Obwodnica wg koncepcji wojewody nie powstanie. Ferenc: Ta koncepcja to kpina

64
Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

– Czuje się obrażony. Zlecane jest projektowanie drogi ludziom, którzy nie potrafią połączyć Zarzecza z Siedliskami. To zwykła kpina – mówił na poniedziałkowym spotkaniu u wojewody podkarpackiego Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, na temat koncepcji południowej obwodnicy Rzeszowa.

Po tym, jak w mediach została przedstawiona koncepcja obwodnicy południowej przygotowana przez starostę podkarpackiego Józefa Jodłowskiego i wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart (oboje reprezentują PiS), która zakładała przebieg drogi przez Boguchwałę, Rzeszów i Tyczyn, zawrzało wśród mieszkańców.

Przypomnijmy, na początku były dwie koncepcje miejskie, które zakładały budowę 6-kilometrowej drogi południowej od ul. Podkarpackiej do al. Sikorskiego, która biegłaby przez osiedla Zwięczyca, Budziwój i Biała.

Koncepcja ta była opracowana w oparciu o ogólny plan Rzeszowa ustanowiony jeszcze w 1992 roku. Następnie został on utrwalony w studiach gmin, które powstały w roku 2000 w Rzeszowie, w 2002 Tyczynie i 2005 w Boguchwale.

Protesty przeciwko wizji wojewody

Z realizacji koncepcji miejskiej południowej obwodnicy jednak nic nie wyszło, ponieważ przepadła szansa na pozyskanie ogromnego dofinansowania inwestycji z pieniędzy unijnych – 277 mln zł. W między czasie swoją koncepcję zaproponował również poseł Wojciech Buczak (PiS), nieformalny kandydat na prezydenta Rzeszowa.

Namnożone koncepcje budowy obwodnicy, zamiast uspokoić mieszkańców osiedli Zwięczyca, Biała i Budziwój, spowodowały, że początkiem lutego związali oni  komitet protestacyjny.  Dlaczego? Bo koncepcja wojewody i starosty okazała się dla nich całkowitym zaskoczeniem. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Do mieszkańców tych trzech osiedli dołączyli także ci z Kielnarowej, Tyczyna i ul. Bajecznej w Rzeszowie – nie podoba im się, aby droga przebiegała wzdłuż rzeki Strug, a dokładnie ul. Mokrej Strony.

Swój protest wyrazili w liście do Ewy Leniart, argumentując, że o takiej koncepcji dowiedzieli się z mediów. Ich zdaniem planowana droga wg koncepcji wojewody i starosty  może spowodować zwiększenia zagrożenia powodziowego oraz wyburzenie wielu domów, o czym wcześniej nikt nie uprzedzał. Ponadto, taki przebieg drogi ich zdaniem zniszczyłby też siedliska żółwi błotnych i bobrów.

Ferenc: Kto się bierze za projektowanie?

W między czasie Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zdeklarował też, że podejmie współpracę z wojewodą i starostą przy realizacji ich koncepcji. W tej sprawie odbyło się nawet w poniedziałek drugie już spotkanie, aby wspólnie zastanowić się nad dobrym rozwiązaniem, które pozwoliłby podjąć w końcu jakieś konkretne decyzje.

Dyskusje rozpoczęto od przedstawienia bardziej szczegółowej koncepcji wojewody. Nie spodobało się to Tadeuszowi Ferencowi, bo w opracowywaniu szczegółów trasy nie wzięli udziału miejscy urbaniści.

– Czuję się obrażony. Dlaczego zleca się komuś realizacje planów dróg na moim terenie, kiedy w mieście mamy odpowiednie służby, które są od tego, aby ustalać przebieg dróg na terenie Rzeszowa. Zlecane jest projektowanie drogi ludziom, którzy nie potrafią połączyć Zarzecza z Siedliskami. To zwykła kpina – stwierdził Tadeusz Ferenc.

– Rozmawiamy o temacie, na który nie ma obecnie pieniędzy, bo uciekły. Najlepszym rozwiązaniem było to z 1992 roku. Architekci i urbaniści zaprojektowali wówczas drogę i należy się tego trzymać – dodawał.

Wojewoda: Kolejnych spotkań nie będzie

Ferenc zarzucił też wojewodzie i starostwu, że przygotowywaniem dokumentacji drogi zajmują się organy, które nie będą odpowiadać później za realizację inwestycji. Wojewoda za te uwagi zgromiła Ferenca mówiąc, że nie po to się spotkali, aby się wzajemnie szykanować. Dodała też, że wzajemne obrażanie się na siebie też nie pomoże, bo wówczas efekt będzie żaden.

– Potraktujmy sytuację jako wstęp do rozmowy. Jeśli miasto nie chce dyskutować, to niech każdy z nas pójdzie w swoją stronę. Kolejnych spotkań nie będzie i to wszystko – komentowała gorzko Ewa Leniart.

Wojewoda przyznała też, że faktycznie obecnie nie ma pieniędzy na budowę obwodnicy. Uspokajała jednak, że powinny się one znaleźć w nowej unijnej perspektywie finansowej. Dodała także, że mimo wszystko obwodnica powinna być drogą wojewódzką, którą przysłuży się nie tylko Rzeszowowi, ale też okolicznym miejscowościom.

– Inwestycja ta powinna być wspólnie realizowana  przez samorząd miasta i województwa. Inwestorem wiodącym byłby ten, przez którego teren  w większości przebiegała by trasa obwodnicy – tłumaczyła wojewoda.

Ferenc: Działamy dalej

Ferenc zarzucił Leniart, że gdyby nie to, że dwa lata temu pomył na budowę południowej obwodnicy nie pojawił się w ratuszu, to dziś nikt by o tej inwestycji w ogóle nie mówił.
Spotkanie zakończyło się oświadczeniem wojewody, która stwierdziła, że jeżeli miasto nie chce dalej rozmawiać, to dla niej temat jest zamknięty.

Tadeusza Ferenca taki obrót spraw w ogóle nie zdziwił. – Będziemy dalej działać. Pieniądze uciekły, ale będziemy rozmawiać w Warszawie, żeby prowadzić dalej temat. Moi urbaniści będą przygotowywać przebieg drogi na terenie Rzeszowa – mówił w rozmowie z Rzeszów News Tadeusz Ferenc.

– Koncepcja zaproponowana przez wojewodę i starostę jest całkowicie do przerobienia, bo np. kipną całkowitą jest zaproponowanie, by w Boguchwale zrobić jedną jezdnie, gdzie wjeżdżamy na nią z ul. Podkarpackiej, która jest poszerzana obecnie do dwóch pasów w obu kierunkach – dodawał.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

64 KOMENTARZE

 1. Typowe działania pisolskie zamierzające do tego aby zablokować kluczowe inwestycje w mieście a potem dziecinne tłumaczenie że to nie ich wina .

  Przy ul. Bałtyckiej w Rzeszowie Polska Prowincja Zakonu Pijarów planuje budowę nowoczesnego zespołu szkół. Problem w tym, że do szkoły może nie być dojazdu. Miasto wprawdzie wybudowało już część drogi, ale dalej ruszyć nie może. Powód? – Służby wojewody uchyliły pozwolenie na budowę – twierdzi ratusz.
  Na linii służby wojewody – rzeszowski ratusz iskrzy od kilku miesięcy. Najgłośniejszym przypadkiem było niewszczęcie przez wojewodę postępowania w sprawie wydania pozwolenia ZRID na budowę obwodnicy południowej miasta. Służby wojewody wykazały braki formalne w złożonym przez miasto wniosku i procedury wydania ZRID nie rozpoczęły się. Skutkowało to tym, że minął termin składania wniosków o przyznanie dofinansowania unijnego, które miasto chciało zdobyć na realizację obwodnicy. Chodziło o potężną kwotę – 277 mln zł. – Mieliśmy szansę na te pieniądze. Można było wszcząć procedurę wydawania pozwolenia na budowę i w międzyczasie dokumenty poprawiać, uzupełniać. W urzędzie wojewódzkim zadecydowano jednak inaczej – słyszymy w rzeszowskim urzędzie miasta.

 2. „Czuje się obrażony. Zlecane jest projektowanie drogi ludziom, którzy nie potrafią połączyć Zarzecza z Siedliskami.”
  Ta ratuszowa gnida łże z pełną premedytacją. Dobrze wie, że Starosta powtarza od lat, że most w Siedliskach powstanie gdy zbudowana zostanie S19 do Czudca by Siedlisk nie rozjechały ciężarówki. Wystarczy, że cały Strzyżów do pracy tędy jeździ. Jak by chcieli to by już dawno był zbudowany tak jak droga Lubenia – Tyczyn powiat zrobił już dawno, a Jana Pawła może w końcu skończą.

  • Czyli z premedytacją nie buduje mostu Siedliska Zarzecze żeby jemu auta pod oknami nie jeździły, a mieszkańcom Budziwoja chce domy burzyć i drogę pod oknami budować, zwykła prywata

   • @Olo
    Młody człowieku auta i tak jeżdżą gdyż nie ma innej drogi. Chodzi o TIRy z południa na wschód. Nawet ratuszowe panisko chce je wygonić z miasta na zachodnią obwodnicę. Zresztą nie wiem jak trzeba mieć ograniczoną wyobraźnię by porównywać wąską i krętą drogę przez wieś do 4pasmowej obwodnicy. A jeśli mowa o kimś kto nie chce mieć drogi przed domem to z pewnością miłościwie nam panujący odrzucając wariant poparty przez ekologów, mieszkańców Budziwoja, opozycję w radzie miasta.
    A jakoś mnie się wierzyć nie chce że wariant nr4 (starosta i wojewoda) który spowoduje wyburzenie kilku domów w przeciwieństwie do wariantu 1 czy 2 (ratuszowe) które spowodują wyburzenie kilkunastu i bezpośrednie oddziaływanie na kolejne kilkadziesiąt miał większe poparcie w Budziwoju.

    • Koncepcja starosty mówi o krętej 2 pasmowej drodze wojewódzkiej z 5 rondami a nie 4 pasmowej obwodnicy, i niby dlaczego „TIRy z południa na wschód” nie mogą jeździć przez Lubenię i Siedliska a mają jeździć pomiędzy domkami jednorodzinnymi na Budziwoju?, jak dołączysz dla przykładu na ochotnika z propozycją zburzenia własnego domu do tych niby „kilku” to wtedy się odzywaj, narazie zamilcz

     • Primo: Jak powstanie S19 do Czudca to żaden TIR tamtędy nie przejedzie gdyż mu się to po prostu nie będzie opłacało jechać ani przez Budziwój ani przez Siedliska.
      Po drugie primo: Wedle przepisów drogami powiatowymi to TIRy mogą się poruszać jedynie jak nie ma innej drogi do miejsca docelowego i tak z ograniczeniami nośności na oś.
      I po ostatnie primo to jak zbudujesz wedle koncepcji ratusza to dopiero wtedy droga będzie iść koło domków jednorodzinnych i to nie tylko twojego ale całej wsi (pardon osiedla).

 3. Oto wkład Starosty w rozwój infrastruktury drogowej artykuł z nowin „Zakończył się remont mostu na rzece Wisłok łączącego miejscowości Siedliska i Zarzecze. Od wczoraj kierowcy samochodów osobowych mogą bez przeszkód jeździć po obiekcie bez nadkładania dodatkowych kilometrów. Wcześniej najbliższy objazd był przez most w Babicy. Niestety obiekt jest zamknięty dla pojazdów powyżej 3,5 tony oraz wyższych niż 2,6 m. Na skutek notorycznego łamania przepisów dotyczących wymaganego tonażu zarządca mostu, którym jest Powiatowy Zarząd Dróg ustawił skrajnię pionową o wysokości 2,6 m., która ma wykluczyć jazdę samochodów ciężarowych. Wadą takiego rozwiązania jest uniemożliwienie przejazdu autobusu linii, 123 z którego korzystało wiele osób z Siedlisk. Ruch na moście odbywa się wahadłowo. Wartość inwestycji wyniosła około 150 tys.” Czy ten most do dziś wygląda tak jak na google?

  • Rozumiem z artykulu ze kolejny urzędnik
   :Starosta przygotował most i całą droge pod wozy drabiniaste z sianem ( do wyskości siana – max 2,6 metra) i pod dwa woły( zestaw 3,5 tony z woźnicą )
   rozumiem ze to opcja z XVIII wieku czyli nie idziemy do przodu tylko się znowu cofamy w myśl zasady ;
   Krok do przodu i trzy do tyłu i tacy podejmują decyzje i siedzą za biurkami od 1945 roku – ZGROZA !

 4. Ten starosta to jakaś kpina, zamarzył się chłopu start w wyborach do sejmu i chciał błysnąć a on nie potrafi nawet istniejących mostów i dróg powiatowych wyremontować

  • To za trudny temat : a czy On ogarnia ile tych mostów i dróg powiatowych ma pod swoin nadzorem –
   na takie pytanie najpierw musi odpowiedziec a te remonty i naprawy to może kolejny namiestnik bedzie nadzorował oby był odpowiedni

 5. Głowna hamulcowa i starosta (od czego ten gość jest i za co kasę bierze??) nagle chcą budować obwodnicę, a wcześniej zrobiła wszystko, aby „położyć” tę inwestycję, bo to był pomysł Ratusza…

 6. Panie Prezydencie Tadeuszu. Jako osoba bezpośrednio zainteresowana tą inwestycją mam do Pana osobistą prośbę. Podczas najbliższego spotkania proszę zapytać p. Burmistrza Tyczyn dlaczego w obszarze inwestycji, której lokalizacja była znana od 1992 roku, wydano tak dużą ilość pozwoleń na budowę jednorodzinną. Czym się kierowano i jakie były przesłanki tych decyzji gminnych? Dziś nie ma jak zrealizować najważniejszej inwestycji drogowej dla Rzeszowa aby nie zniszczyć mieszkańcom dorobku ich życia.
  Odnoszę wrażenie,że aby rozmydlić problem proponuje się budowę drogi, o której nawet szkoda się rozpisywać. Wszystko to są z mydła bańki.

  • Ano dlatego , że nie w smak jest panu prezydentowi aby były uchwalone plany zagospodarowania terenu mimo że uchwałami Rady Miasta już od kilu lat w szufladach leżą do zatwierdzenia. Jak będą plany to się nic nie da załatwić a tak to w architekturze hulaj dusza piekła nie ma. Stawia się bloki ludziom w ogrodzie, dróg jest za mało, parkingów odpowiedniej ilości nie ma itd. Ale co tam byle swoje biznesy się kręciły. Kiedy to się skończy panie prezydencie. Jeżeli to nie pana wina to niech pan wywali na zbity pysk tych którzy są temu winni i w pana imieniu takie zezwolenia i zatwierdzenia wydają.

 7. „Zwykła kpina” czyli propozycja Wojewody, jak by jej nie oceniać: nie kosztowała nikogo wyrzuconych w błoto milionów za niezrealizowany projekt przygotowany w pośpiechu (bo przecież „tempo musi być pierońskie”), nie została przygotowana w tajemnicy przed ludźmi i dopuszcza możliwość dyskusji a raczej jest do niej zaproszeniem. Tego ostatniego najwyraźniej prezydent nie chce. Skoro widać to w portalu sprzyjającym prezydentowi, to jak to musiało wyglądać z drugiej strony? Zastanawia mnie ponadto, skąd tak szybko wzięli się protestujący przeciwko propozycji pani Leniart, dobrze poinformowani (z mediów?!) i zorganizowani „mieszkańcy”. Boli ich rzekomo zagrożone siedlisko żółwia błotnego ale zmasakrować zalew gdzie jeszcze da się odpocząć (wśród dziesiątek innych siedlisk) to już ok? Argument o zagrożeniu powodziowym w świetle przyjęcia zalewu też ciekawy. Czy wszyscy oni wykupili działki w pobliżu planowanej przez miasto drogi z nadzieją na zysk?

  • Zasada w Rzeszowie jest taka deweloperzy albo znajomi ,,królika,, skupija działki rolne od zainteresowanych bo facet gdy widzi że na terenie rolnym bez planów zagospodarowanie przestrzennego nic nie wybuduje.Gdy znajomi ,,królika,,maja już prawie za darmo tereny idą inwestycyjne do ratusza. Na posiedzeniu niejawnym uzgadniają gdzie najlepiej dla nich było by aby MZD zlecił przetarg na budowe drogi miejskiej.Po uzgodnieni jest telefon do kierowniczki Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa tam zlecenie tak maja urabaniści rysować aby wyszło że droga miejska najlepiej jak pojdzie tu i tu a reszta należy do cebie cała ta oprawa i fikcyjna debata publiczna.Tak jest i atk sie zrobi naczelniku wnioski robi sie na szybko bo inwestorzy niektórzy chcą aby ,,robota była na wczoraj,,, bo robota ma się robić a tempo ma być pierońskie,, nie ważne są koszty i ekonomia ma być polecenie na tzw ,,gębę,, a póżniej w papierach ma grać aby gały nie widziały gdzie się pieniądze podziały,,A ze poprzedni dyrektor też może coś chciał może ze znajomymi spółkami projektowymi ugrać dla siebie to dla zrównoważenia być 3 razy zwalniany przez naczelnika miasta.A teraz my wszyscy za te może bezpodstawne zwolnienia dyscyplinarne dyrektora MZD Magdonia zapłacimy. Bo kto ma naczelnika ukarać.Jak nawet na urlop wypoczynkowy nikt nie może go wysłać a sam sobie urlopu nie wypisze chyba że PIP zaglądnie do ratusza na kontrolę.

  • Pomieszał Pan dwie różne sprawy, obwodnicę z fragmentem drogi w Tyczynie wzdłuż Strugu który jest tylko „dolepiony” przez Wojewoda i Starostę, niech się Pan nie obawia nikt z mieszkańców wyburzonych domów w Tyczynie nie będzie zakłócał Pana wypoczynku nad zalewem

  • Ano stąd proszę Pana że Pani Wojewoda i Starosta namalowali tą swoją koncepcję wzdłuż Strugu w Tyczynie i ogłosili w mediach, na istniejących domach które miałyby być wyburzone, a innym zaledwie kilka metrów od okien ich domów, na tym odcinku wyburzonych miałoby być przynajmniej 12 budynków.

 8. Walko o ” urojoną obwodnice ” trwa a już pamiętam jak piana była bita w 2011 a wróble ćwierkały że bedzie gotowa w 2013

  A tu dalej pikuś , przepychanki , jeden urząd pokazuje drugiemu kto tu pociąga za tasiemki to już przestaje być zabawne to jest śmieszne – a może ich Wszystkich wyekspediować do piaskownicy o !
  – fakrtycznie piaskownica na rynku przy ratuszu i niech się bawią bo do kierowania Nami Obywatelami to jak widać jeszcze nie dorośli.
  Od projektowania są Fachowcy a nie urzędasy – to fachowcy już dawno powinni byli to przygotować nawet bazując na planach z lat 30-tych ubiegłego wieku bo tkowe były i gotowe projekty powinne czekac w szafie na realizacje .
  A teraz co forsy nie ma – plany wydumane – a bicie piany trwa
  a kto traci no My stojac w korkach , wypalając benzyne ,zatruwając miasto zamiast jechać i to jest cała prawda jak by powiedział Baca ; O !

 9. Teraz wychodzi druga twarz ,,Tadeusza,, byłego towarzysza PZPR obecnie SLD z którym już nikt sie nie zgadza nawet pracownicy ratusza maja go dość ale tego głośno nie mówią.Z nikim się już 79 letni emeryt nie zgodzi,jest w ciągłym konflikcie z wszystkimi burmistrzami, wojewoda i starosta. Bo podobnie jak to było w czasach PRL musi czy maa czy nie ma racji musi być tak jak on chce.Ale jak przyznał w jednym z wywiadów jakie są w YouTube zdaje siebie sprawę, że jest despotą.Przekonała się nawet o tym już dawno jedyna córka Wioletta S. która musiała uciekać nie tylko z domu ale z kraju.Ale facet musi zrozumieć że zgoda buduje o konflikt rujnuje.Dla dobra wszystkich mieszkańców niech lepiej zrezygnuje z dalszego zaostrzania konfliktów społecznych, bo polegnie i zostanie sam jak palec na miejskim polu.Trzeba podziękować mieszkańcom za cierpliwość i współprace o odejść w spokoju a nie skonfliktowany z wszystkimi.

 10. PIS nie po to zabierał pieniądze Ferencowi na obwodnicę żeby teraz obwodnica powstała i poszła na konto i zasługi Ferenca. Dorośnijcie, na jesień wybory. Pis NIGDY nie wyda zgody na obwodnicę. Kultys z PIS zablokował podobnie miastu aqapark. Zrobili to raz zrobią to i kolejny.

  PISowi nie zależy na interesie miasta tylko na tym żeby mieli swojego prezydenta. I robią wiele żeby tego dopiąć nawet interesem Rzeszowa. Gdyby chcieli obwodnicy i nowego mostu te by powstały i były realizowane z pieniędzy unijnych. A tak po pretekstem ekologicznym + niedostarczeniu papierka wstrzymano wielomilionową inwestycję. Zapytajcie panią wojewodę z PIS jakie otrzymała z Warszawy wytyczne?

  PIS zablokował u nas obwodnicę a w kilka godzin później te pieniądze trafiły na obwodnicę Warszawy z nowym mostem na Wiśle i o tym poinformował a jakże wojewoda mazowiecki również z PISu. Tak PIS potraktował Rzeszowian:

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22466016,most-obwodnicowy-juz-rosnie-burmistrz-wilanowa-pokazal-to-na.html

  • Kolego ,projekt był do d..y przygotowany jak wszystkie projekty miasta. Tylko wcześniej składali teczkę z inwestycją i donosili brakujące dokumenty przez kolejny rok. I wtedy Ferenc też myślał że będzie mógł realizować a brakujące dokumenty będą jego urzędnicy donosić w miarę potrzeby . Ale tym razem się nie udało . I nie chodzi tu o rozgrywki polityczne tylko o samowole i interes prywatny Ferenca i developerów. Kręcą dziadkiem jak chcą a on biedny myśli że robi coś pożytecznego.. Nie umniejszam mu wcześniejszych zasług ale ostatnie lata rządów to już jest poniżej krytyki. Brak jakiegokolwiek planu urbanistycznego czy drogowego w tym mieście pozwala mu na samowolki, ludzi traktuje gorzej jak bydło i wydaje mu się iż „to jego teren” A co do ekologów to przeczytaj sobie oświadczenie ekologów z maja 2017

   http://ekoskop.rzeszow.pl/ekolodzy-ze-stowarzyszenia-ekoskop-sa-za-mostem-na-wisloku-dla-poludniowej-obwodnicy-rzeszowa/

   • Jak zapewne powstanie komisja weryfikacyjna w Rzeszowie do mieszkańcy miasta się dowiedzą którzy byli działacze w czasach PRL(odnotowani w zbiorach IPN) przejął od byłych spadkobiorców za grosze prawa do nieruchomości. Przejmowali oczywiście aktem notarialnym nieruchomości nie tylko pod centra handlowe ale kamienice w centrum miasta oraz rzeszowskim rynku.Ale niektórzy włodarze miasta Rzeszowa zostawili sobie prawa do tych działek i maja fragmenty tych kamienic dla swoich dzieci.Dziś mamy niejasności w przejmowaniu prawa do działek na których stoją m..in centra handlowe Agora,Galeria Grafika,Galeria Rzeszów oraz Castorama czy Milenium Holl gdzie południowa ściana galerii M.H została postawiona na działkach miejskich ale gdy pozwolenie na budowę dostała spółka Conres i inwestorzy Pawłowski i Podkulski znajomi inwestor spod Jasła kto się tym wtedy przejmował.Teraz udziałowcy tej galeri MH m.in Fundusz Inwestycyjny Forum Kraków chce obiekt odsprzedać ale nikt nie chce mieć problemów z nieuregulowana hipoteką w księgach wieczystych.

 11. O biedactwo ..obraził się ,a pieluchę już ktoś zmienił ? To nie jest twoje podwórko i musisz się do tego przyzwyczajać. Jak nie chcesz współpracować tylko to sobie zaprojektuj działkę przez swoją posesję.

 12. OSTRZEŻENIE: KIEŁBASA WYBORCZA „FERENCÓWKA”. UDOWODNIONE SZKODLIWE DZIAŁANIE. WIELOKROTNE SPOŻYWANIE GROZI NIEODWRACALNYMI ZMIANAMI W MÓZGU.

  FERENC MUSI ODEJŚĆ!!!!!

  • Kretynie , to nie Ferenc zablokował budowę obwodnicy ale pisole pod pretekstem niedostarczenia papierka . Sam bałwanie odejdź , żal ci ściska ze miasto się rozwija a twoja wieś rządzona przez pisola cofnęła w rozwoju !!!

   Rzeszów nie otrzyma dotacji w wysokości 277 mln zł na budowę obwodnicy, ale nie przez protesty mieszkańców, a ze względu na brak pełnej dokumentacji.

   • Prezydent nie wini Ministerstwa Rozwoju, choć nie kryje żalu do wojewody, która jego zdaniem mogła poinformować o potrzebie uzupełnienia dokumentów.

 13. Prezydent Jacek Majchrowski podpisał w poniedziałek umowę z portugalską firmą Kraków City Park o wykupie Zakrzówka. To koniec kilkuletniej batalii o teren zielony wokół zalewu. Zakrzówek oficjalnie jest w rękach gminy. Za dwa lata będzie tam park.
  Zostaliśmy oficjalnie właścicielem Zakrzówka. Łącznie dysponujemy prawie 60-ha terenem, na którym powstanie park – mówił w poniedziałek na konferencji prezydent Jacek Majchrowski. Chwilę wcześniej podpisał umowę z portugalską firmą Kraków City Park, która była właścicielem części terenu wokół zalewu. Miasto za 26 milionów złotych wykupiło od KCP ponad 27 ha zieleni, w tym 11 ha zbiornika wodnego.

  • A zdaje się że Ferenc chciał budować bloki obok Lisiej Góry !!! Ten to by nas najchętniej zabetonował !! ale już nie długo wybory….

   • I dlatego broni swojej koncepcji jak Reytan. Ludzie nie bądźcie ślepi chodzi o uzbrojenie działek deweloperów, wy asfaltu je wybetonuje wszystko. Mojego głosu nie dostaniesz prezydencie mam nadziej niebawem ex

   • A któremu to znajomemu deweloperowi na ul.Senatorskiej miasto uzbrajało tereny pod inwestycje za publiczne środki finansowe.Może póżniej spółka deweloperska albo znajomy z czasów PRL prezes SM umożliwi zakup jakiegoś mieszkanka na nowym osiedlu albo darowizna dla córki mieszkania na wynajem albo lokalu usługowy. Ale kto by zliczył ile tych lokali decydenci otrzymali od deweloperów i znajomych inwestorów nie tylko Rzeszowie ale i w N.Y.

 14. Obwodnica przez rozlewisko Wisłoka będzie teraz rozgrywana politycznie. Prezydent miasta będzie chciał chce pokazać że nikt się nie nadaje do planowania drogi tylko on oraz pracownicy w Biurze Rozwoju Miasta Rzeszowa.Ale plany i koncepcje miejskie są albo pod znajomych deweloperów albo pod biura projektowe.Warto przypomnieć konflikt do jakiego doszło przy projektowaniu tej drogi,zlecenie i przetarg wygrała spółka inna niż miała wygrać co spowodowało że w ostatnim dniu odwołanie do RIO złożył dyr. z spółki Promost C. co spowodowało że prezes nakazał zwolnić dyscyplinarnie z MZD jego żonę P.Renatę chyba, że wniosek zostanie wycofany. I tak się tez stało a w zamian za to P.Renata wylądowała w nagrodę w dziele Inwestycji UM.Warto zapytać byłego dyrektora MZD który był 3 razy zwalniany jak wyglądały przygotowania do innych inwestycji miejskich min ,zlecenia na ZRID dla kolegi milicjanta przy Galerii Rzeszów czy inne inwestycje miejskie czy inne pozwolenia na budowę obiektów handlowych w mieście były zgodne z obowiązującymi procedurami prawnymi.Może warto odłożyć tą sporną politycznie inwestycje drogowa , bo i tak nie ma teraz zewnętrznych środków finansowych, na czasy po wyborach samorządowych.A inwestycjami dotychczas realizowanymi czy nie dochodziło do wielu nieprawidłowości i korupcji powinny zając się służby kontrolne państwa, ale spoza Podkarpacia.Może wojewoda powinna taki wniosek kontrolny złożył mając dotychczasowy zebrany materiał dowodowy, czy maja to robić mieszkańcy miasta.

