Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, wyda pozytywną opinię w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa? Waha się, dlatego w najbliższą środę spotka się z mieszkańcami. 

To nowość w działaniach wojewody Leniart. W poprzednich latach wniosek władz Rzeszowa o poszerzenie granic administracyjnych miasta opiniowała zazwyczaj na podstawie „tylko” wyników konsultacji społecznych w danej gminie. Tych w gminie Krasne w tym roku nie było. Gmina z nich zrezygnowała, twierdząc, że wyniki konsultacji w poprzednich latach zawsze były na niekorzyść ratusza i organizowanie kolejnych jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. 

Ale w gminie Krasne zawiązała się grupa mieszkańców, która walczy o to, by gmina została wchłonięta przez Rzeszów. Chce zorganizowania w tej sprawie referendum. 13 kwietnia przed Urzędem Wojewódzkim zorganizowała pikietę na rzecz połączenia Krasnego ze stolicą Podkarpacia. Mieszkańcy spotkali się z wojewodą Ewą Leniart, którą prosili, by wydała pozytywną opinię o włączeniu gminy Krasne do Rzeszowa. Leniart obiecała, że „’rzetelnie przeanalizuje całą sytuację”.

Opinia wojewody nie ma decydującego znaczenia, ale w bardzo dużym stopniu wskazuje przyszłość całej procedury administracyjnej. Opinia musi być sporządzona jeszcze w tym miesiącu. Potem trafi ona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a lipcu o poszerzeniu granic Rzeszowa zdecyduje rząd PiS. Z praktyki wynika, że opinia wojewody jest silną wskazówką dla Rady Ministrów, dlatego mieszkańcy naciskają na Ewę Leniart, by nie zlekceważyła starań mieszkańców, walczących o przyłączenie do Rzeszowa.

Jak poinformowali inicjatorzy referendum w gminie Krasne, wojewoda Leniart organizuje spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami gminy w środę 25 kwietnia o godz. 13:30 w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej 15.  „Jesteśmy przekonani, że najwyższy czas (…) prosić Panią Wojewodę o podjęcie jedynej słusznej decyzji o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku za przyłączeniem gminy Krasne do Rzeszowa” – poinformowała grupa referendalna. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu na pierwszym planie Ewa Leniart

Wnioski ze środowego spotkania mają pomóc Ewie Leniart w podjęciu decyzji, jaką opinię wyśle do MSWiA. Spotkanie konsultacyjne dotyczyć będzie także przyłączenia do Rzeszowa dziewięciu sołectw lub ich części z czterech gmin: Matysówki z gminy Tyczyn; części Racławówki z gm. Boguchwała; Miłocina i Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Młp.; Zaczernia, Nowej Wsi, Jasionki, Tajęciny, części Trzebowniska z gminy Trzebownisko.

Spotkanie wojewody z mieszkańcami może być próbą załagodzenia tematów konfliktowych, jakie w ostatnich miesiącach były „dziełem” Ewy Leniart. W połowie ub. roku nie wydała zgody na budowę obwodnicy południowej dla Rzeszowa. Miasto straciło kilkaset milionów złotych dofinansowania inwestycji. Późniejsze próby „ratowania” przez wojewodę projektu skończyły się porażką. Leniart, po jednym z burzliwych spotkań, uznała, że kończy negocjacje z ratuszem. 

Na wojewodę spadły też gromy, że regularnie uchyla plany zagospodarowania przestrzennego przygotowywane przez miejskich urzędników. Teraz Ewa Leniart stoi przed znacznie poważniejszym dylematem. Przyjdzie jej zdecydować o przyszłości pomnika Czynu Rewolucyjnego, który według tzw. ustawy dekomunizacyjnej powinien być wyburzony. Znaczna część mieszkańców takiego scenariusza sobie nie wyobraża. Los pomnika leży w rękach wojewody. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama