Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News
Reklama

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, negatywnie zaopiniowała wnioski Rzeszowa o poszerzenie granic administracyjnych miasta. Ostateczną decyzję w tej sprawie wyda rząd PiS.

Opinia wojewody jest częścią administracyjnej procedury związanej z poszerzeniem granic Rzeszowa, którego władze chcą do miasta przyłączyć całą gminę Świlczę oraz sześć sołectw z podrzeszowskich gmin: Miłocina i Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Młp., części Racławówki z gminy Boguchwała oraz Zaczernia, Nowej Wsi i część Jasionki (tereny lotniska) z gminy Trzebownisko.

W styczniu i lutym odbywały się konsultacje społeczne, w których uczestniczyli mieszkańcy gmin. Tylko w Rzeszowie zakończyły się one pomyślnie dla ratusza. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia są za poszerzeniem miasta. O wynikach pisaliśmy TUTAJ. W gminach zaś mieszkańcy powiedzieli zdecydowane „nie” dla przyłączenia ich sołectw do Rzeszowa. Wyniki TUTAJ i TUTAJ.

Wyniki konsultacji społecznych ratusz wysłał do zaopiniowania przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart (PiS), która właśnie podjęła decyzję w tej sprawie. Jak poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody, Ewa Leniart negatywnie zaopiniowała wniosek dotyczący przyłączenia gminy Świlcza do Rzeszowa oraz sześciu podrzeszowskich sołectw.

Waksmundzka-Szarek twierdzi, że o negatywnych opiniach zdecydowały wyniki konsultacji społecznych w tych gminach, z których miasto chce wyciągnąć sołectwa, negatywne opinie także poszczególnych rad gmin i Rady Powiatu Rzeszowskiego.

Według wojewody, włączenie gminy Świlczy i sołectw do Rzeszowa może osłabić samorządy, doprowadzić u nich do strat finansowych. Mowa jest też o zaburzeniu „istniejących uwarunkowaniach przestrzennych, społecznych, kulturowych i oświatowych”.

Opinie wojewody zostaną teraz przekazane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które także wyda swoje stanowisko, a z tego resortu dokumenty trafią na posiedzenie Rady Ministrów. To właśnie rząd PiS do końca lipca br. ostatecznie zdecyduje, czy Rzeszów będzie większy od 1 stycznia 2018 r. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie jest nikłe.

Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Na zdjęciu Ewa Leniart
Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Na zdjęciu Ewa Leniart

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.