Zdjęcie: materiały prasowe

1 lutego w całym kraju rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia br. W naszym regionie będą działały trzy powiatowe komisje lekarskie.

Za przeprowadzenie kwalifikacji na terenie Rzeszowa odpowiada prezydent miasta. – Kwalifikacja to nie mobilizacja i jest prowadzona od lat – przypomina mjr Konrad Radzik z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie. Kwalifikacja obejmuje określenie zdolności do służby wojskowej, wpisanie danych do ewidencji wojskowej.

Kwalifikacja kończy się nadaniem kategorii wojskowej:

– A – zdolny do czynnej służby wojskowej,

– B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące),

– D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,

– E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz wojny

Każda osoba, która stawi się do kwalifikacji wojskowej, otrzyma stopień szeregowego. Nie każdy otrzyma książeczkę wojskową. Będzie przeznaczona jedynie tym ochotnikom, którzy będą chcieli założyć mundur. Jeśli nie będzie zainteresowany służbą w wojsku zostanie przeniesiony do tzw. rezerwy pasywnej. 

Kto na kwalifikacje? 

Obowiązek kwalifikacji w 2024 roku dotyczy mężczyzn urodzonych w 2005 roku, w latach 2000-2004, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby, które w latach 2022 i 2023 uznano za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia (gdy okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji).

Ponadto kwalifikacji podlegają kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają wykształcenie lub kwalifikacje wojskowe, poszukiwane przez wojsko. Szczegóły określa  rozporządzenie Rady Ministrów z 13 lipca 2023 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Chodzi o kobiety posiadające wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

Kwalifikacja dotyczy też osób, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Grzywna za uniki 

Stawiennictwo na kwalifikację jest obowiązkowe. Jeżeli z ważnych przyczyn nie możecie się stawić się w wyznaczonym terminie, jesteście zobowiązani powiadomić o tym właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Powinniście to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym byliście zobowiązani do stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz podać przyczyny. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) określi nowy termin. Za unikanie kwalifikacji wojskowej grożą kary: grzywna, a niekiedy taką osobę na miejsce może doprowadzić policja.

Gdzie na kwalifikacje? 

Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie będą działały następujące powiatowe komisje lekarskie:

– od 26 lutego do 19 kwietnia – Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Przychodni SP ZOZ Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21, obejmującą zasięgiem działania miasto Rzeszów na prawach powiatu,

– od 14 lutego do 9 kwietnia – Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Rzeszowie z siedzibą w w budynku Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Kochanowskiego 29, obejmującą zasięgiem działania powiat rzeszowski,

– od 26 lutego do 22 marca – Powiatowa Komisja Lekarska w Łańcucie z siedzibą w Łańcucie w budynku Zespołu Placówek Oświatowych – bursa szkolna w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51D, obejmującą zasięgiem działania powiat łańcucki.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama