko tydzień w Lublinie czekają atrakcje w ramach Inne Brzmienia Art&Music Festival. Wakacje pożegna Białystok festiwalem Inny Wymiar.

W Rzeszowie podczas trzech dni ESK zobaczymy m.in. kolektywy zagranicznych wykonawców z polskimi. Wystąpią: Arto Tunçboyacıyan, Avant Garde, The Toobes, Mad Heads, Lena Kaufman, The Idan Raichel Project, Lunivers, T.Love, Jamal, Kayah, Mela Koteluk, Misia Ff, Pustki. Poza tym koncerty związane z ideą różnorodnością kulturową i dziedzictwem narodowym: Vitold Rek&East West Wind, Klezmer&World, Art Celebration: Eastern Roots.

Będzie można zobaczyć wystawy fotografii „Portret bez twarzy” oraz „Twarzą w twarz” Krzysztofa Gierałtowskiego, „Metamorfozy” Aleksego Iutina, a także projekty pogranicza: „Człowiek na pograniczu”, „Karpacki Tygiel Kulturowy”. Nie zabraknie tańców  – Battle of South, zawody i warsztaty taneczne break dance. Będzie video- mapping, „Opowieści przystolne” prowadzone przez Ewę Woźniak oraz kolektyw „Gęsia Skórka”, „Opowieści o domu” – spotkanie performatywne, warsztaty i bitwa komiksowa „Gdzie jest Wschód?” z udziałem Macieja Mazura i Dominika Szcześniaka, pokazy i spotkanie „Młoda Moda”.

– Tworzenie płaszczyzny porozumienia i komunikacji w najbardziej uniwersalnym języku świata jakim jest sztuka, było jednym z moich podstawowych założeń, gdy startowaliśmy z tym projektem, jeszcze wówczas pod nazwą Europejski Stadion Kultury. Inicjatywa, mimo, że rozpoczęta z okazji Euro 2012, od początku miała mieć charakter cykliczny i bardzo się cieszę widząc, jak na przestrzeni tych kilku lat rozrasta przyciągając coraz więcej gości i artystów z całego świata – powiedział minister Bogdan Zdrojewski.

httpv://www.youtube.com/watch?v=GJ0XNDaFXg8#t=41

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama