1 lutego na Podkarpaciu rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. Dotyczy ona zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Kwalifikacje obejmuje 15 tys. osób. Ten obowiązek dotyczy mężczyzn urodzonych w 2005 r., w latach 2000-2004, którzy nie mają określonej kategorii wojskowej, a także osób, które w latach 2022-2023 uznano za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia.
Każda osoba, która stawi się do kwalifikacji wojskowej, otrzyma stopień szeregowego. Nie każdy otrzyma książeczkę wojskową. Będzie przeznaczona jedynie tym ochotnikom, którzy będą chcieli założyć mundur. Kwalifikacja dotyczy także kobiet.
– Oceną stanu zdrowia i predyspozycji tych osób zajmą się 22 powiatowe komisje lekarskie oraz jedna komisja wojewódzka – mówi Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.
To nie mobilizacja
Kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona przy współudziale: wojewody podkarpackiego, starostów (prezydentów miast na prawach powiatów), szefa Ośrodka Zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji i szefów WCR.
Kwalifikacja obejmie w większości osoby w wieku 19 lat. W przypadku kobiet dotyczy urodzonych w latach 1997-2004, które wytypowano do kwalifikacji.
– To przede wszystkim przedstawicielki takich branż jak informatyka, medycyna, a także tłumaczki. Na komisję mogą zgłosić się także inne, chętne osoby, które do tej pory nie były poddane kwalifikacji – wyjaśnia płk Artur Chapski, szef rzeszowskiego CWCR.
– To tylko rejestracja i wstępne określnie predyspozycji do służby. Nie jest to pobór, ani mobilizacja – zaznacza płk Chapski.
Łącznie obowiązkowi kwalifikacji podlegać będzie około 15 tys. osób: ponad 11 tys. mężczyzn urodzonych w 2005 r., ok. 3,5 tys. mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004 oraz ok. 300 kobiet. Liczba kobiet, jak przewidują wojskowi, znacznie wzrośnie.
Ustalenia zdolności do służby wojskowej osób podlegających kwalifikacji dokonają 22 powiatowe komisje lekarskie pod nadzorem Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Rzeszowie. Do kwalifikacji wzywa właściwy wójt, burmistrz (prezydent miasta).
Jak informują służby wojewody, na jeden dzień zaplanowano wezwania 30-35 osób.
Obowiązkowa kwalifikacja
Stawiennictwo na kwalifikację jest obowiązkowe. Jeżeli z ważnych przyczyn nie możecie się stawić się w wyznaczonym terminie, jesteście zobowiązani powiadomić o tym wójta (burmistrza, prezydenta) najpóźniej w dniu stawienia się do kwalifikacji i podać przyczyny.
Wójt (burmistrz, prezydent) określi nowy termin. Za unikanie kwalifikacji wojskowej grożą kary: grzywna, a niekiedy taką osobę na miejsce może doprowadzić policja.
Z obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji mogą być zwolnione osoby z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy, niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz zaliczone do osób o znacznym albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl