Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej

Rusza VIII Edycja Programu Legii Akademickiej, która jest szansą dla studentów na rozwój i zdobycie nowych umiejętności. Na czym polega projekt i kto może w nim wziąć udział?

Wyzwanie i rozwój osobisty

Legia Akademicka to wyjątkowy program skierowany do studentów i absolwentów, zarówno studiów jednolitych magisterskich, jak i tych pierwszego i drugiego stopnia z uczelni publicznych i niepublicznych studiów dziennych i zaocznych, którzy pragną zdobyć nowe umiejętności i podjąć wyzwanie służby wojskowej. Projekt realizowany jest w ramach Sił Zbrojnych RP i stanowi doskonałą okazję na połączenie patriotyzmu z rozwojem osobistym i zawodowym.

Legia Akademicka to dobrowolne szkolenie wojskowe, które z racji na elastyczną formułę pozwoli studentom połączyć naukę z rozwijaniem kompetencji wojskowych. Program dzieli się na trzy etapy:

  • Szkolenie podstawowe – trwa do 28 dni i kończy się złożeniem przysięgi wojskowej oraz wydaniem książeczki wojskowej. Realizowany jest w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
  • Moduł podoficerski – obejmuje zajęcia teoretyczne na uczelni oraz nie mniej niż 21 dni ćwiczeń wojskowych w jednostkach wojskowych, ośrodkach szkolenia.
  • Moduł oficerski – zawiera intensywne ćwiczenia na uczelni wojskowej, które trwają nie mniej niż 62 dni oraz dodatkowe kursy specjalistyczne. Przeznaczony jest dla osób chcących zostać oficerem.

Dla kogo przeznaczony jest program?

Warunki, które kandydat musi spełnić, aby przystąpić do szkolenia to:

  • pełnoletność
  • obywatelstwo polskie
  • niekaralność
  • status studenta uczelni wyższej

Potencjalna droga do kariery wojskowej

Legia Akademicka pozwala nie tylko na rozwój fizyczny, ale również pozyskanie umiejętności, tj. zarządzanie, praca w grupie, czy dowodzenie. Dodatkowo, jest to szansa na podjęcie służby w Siłach Zbrojnych RP oraz zdobycie dodatkowych kwalifikacji cenionych na rynku pracy.

Udział w projekcie może być pierwszym krokiem na drodze kariery wojskowej. Co więcej, dzięki niemu studenci mogą zyskać niezapomniane doświadczenia i poznać ciekawe osoby.

Jak się zgłosić?

Proces rekrutacji rozpoczyna się od złożenia wniosku do Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR). Wraz z wnioskiem należy dostarczyć:

  • kopię dokumentu tożsamości
  • potwierdzenie posiadanego wykształcenia
  • inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje

Później, szef WCR powiadamia kandydata o możliwości powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w określonym terminie i miejscu oraz kieruje na badania lekarskie i psychologiczne.

Następnie, kandydat stawia się na szkolenie i po jego zakończeniu składa przysięgę wojskową. Może wtedy kontynuować szkolenie w ramach kolejnych etapów programu Legia Akademicka oraz przystąpić do dodatkowych szkoleń specjalistycznych.

Dodatkowych informacji można szukać osobiście w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Rzeszowie na ul. Marii Konopnickiej 5 lub pod numerem telefonu: 261 156 111.

 

Zdjęcie: Wojsko Polskie – Legia Akademicka

 

(MK)

 

Czytaj więcej:

Zatrudnianie żołnierzy atrakcyjniejsze

Reklama