Wielkanoc to też czas intensywnych podróży. Kiedy spodziewać się największego ruchu na drogach? Jakie zagrożenia mogą pojawić się w trasie? Eksperci aplikacji Yanosik przeanalizowali dane.
Wiele wskazuje na to, że podobnie jak w poprzednich latach, spora część osób zdecyduje się na wyjazd poza miasto. Są tego „plusy dodatnie i plusy ujemne”.
Większy ruch już od Wielkiego Piątku
Z danych Yanosika wynika, że sporo kierowców decyduje się na podróże już w Wielki Piątek. W 2024 roku największy ruch odnotowano w godzinach popołudniowych, między 14:00 a 16:00. Wtedy liczba aktywnych użytkowników wzrosła o niemal 20 proc.- 220 tys. użytkowników korzystało wówczas z aplikacji Yanosik.
W Wielką Sobotę – przyrost aktywnych użytkowników przekroczył wtedy 22proc., a liczba przejechanych kilometrów w systemie była aż o 22,84prc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W Niedzielę Wielkanocną ruch na drogach nieco osłabł, jednak nadal był na stosunkowo wysokim poziomie, z przyrostem o 18,91proc.

Największy wzrost aktywności zaobserwowano ponownie w Poniedziałek Wielkanocny, szczególnie w godzinach 17:00-19:20, co wskazuje na powroty z rodzinnych wyjazdów. Ciekawostką jest fakt, że mimo dużego natężenia ruchu, łączny pokonany dystans wzrósł jedynie o 11,30proc. w porównaniu do poprzedniego roku.
Wielka Sobota – tragiczny zeszłoroczny bilans
Pomimo że Wielkanoc kojarzy się głównie z rodziną i odpoczynkiem, raporty wskazują, że na drogach nie zawsze jest bezpiecznie. Najtragiczniejszym dniem w ubiegłorocznych świętach była Wielka Sobota. Tego dnia na polskich drogach zginęło 9 osób. Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłorocznym okresie świątecznym doszło do aż 222 wypadków, w których zginęło 28 osób, a 240 zostało rannych.
Policjanci zatrzymali także ponad 1150 nietrzeźwych kierowców oraz 363 osoby, które przekroczyły prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.
Pogoda a bezpieczeństwo na drogach
Zmienna pogoda również nie sprzyjała bezpieczeństwu na drogach w ubiegłym roku. W Poniedziałek Wielkanocny przez zachodnią Polskę przeszły silne burze, a intensywne opady deszczu spowodowały wzrost zgłoszeń o wypadkach i zagrożeniach. W porównaniu do przeciętnych weekendów, kierowcy przesyłali o 72,3 proc. więcej zgłoszeń o wypadkach, a liczba ostrzeżeń o zagrożeniach wzrosła o 85,9proc.
Rola policji w zapewnieniu bezpieczeństwa
Podobnie jak w poprzednich latach, także w 2024 roku policja aktywna była w czasie świątecznym. Z raportu wynika, że w Poniedziałek Wielkanocny odnotowano wzrost liczby kontroli drogowych o 16proc. w porównaniu do zwykłego weekendu. Zwiększoną liczbę zgłoszeń o policyjne kontrole odnotowano także w dniach poprzedzających święta – w Wielki Piątek było ich o 9,7proc. więcej, a w Wielką Sobotę wzrosły o ponad 10proc. Tylko Wielkanocna Niedziela była nieco spokojniejsza, gdyż liczba zgłoszeń spadła o 12,6proc. w porównaniu do standardowego weekendu w roku.
Bezpieczna podróż – kluczowe zasady
Choć coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy w czasie świąt, to niestety wciąż nie brakuje wypadków i niebezpiecznych sytuacji na drogach. Z tego względu, udając się w podróż, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy dostosować prędkość do warunków atmosferycznych, unikać brawurowej jazdy, szczególnie na mokrej nawierzchni, oraz pamiętać o odpoczynku, zwłaszcza w długich trasach.
(oprac.MU)
Czytaj więcej:
Rzeszowskie koszyczki pełne tradycji. Święconka niezmiennie ważna dla mieszkańców [ZDJĘCIA]