Wizualizacja: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

O tydzień miasto wydłużyło termin składania ofert na budowę „Wisłokostrady”. Znów jest bardzo dużo pytań do przetargu. 

To podobna sytuacja do przetargu na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ulicy Wyspiańskiego w Rzeszowie. Tam miasto już dwukrotnie wydłużyło termin składania ofert. Zamierza jest wreszcie otworzyć po 3 kwietnia. 

Z budową „Wisłokostrady”, czyli 2-kilometrowego łącznika osiedla Nowe Miasto z północną częścią Rzeszowa, jest tak samo. Firmy, które chcą startować w przetargu, zasypali miasto pytaniami do ogłoszonego 3 marca przetargu. Miasto czekało na oferty do 31 marca.

Ten termin został wydłużony do 7 kwietnia. – Otrzymaliśmy około 250 pytań. Dotyczą one zarówno technologii budowy, sposobu rozliczenia inwestycji, jak i materiałów budowlanych – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Im więcej firm, tym lepiej

Zainteresowanie budową „Wisłokostrady” jest bardzo duże. W ratuszu dowiadujemy się, że pytania przetargowe złożyło do 10 dużych firm oraz konsorcjów firm. Pytania składają także potencjalni podwykonawcy, którzy mogą być zaangażowani do budowy drogi. 

Do piątku, 31 marca, miasto odpowiedziało już na ponad 30 procent pytań. – Wiele z nich się powtarza, dlatego odpowiedzi udzielamy także zbiorczo. Robimy to sukcesywnie, zdążymy z udzieleniem odpowiedzi – zapewniają miejscy urzędnicy. 

Od strony przygotowania inwestycji, miasto ma już wszystkie potrzebne dokumenty, w tym ten najważniejszy – zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRID. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Koszt budowy „Wislokostrady” jest aktualnie szacowany na 223 mln zł. Inwestycję w części uda się sfinansować z pieniędzy budżetu państwa. W maju 2022 roku miasto otrzymało 65 mln zł z „Polskiego Ładu”w lutym br. kolejne 30 mln zł

Co miasto chce wybudować? 

W pierwszym etapie zostanie dobudowana i poszerzona droga od ul. Dworaka do Lwowskiej – przedłużenie do targowiska. W drugim – budowa dwóch jezdni do skrzyżowania Siemieńskiego z Ciepłowniczą, kolejny – rozbudowa ul. Ciepłowniczej i ul. gen. Maczka.

Wzdłuż „Wisłokostrady” powstanie m.in. 3 km chodników i ścieżek rowerowych, 13 przejść dla pieszych. Na skrzyżowaniu nowej drogi z ul. Ciepłowniczą powstanie nowe rondo, skrzyżowanie na Siemieńskiego będzie rozbudowane i zyska nową sygnalizację.

Wybudowany zostanie też most na rzece Młynówka (ok. 18,8 m) oraz licząca 271 m długości estakada nad linia kolejową Kraków-Medyka. Inwestycja to także budowa nowego, szerszego mostu Załęskiego. „Wisłokostrada” ma powstać do 2026 roku.

Po wybudowaniu drogi, odciążona ma być al. Piłsudskiego, rondo Pobitno, łatwiej również będzie dojechać do drogi ekspresowej S19 i autostrady A4. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama