Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wykryciu w grudniu zmutowanego wirusa poliomyelitis w rzeszowskich i warszawskich ściekach komunalnych. Wirus może wywołać chorobę Heinego-Medina, dlatego GIS apeluje do rodziców.
Aktywny w Europie
W ostatnich miesiącach obecność wirusa polio wykryto w ściekach komunalnych w Warszawie, w grudniu znaleziono go w Rzeszowie. Podobne przypadki już we wrześniu potwierdzono w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Finlandii.
Jak przypomina GIS – wirus wywołuje chorobę Heinego-Medina czyli ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego – nagminne porażenie dziecięce i jest wysoce zakaźną chorobą.
Ostatnio 40 lat temu
Mimo, że w Polsce ostatni przypadek choroby Heinego-Medina wywołany dzikim wirusem poliomyelitis wystąpił 40 lat temu, prowadzony jest ciągły nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych pod kątem występowania wirusów poliomyelitis.
– Osoby chore lub bezobjawowi nosiciele wydalają wirusa ze stolcem, dlatego badania ścieków stanowią czuły system wczesnego ostrzeganie o zagrożeniach – informuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
Przed wirusem chronią szczepienia
Według GIS ryzyko masowych zachorowań w populacji polskiej jest niskie w związku z wysokim poziomem zaszczepienia przeciwko polio. Jednak zwiększone krążenie zmutowanych wirusów może stanowić zagrożenie dla osób, które nie posiadają odporności poszczepiennej.
Doktor Grzesiowski przypomina też, że w Polsce zgodnie z kalendarzem szczepień, wszystkie dzieci są szczepione przeciw poliomyelitis od połowy lat 50. ubiegłego wieku. Dlatego zakłada się, że większość osób dorosłych mieszkających w Polsce jest chroniona przeciw poliomyelitis.
Szczepienia uzupełniające dla dorosłych
Dorośli, o których wiadomo lub podejrzewa się, że nie byli zaszczepieni lub są nie w pełni zaszczepieni przeciwko polio, powinni otrzymać uzupełniające szczepienia przeciwko poliomyelitis.
Szczepienia ponawiać powinny też osoby, które podróżują do krajów, w których polio występuje endemicznie (Afganistan i Pakistan) lub aktualnie dotkniętych epidemią polio (niektóre kraje Afryki i Azji). Pracownicy laboratoriów i pracownicy sektora opieki zdrowotnej, którzy mają do czynienia z próbkami mogącymi zawierać wirusy polio lub mieli kontakt z osobą, która może być zakażona wirusem polio.
Jak zapobiegać?
Jak przypomina GIS, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów poliomyelitis, zgodnie z wytycznymi WHO i ECDC należy:
- zweryfikować stan zaszczepienia populacji przeciwko polio, szczególnie na poziomie regionalnym,
- zwiększyć poziom zaszczepienia w populacjach o niedostatecznym odsetku zaszczepionych,
- utrzymywać terminowość realizowanych szczepień przeciwko polio, zgodnie z programem szczepień ochronnych,
- prowadzić nadzór w celu szybkiego wykrywania i reagowania na krążenie wirusa.
Najczęściej chorują dzieci
Zachorować może każdy, kto nie był zaszczepiony, niezależnie od wieku. Największy odsetek zachorowań dotyczy jednak dzieci poniżej 5 roku życia.
Zakażenie przenosi się drogą pokarmową i kropelkową przez kontakt z osobą zakażoną, przedmioty skażone jej wydzielinami (pochodzącymi z gardła albo zanieczyszczone kałem) oraz przez pokarm lub wodę zanieczyszczoną ściekami skażonymi wirusem.
Okres wylęgania choroby trwa średnio 7–14 dni. Objawy poliomyelitis są zróżnicowane. Możliwe jest bezobjawowe nosicielstwo, ale chorobie mogą towarzyszyć też objawy nieswoiste (ból głowy, gorączka, sztywność karku czy bóle kończyn). Polio może również przyjmować postać ciężkich zakażeń manifestujących się porażeniami wiotkimi. Porażenia te są przeważnie niesymetryczne. Niedowłady są zwykle trwałe. U 10 proc. osób choroba kończy się śmiercią.
Europa jest wolna od polio, ale ryzyko zawleczenia zachorowań do regionu pozostaje wysokie, gdyż w dalszym ciągu odnotowuje się przypadki poliomyelitis w innych regionach świata, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusów polio na skalę międzynarodową.
(red)
Czytaj więcej:
Kto najwolniej zrzuci dodatkowe kilogramy po świętach? Będą to osoby urodzone do 1964 i 1980 r.