 15. Gra nie toczy się już tu o drogę…gra toczy się o miejsce wypoczynku dla nas wszystkich…Zniszczy ostatnie miejsce wypoczynku nas wszystkich. Smog nas zadusi…

  • Co ty piszesz ,od czego pochodzi smog w mieście ,ano od palenia byle czym w piecu , to jest problem ,a nie od zabudowy …

 16. Cały czas zastanawia mnie dlaczego Ferenc powołuje się na projekt drogi z 1992 skoro ani projekt boguchwaliski z czasów kiedy Zwięczyca była w Boguchwale ,ani projekty rzeszowskie nie przewidywały drogi z Wetlińskiej do Jarowej i dalej na Wisłok. Pamiętaj Tadziu że ludzie w Rzeszowie znają literki i potrafią czytać. Ferenc trąbi że buduje drogi dla mieszkańców Rzeszowa, on nie buduje dróg dla nas tylko dla ruchu tranzytowego w środku miasta.

 17. Właśnie oglądałem na TVP Rzeszów info o obwodnicy i jedno co mi się nasuwa to pytanie skąd Pani wojewoda przyjechała do Rzeszowa? Chyba z daleka bo jak chce robić obwodnicę Rzeszowa za Boguchwała to znaczy że nie wie nic o mieście i jego problemach:( Miał prawo się kochany prezydent wkur… 🙂

 18. Król Ferenc I uważa że jest nieomylny a włości wkoło Rzeszowa również są w jego władaniu
  przy takim podejściu miasto długo zostanie pipidówą mimo że Jaśnie Panujący dąży do powiększenia mieściny

 19. Myśl przyszłościowo Don Tadeo – włączysz Boguchwałę , Zarzecze, Tyczyn do Rzeszowa – chyba że przyjaciel Alzheimer Ci odradzi

 20. „…Dlaczego zleca się komuś realizacje planów dróg na moim terenie,…”
  gość ma polot,
  od kiedy Boguchwała, Kielnarowa i Tyczyn to”jego” teren??!!

  • A po drugie to nie jego tereny tylko nasze tzn wszystkich którzy płacą podatku i to nie małe bo co roku większe

  • Panie prezydencie, polecam korepetycje z geografii. Rzeszów leży na terenie województwa podkarpackiego, a nie na odwrót!

   • A obwodnica ma być miasta a nie wybiegać poza jego obwód. To co planują te pisowcy mija się z celem chcą wprowadzić chaos na tym im zależy.

 21. Prawidłowo Panie prezydencie, pisowcy celowo wymyślili taką głupkowatą trasę bo wiedzieli ze miasto nie przystanie na taką propozycje ,a co za tym stoi będą mogli ogłosić wszem i wobec że chcieli aby obwodnica powstała ale prezydent się nie zgodził.

 22. Nasz prezydent jest jedyny 😉 Co tam ustawianie kierowcow MPK 😉 on potrzebuje większych wyzwań;) Ustawić wojewodę i starostę to jest coś;)
  Brawo pan Tadeusz 😉

  • „Dlaczego zleca się komuś realizacje planów dróg na moim terenie”
   Co mu ktoś będzie po jego niebie latał 🙂
   Następny Wielki Architekt

 23. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie nie potrafi projektować dróg zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wysokie krawężniki, ostre zakrety, znaki słupy w skrajni, nowe wiaty przystankowe w skrajni, błędne oznakowanie…. Tak więc trafiła kosa na kamień…

  • Racja takim dobitnym przykładem tego badziewia projektowego jest chocby przystanek na ul. Targowej przy starym cmentarzu
   Z uwagi na rynek ( zawsze tłum ) a trotuar wąski jedni stoją i czekają na autobus inni nie mogą przejść ;
   ani od strony jezdni ani z tyłu bo tam śmigają pomiędzy przystankiem a ogrodzeniem na rowerach a ponadto miejsca tyle co na grani jak na K-2
   I to są magicy od projektowania dobre sobie

  • są inne przykłady niedoróbek projektantów z MZD, przystanki na lwowskiej (pasażerowie wysiadają z autobusów pod koła rowerzystów) . Okrągła kładka czy galeria Rzeszów to najwieksze porażki architektoniczo urbanistyczne miasta. Ferenca zjada duma i nie umie słuchać potrzeb mieszkańców

   • A to prezydent jest sam odpowiedzialny za wszystko ,przecież ku… ma odpowiednie do danych działań grupy osób które są za to odpowiedzialni. Jak ty sobie to wyobrażasz że Ferenc jest bogiem i to wszystko widzi, jest problem to idziesz do prezydenta i mówisz jaka jest sprawa. Przez forum tego nie załatwisz.

Comments are closed.